Zarówno przeziębienie, jak i grypa wywołane są wirusami – obie choroby są niebezpieczne, ponieważ nieprawidłowo leczone mogą wiązać się z wystąpieniem powikłań. Leki na przeziębienie oraz leki na grypę powinny być wdrożone po odpowiednim zdiagnozowaniu dolegliwości – najlepiej przez lekarza.
Jak odróżnić przeziębienie od grypy – gorączka!
Podstawowym objawem występującym nierozłącznie z grypą jest: gorączka! Temperatura ciała przy grypie jest bardzo wysoka i może sięgnąć nawet 41 stopni Celsjusza (statystycznie najczęściej oscyluje w wysokości około 39 stopni Celsjusza). Gorączce towarzyszą dreszcze oraz intensywne pocenie się, a apogeum temperatury występuję najczęściej w 24 godzinach po pierwszych objawach – niestety dolegliwość może utrzymywać się nawet do 4 dni! Odpowiednio zastosowane leki na grypę, pomogą skutecznie zbić męczącą gorączkę i uspokoić dreszcze.
W przypadku przeziębienia tak wysoka temperatura ciała występuje bardzo rzadko, można rzec sporadycznie – przeziębieniu mogą jedynie towarzyszyć nawracające stany podgorączkowe, które nie są tak bardzo uporczywe, jak gorączka w przypadku grypy. Leki na przeziębienie dostępne w aptekach stacjonarnych, jak i internetowych (np. https://www.i-apteka.pl/pol_m_Przeziebienia-grypa-476.html ) najczęściej działają wielozadaniowo i bez problemu radzą sobie z przywróceniem odpowiedniej temperatury ciała.
Łamanie w kościach i ból stawów – grypa czy przeziębienie?
Łamanie w kościach, ból stawów, ból całego ciała, ogólne osłabienie organizmu… Dolegliwości występują zarówno w przypadku przeziębienia, jak i grypa – różnią się jednak intensywnością! W przypadku grypy bardzo często mówi się o astenii, czyli osłabieniu mięśni oraz stawów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie i nie pozwalają na swobodne podniesienie się z łóżka. Męczące dolegliwości utrzymują się przez cały okres występowania wirusa. W przypadku przeziębienia osłabienie oraz bóle mięśniowo-stawowe nie dają się tak mocno we znaki i nie utrudniają codziennej aktywności.
Nieżyt nosa
Jak odróżnić przeziębienie od grypy aby zastosować u siebie odpowiednie leki dostępne w aptekach? Jeżeli Twoim dolegliwościom towarzyszy katar prawdopodobnie borykasz się z przeziębieniem – nieżyt nosa jest jego znakiem charakterystycznym, bardzo rzadko spotykany jest przy grypie. Na początku przeziębienia katar jest wodnisty i męczący, po czym wraz z przebiegiem infekcji przechodzi w katar śluzowy i dosłownie „zatyka nos”! Apteka stacjonarna, jak i apteka internetowa zapewni Ci odpowiednie preparaty tj. leki na przeziębienie w formie aerozolu czy spray’u, które udrożnią nos i pozwolą na swobodne oddychanie.
Ból głowy – leki na przeziębienie czy leki na grypę?
W większości przypadków grypy charakterystycznym objawom towarzyszącym wysokiej gorączce i astenii towarzyszy… uporczywy ból głowy! Lokalizowany jest najczęściej w okolicy skroni oraz zatok, a ulgę mogą przynieść jedynie odpowiednio dobrane leki na grypę, które najczęściej bazują na pseudoefedrynie (substancja narkotykopodobna) – według obowiązującego w Polsce prawa dane produkty zaproponuje Ci jedynie apteka stacjonarna. W przypadku przeziębienia ból głowy nie jest tak bardzo uporczywy, a odpowiednio zastosowany lek na przeziębienie bazujący na środku przeciwbólowy pozwoli Ci odetchnąć z ulgą i zażegnać dolegliwość.
Kaszel – suchy czy mokry?
Suchy kaszel jest charakterystycznym objawem towarzyszącym grypie – w przypadku przeziębienia może być to jedynie sporadyczne pokasływanie, któremu towarzyszy uczucie drapania w gardle.
Kaszel suchy bez wydzieliny potrafi przybrać formę napadową i powodować bóle w klatce piersiowej. W ostatniej fazie grypy kaszel suchy może przekształcić się w kaszel mokry – podobnie, jak w przypadku przeziębienia występuje on ze względu na usuwanie zalegającej wydzieliny.
W celu złagodzenia kaszlu zarówno suchego, jak i mokrego konieczne jest zastosowanie odpowiednich preparatów tzn. leki na grypę i leki na przeziębienie w formie syropów.
Grypa w przeciwieństwie do przeziębienia rozwija się gwałtownie!
Przedstawione powyżej objawy powinny pomóc Ci odróżnić przeziębienie od grypy, jednakże jednym z kluczowych elementów jest sposób występowania poszczególnych dolegliwości. W przypadku przeziębienia stan pacjenta stopniowo się pogarsza, natomiast w przypadku grypy… choroba „ścina z nóg”!
Autor: Patrycja Trendel, i-Apteka.pl
Artykuł partnera
Zamiast leczyć, trzeba zapobiegać. U nas w domu obowiązkowo popijamy herbatki z fito apteki na odporność. Ostatnio rozkochałam się w dzikiej róży. Do tego cytryna, miód i od razu cieplej na sercu. Polecam!
Fitoapteka rzeczywiście przynosi dobre rezultaty. Tylko moim zdaniem trzeba pić regularnie. Ludzie niestety wierzą, że wypiją raz i będzie jak ręką odjął, a o zdrowie trzeba dbać cały czas.
U nas ostatnio inhalacje solą fizjologiczną, bo córka złapała katar i kaszel, a do tego herbatka owocowa fit active o smaku malina z lipą, a ostatnio dostałam jeszcze sok z lipy robiony przez znajomą i naprawdę jest co pić, ze smakiem.