Każdego niemal tygodnia ukazują się kolejne raporty naukowe dotyczące sytuacji klimatycznej i stanu bioróżnorodności na Ziemi. Jak się do nich odnieść? Odpowiedź na to pytanie może dać ciekawie się zapowiadający wykład na cieszyńskim UŚ.
Wymowa tych raportów jest coraz bardziej pesymistyczna. Średnia liczebność dzikich gatunków kręgowców zmniejszyła się o 73% w ciągu ostatnich 50 lat.
– Przekroczyliśmy już sześć z dziewięciu granic planetarnych, wyznaczających bezpieczną przestrzeń funkcjonowania dla ludzkości. Pocieszającym jest fakt, że mamy plany naprawcze, z ściśle określonym harmonogramem. Należą do nich m. in. konwencja w sprawie w sprawie zmian klimatu, konwencja dotycząca różnorodności biologicznej, Europejski Zielony Ład, Unijna strategia na rzecz bioróżnorodności 2030, rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych. Pozostaje pytanie dlaczego nie wdrażamy tych zaplanowanych działań, lub robimy to w zbyt wolnym tempie? Wydaje się, że przyczyną jest nasze odcięcie się od przyrody. Nie czujemy związku z przyrodą, zwierzętami, roślinami i całym żywym światem. Sytuacja zmieni się diametralnie i będziemy skłonni w pełni wdrożyć kroki naprawcze, kiedy poczujemy się częścią biosfery i zaczniemy współpracować z przyrodą, a nie ją bezwzględnie eksploatować – mówi prof. dr hab. Piotr Skubała, Uniwersytet Śląski w Katowicach.
To on właśnie będzie szerzej omawiał powyższe kwestie podczas otwartego wykładu pt. „Jak skutecznie reagować na kryzys klimatyczny i środowiskowy?”, który odbędzie się 8 stycznia o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Wydziału Sztuki i Nauki o Edukacji UŚ w Cieszynie. Organizatorami tego wydarzenia są: WSiNoE UŚ oraz Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Cieszynie.
Prof. dr hab. Piotr Skubała to pracownik Wydziału Nauk Przyrodniczych, UŚ w Katowicach, ekolog, akarolog, etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny. Ekspert ds. etyki w Komisji Europejskiej w Brukseli, członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody,członek sieci eksperckiej Team Europe (Komisja Europejska), członek Rady Klimatycznej przy United Nations Global Compact Network Poland. Organizator i współprowadzący spotkania Klubu Myśli Ekologicznej. Przedstawiając się podkreśla, że jest Ziemianinem, reprezentantem ssaków łożyskowych, jednym z milionów gatunków zamieszkujących wspaniałą Ziemię, szczyci się tytułem największego humanisty wśród przyrodoznawców, przyznanym przez Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną UŚ.