Wydarzenia Cieszyn

Jak współpracować na pograniczu? W Czeskim Cieszynie spotkali się dziennikarze z obu stron Olzy

Fot. Witold Kożdoń

Dorota Krehut-Raszyk, redaktor naczelna „Głosu Ziemi Cieszyńskiej”, wzięła udział w debacie na temat sytuacji mediów lokalnych po obu stronach granicznej Olzy. Dyskusja odbyła się w czwartek, 10 października, w Ośrodku Kultury „Strzelnica” w Czeskim Cieszynie.

Wydarzenie było częścią całodniowej konferencji zatytułowanej „Przyszłość mediów czeskich, polskich i mniejszościowych”, jaką zorganizowała redakcja zaolziańskiego miesięcznika „Zwrot” z okazji 75-lecia swojego istnienia.

– Wydaje się, że granicy nie ma, tymczasem to dopiero pierwsze tego typu spotkanie dziennikarzy z obu stron Olzy. Konferencja daje okazję nie tylko, by się spotkać, ale także stwarza szansę rozmowy na ważne tematy związane z mediami na pograniczu, na przykład o ich przyszłości i wyzwaniach, jakie przed nimi stoją – mówiła redaktor naczelna miesięcznika „Zwrot” Halina Szczotka.

Obok Doroty Krehut-Raszyk w panelu zatytułowanym „Media na granicy” wzięli udział Krzysztof Rojowski z portalu ox.pl, Klára Filipová z czeskiego portalu okraj.cz oraz Tomáš Malchárek z trzynieckiego „Hutnika”. Dyskutanci szukali odpowiedzi, m.in. w jakiej kondycji znajdują się lokalne media oraz jakie znaczenie ma granica w pracy redakcji działających na pograniczu dwóch państw.

– To nie są to łatwe czasy dla prasy drukowanej. To nie są łatwe czasy dla dziennikarzy, którzy muszą być coraz bardziej wielofunkcyjni i muszą się sprawnie poruszać nie tylko w mediach tradycyjnych, ale także tych elektronicznych – podkreśliła Dorota Krehut-Raszyk. Dodała, że w przyszłym roku „Głos Ziemi Cieszyńskiej” będzie świętował swoje 70-lecie. – Niestety po czeskiej stronie granicy nie ma możliwości kupowania naszej gazety. Mimo to zerkamy w stronę Zaolzia. Chętnie sięgamy po tematy, które nas łączą, na przykład dotyczące rynku pracy, usług medycznych, nieruchomości czy polsko-czeskich przedsięwzięć kulturalnych. Szeroko opisywaliśmy też transgraniczne problemy, jakie pojawiły się u nas w trakcie pandemii COVID-19. To są tematy, które nas łączą, ale myślę, że mogłoby być ich więcej. Faktycznie więc warto rozmawiać o współpracy – stwierdziła Dorota Krehut-Raszyk.

google_news