Spis treści: Rola potasu w uprawie roślin, Źródła potasu dla roślin uprawnych, Pamiętajmy o nawadnianiu, Które rośliny zgłaszają szczególne zapotrzebowanie na potas?
Potas jest zaliczany do grupy trzech najważniejszych składników odżywczych roślin uprawnych. Zbyt małe dostawy tego makroelementu mają bezpośrednie przełożenie zarówno na wielkość, jak i jakość plonów, stąd ważne jest, aby szybko reagować na wszelkie przejawy niedoboru potasu w glebie. Można je uzupełnić poprzez odpowiednie nawożenie, zarówno nawozami sztucznymi, jak i organicznymi, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.
Rola potasu w uprawie roślin
Prawidłowy poziom potasu w glebie ma kluczowe znaczenie dla rozwoju upraw. Ten makroskładnik odgrywa istotną rolę w wielu procesach fizjologicznych roślin, takich jak regulacja gospodarki wodnej (potas umożliwia otwieranie i zamykanie aparatów szparkowych), fotosynteza oraz synteza białek.
Ponadto, odpowiedni, stabilny poziom potasu w glebie, pozwala roślinom uprawnym uodpornić się na częste stresy środowiskowe, takie jak susza, niskie temperatury czy pasożyty.
Polecamy publikację:
„ Rola i znaczenie mikroelementów w żywieniu roślin. W artykule przedstawiono aktualne zagadnienia roli i znaczenia mikroelementów w żywieniu roślin. W warunkach wieloletniego stosowania dużych dawek azotu, fosforu i potasu, umożliwiających uzyskiwanie wysokich plonów, następuje stopniowe wyczerpywanie glebowych zasobów mikroelementów. (…). W artykule omówiono funkcje fizjologiczne mikroelementów w takich procesach jak: fotosynteza, oddychanie, metabolizm azotowy, metabolizm związków organicznych, gospodarka wodna oraz wzrost i rozwój roślin.” Źródło – czytaj całość: https://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-article-7d10132d-7fd1-4870-b6fe-2eb5a5507899
Źródła potasu dla roślin uprawnych
Na wielu stanowiskach w Polsce występują znaczące niedobory potasu, co można stwierdzić na podstawie szczegółowej analizy składu fizykochemicznego gleby. Uzupełnienie potasu w profesjonalnym gospodarstwie zawsze odbywa się poprzez aplikację odpowiednich nawozów mineralnych (sztucznych).
Do najczęściej stosowanych nawozów potasowych zaliczymy: chlorek potasu (KCl), siarczan potasu (K₂SO₄) oraz specjalistyczne nawozy wieloskładnikowe, takie jak chociażby Korn-Kali (zawiera aż 40% potasu).
Ekspert podpowiada:
„ Czym dokładnie jest Korn-Kali 40%. Korn-Kali 40% to specjalistyczny nawóz mineralny (sztuczny), który często stanowi podstawowy element programu nawożenia roślin uprawnych, szczególnie tych wymagających zwiększonych dawek potasu. Nawóz zawiera bardzo wysoko skoncentrowaną ilość K, ale nie tylko. W jego składzie znajdziemy również inne bezcenne makro- i mikroelementy, by wymienić m.in. magnez (Mg) i siarkę (S).” – źródło: https://polfert.com.pl/nawozy/inne-nawozy/korn-kali-40
Porada eksperta:
Główną zaletą nawozów mineralnych jest to, że umożliwiają szybkie dostarczenie potasu do gleby, a sam makroelement jest łatwo dostępny dla roślin i dobrze rozpuszczalny w wodzie.
Źródłem potasu mogą być również nawozy organiczne, przy czym nie są one w stanie całkowicie zastąpić nawożenia sztucznego. Do źródeł naturalnych zaliczymy przede wszystkim kompost, obornik czy popiół drzewny (ten ostatni zawiera około 10% potasu i bywa wybierany jako nawóz uzupełniający).
Pamiętajmy o nawadnianiu
Specyfiką potasu jest jego łatwe wypłukiwanie na glebach lekkich (piaszczystych). Stąd ważne jest, aby prowadząc uprawę na takim stanowisku, połączyć nawożenie potasem z równomiernym nawadnianiem, szczególnie w okresach suszy. Pozwoli to zapobiec utracie potasu i tym samym zwiększyć jego dostępność dla roślin.
Uwaga eksperta:
„ Obniżenie kosztów nawożenia. Podstawowym argumentem przemawiającym za precyzyjnym nawożeniem jest ograniczenie kosztów zakupu nawozów. Ceny preparatów nawozowych są bardzo wysokie i trudno wyrokować, czy w przewidywalnej przyszłości spadną. Najlepszym sposobem zabezpieczenia się przed rosnącymi kosztami jest więc zmniejszenie dawek nawozów, co będzie mieć bezpośrednie przełożenie na opłacalność produkcji rolnej.” Źródło, czytaj dalej: https://mindly.pl/rolnictwo,ac305/nawozenie-precyzyjne-dlaczego-warto,17853
Które rośliny zgłaszają szczególne zapotrzebowanie na potas?
Potas jest niezbędnym składnikiem odżywczym wszystkich roślin uprawnych, przy czym są takie, które rzeczywiście wyjątkowo źle reagują na niedobory potasu w glebie. Zaliczymy do nich:
- Rośliny okopowe, czyli ziemniaki i buraki cukrowe (potas wpływa na jakość bulw ziemniaczanych oraz wspomaga syntezę cukrów w burakach);
- Warzywa, takie jak pomidory, papryka czy marchew;
- Rośliny sadownicze, w tym drzewa owocowe (jabłonie, grusze, brzoskwinie) i krzewy jagodowe (truskawki, maliny, borówki);
- Rośliny strączkowe, w tym fasolę i groch;
- Rośliny przemysłowe, jak rzepak i kukurydza.
Uzupełnienie stwierdzonych – czy to na podstawie badań, czy obserwacji roślin – niedoborów potasu w glebie nie jest zatem zadaniem trudnym, natomiast wymaga dobrania odpowiedniego nawozu i ustalenia prawidłowego dawkowania. Tutaj warto skorzystać z doradztwa doświadczonych agrotechników, które swoim klientom zapewniają m.in. czołowi dystrybutorzy nawozów rolniczych.
Artykuł partnera