Porady i inspiracje

Jak rozliczyć czas pracy kierowcy?

Czas pracy kierowcy i jego rozliczenie to jedna z fundamentalnych czynności, jakie muszą wykonać przedsiębiorcy, zatrudniający zawodowych kierowców. To czynność, która wymaga od pracodawcy skrupulatności i dokładności. O czym należy pamiętać dokonując ewidencji czasu pracy kierowcy?

Czym jest czas pracy kierowcy?

Zgodnie z definicją, jest to czas pracy pracownika (w tym przypadku kierowcy), liczony od rozpoczęcia do zakończenia wszystkich czynności związanych z wykonywaniem pracy, jaką jest przewóz drogowy. Czyli wliczany jest w to np. załadunek i rozładunek pojazdu (nawet, jeżeli nie jest on wykonywany bezpośrednio przez kierowcę), prowadzenie pojazdu, czy obsługa pojazdu lub naczepy. 

A także wszelkie czynności spedycyjne, pomoc osobom wsiadającym i wysiadającym, jak również pozostałe czynności związane z wykonaniem zadania służbowego lub mającego zapewnić bezpieczeństwo osób, przewożonego towaru lub pojazdu. To także utrzymanie auta w czystości.

Jaka jest podstawa prawna ewidencji czasu pracy kierowców?

Obowiązek ten wynika wprost z przepisów, a konkretnie rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W dokumencie dotyczącym dokumentacji pracowniczej z 10.12.2018 roku możemy przeczytać, iż “Pracodawca prowadzi oddzielnie dla każdego pracownika dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy, obejmującą: dokumenty dotyczące ewidencjonowania czasu pracy.”

Jak należy rozliczyć czas pracy kierowcy?

W przypadku kierowców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, przepisami obowiązującymi przy rozliczaniu ich czasu pracy, jest ustawa z 16 kwietnia 2004 roku o czasie pracy kierowców. Znajdziemy w niej zapis regulujący formę, w jakiej pracodawca jest zobowiązany, aby przeprowadzić rozliczenie czasu pracy kierowców. Opcji jest pięć.

Są to zapisy na wykresówkach, pliki pobrane z karty kierowcy (o ile jest tachograf cyfrowy), wydruki na podstawie karty kierowcy (o ile jest tachograf cyfrowy), inne dokumenty mogące potwierdzić czas pracy kierowcy wraz z rodzajem wykonywanej pracy, a także rejestry wykonywane na podstawie ww. dokumentacji.

Warto przy tym wiedzieć, że pracodawcy są prawnie zobowiązani do prowadzenia indywidualnych kart ewidencji, w przypadku nieobecności pracownika. Taka ewidencja musi uwzględniać rodzaj i wymiar nieobecności.

Pomoc przy rozliczaniu czasu pracy kierowców

Na rynku nie brakuje firm, które mogą wspomóc naszą działalność w poprawnym ewidencjonowaniu czasu pracy kierowców. Jednak takich, które mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem w tym zakresie, jest naprawdę niewiele. Należy do tej grupy BOS Licencje Transportowe, która pomogła w ten sposób już 5000 firm transportowych w naszym kraju. Jeśli i ty potrzebujesz pomocy, wejdź na stronę https://licencjetransportowe.com/ i skontaktuj się z nimi jeszcze dziś!

google_news