Chcąc zakupić nieruchomość należy – w pierwszej kolejności – zapoznać się z jej stanem prawnym. Jak to zrobić? Naturalnie zaglądając do księgi wieczystej.
Księga wieczysta to najważniejszy dokument dotyczący danej nieruchomości. To właśnie w niej znajdziemy informacje dotyczące stanu prawnego danego domu, działki czy też mieszkania. W praktyce prowadzone rejestry pozwalają obiektywnie ustalić komu i jakie przysługują prawa do nieruchomości. Co istotne to fakt, iż księgi wieczyste są jawne. W praktyce oznacza to więc, że każda zainteresowana nieruchomością osoba może zapoznać się z jej stanem prawnym. No dobrze, ale jak to zrobić?
Księgi wieczyste – papierowe i elektroniczne
Dawniej księgi wieczyste miały formę papierową i znajdowały się one w Sądzie Rejonowym właściwym według miejsca położenia nieruchomości, a dokładniej rzecz ujmując w zlokalizowanym tam wydziale ksiąg wieczystych. Jak zatem łatwo się domyśleć, konieczna była osobista wizyta we wspomnianym wydziale. Naturalnie wraz z biegiem czasu, a tym samym z postępem rozwoju technologicznego, papierowa forma ksiąg wieczystych została zastąpiona wersją elektroniczną. To właśnie dzięki temu obecnie dotarcie do interesującej nas KW jest o wiele prostsze, niż dawniej.
Jak znaleźć księgę wieczystą?
Dziś znalezienie księgi wieczystej jest nie tylko łatwe, ale i szybkie. Co ciekawe – w praktyce – nie wymaga od nas nawet opuszczenia wnętrza własnego domu. Należy jednak dodać, iż do zapoznania się z treścią konkretnej księgi wieczystej konieczna jest znajomość jej numeru. W następnej kolejności warto skorzystać z serwisu prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Na stronie internetowej Ekw.ms.gov.pl możemy absolutnie bezpłatnie pobrać interesujący nas dokument.
Jak znaleźć numer księgi wieczystej?
Jak wspominaliśmy, do znalezienia odpowiedniej księgi wieczystej konieczna jest znajomość jej numeru. A co zrobić w przypadku, gdy takowy nie jest nam znany? W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy specjalistycznej wyszukiwarki. Godne polecenia narzędzie tego rodzaju znajdziemy chociażby na stronie internetowej Ksiegiwieczyste.pl. Po wejściu na witrynę należy wpisać adres nieruchomości bądź też numer działki, numer KW uzyskamy po uiszczeniu niewielkiej opłaty. Jak widać, wspomniany sposób jest nie tylko szybki, ale również niezwykle wygodny.
Naturalnie opisany powyżej sposób nie jest jedyną metodą umożliwiającą poznanie numeru księgi wieczystej. Jeśli zatem z jakichś powodów nie chcemy zrobić tego w sposób cyfrowy, zawsze możemy zwróć się o pomoc do wybranej instytucji właściwej dla miejsca położenia danej nieruchomości. Taką informację możemy uzyskać w:
- Starostwie powiatowym, a dokładniej rzecz ujmując w wydziale dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. To właśnie tam powinniśmy złożyć wniosek o wydanie wypisu z rejestru gruntów i budynków,
- Sądzie rejonowym w wydziale ksiąg wieczystych. Podobnie jak w przypadku starostwa powiatowego, konieczne jest złożenie wniosku o wydanie odpisu z księgi wieczystej.
Chociaż dostęp do ksiąg wieczystych jest w pełni jawny, to jednak w składanym wniosku należy wykazać potrzebę uzyskania numeru KW. I choć w zdecydowanej większości przypadków potrzeba ta jest warunkowana chęcią zakupu nieruchomości, to jednak należy liczyć się z faktem, iż wspomniany argument może okazać się niewystarczający.
Szukając informacji o tym, czym jest księga wieczysta i jakie informacje zawiera, warto wejść na stronę Ksiegi-wieczyste.org.
Zdjęcie: Fotolia
Czy wszystkie nieruchomości (60 lat temu wybudowane) i działki mają numer księgi wieczystej?
Nie wszystkie, zależy od właściciela i to czy zadbał o dokumentację.
Artykuł reklamowy…
Tak, jest podpisane, że to artykuł sponsorowany, nikt tego nie kryje.