Porady i inspiracje

Jak wybrać dostawcę urządzeń gimnastycznych dla szkół?

Wyposażenie sportowe dla szkół nie może zostać wybrane przypadkowo. Priorytetem jest, aby było bezpieczne, funkcjonalne, niezawodne. Należy pamiętać, że jest ono intensywnie wykorzystywane, co zwiększa ryzyko wystąpienia przedwczesnych awarii i usterek. Do wyboru jest wielu dostawców sprzętu sportowego, jednak nie każdy jest godny zaufania. Poniżej przedstawiono zbiór przydatnych informacji, które pomogą w podjęciu trafnej decyzji, a tym samym uchronią przed nieudaną inwestycją.

Certyfikaty i atesty (zgodność z normami EU)

Placówka edukacyjna ma obowiązek zapewnić uczniom dostęp do dobrej jakości wyposażenia, które jest w pełni sprawne, ergonomiczne, komfortowe w użyciu. Dużą rolę odgrywa sprzęt sportowy, bez którego trudno wyobrazić sobie prowadzenia lekcji wychowania fizycznego. Jest on eksploatowany każdego dnia przez kilka, a nawet kilkanaście godzin. Wyposażenie powinno być wymieniane regularnie, jednak zwykle służy długie lata. Zakup urządzeń sportowych to duża inwestycja, która powinna zostać dokładnie przemyślana. Sprawdź jaki sprzęt jest niezbędny na sali gimnastycznej: https://fitness-sport.net/niezbedne-wyposazenie-sali-gimnastycznej/.

Istotne, aby sprzęt sportowy dla szkół posiadał certyfikaty oraz atesty jakości i bezpieczeństwa. To właśnie one potwierdzają zgodność z rygorystycznymi normami EU. Dają pewność, że urządzenia nie stanowią zagrożenia dla użytkowników. Wykonane są ze starannie wyselekcjonowanych materiałów, które wolne są od szkodliwych związków. Nie posiadają elementów mogących stanowić realne zagrożenia dla życia lub zdrowia. Atestowane wyposażenie pochodzi od zweryfikowanego producenta oraz z legalnych kanałów dystrybucji. Może zostać dopuszczone do użytku w szkołach, a także innych obiektach użyteczności publicznej (np. orlikach, klubach piłkarskich, salach tanecznych czy gimnastycznych).

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dostawca sprzętu sportowego jest zobowiązany do przedstawienia wyżej wymienionej dokumentacji. Jeśli sprzedawca z różnych powodów nie chce/nie może okazać certyfikatów, to lepiej zrezygnować z zakupu. Należy uważać również na sfałszowane dokumenty, które jedynie imitują zgodność z normami EU. Certyfikat zgodności/bezpieczeństwa musi być akredytowany przez Polskie Centrum Akredytacji /PCA/ jednostki certyfikujące wyroby.

Wysoka jakość wykonania sprzętu sportowego

Wybierając dostawcę sprzętu sportowego dla szkół należy również upewnić się, że proponowane wyposażenie wyróżnia się dobrą jakością. Warto pamiętać, że placówki edukacyjne często organizują specjalistyczne zajęcia w ramach zajęć dodatkowych. Dzieci powinny mieć szansę na rozwijanie pasji i umiejętności w dogodnych warunkach. Awaryjne, niewłaściwie dobrane urządzenia mogą stanowić poważną przeszkodę.

Godny uwagi sprzęt sportowy dla szkół produkowany jest wyłącznie z materiałów wysokiej klasy. Jest przystosowany do częstego użytkowania, co wyklucza wystąpienie przedwczesnych uszkodzeń. Solidne konstrukcje wykazują wysoką odporność na obciążenia. Żywotność wyposażenia wpływa nie tylko na finanse placówki, ale również wygodę i bezpieczeństwo podopiecznych.

Na specjalną uwagę zasługuje szkolne wyposażenie sportowe na boiska zewnętrzne. Jest ono szczególnie narażone na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych, takich jak np. promieniowanie UV, deszcz, grad, porywisty wiatr. Z tego powodu konieczny jest wybór urządzeń przystosowanych do specyficznych warunków otoczenia. Powinny być one kompleksowo zabezpieczone przed korozją czy innymi zniszczeniami będącymi następstwem kontaktu z m.in. wilgocią, zanieczyszczeniami, skrajnymi temperaturami.

Funkcjonalność wyposażenia sportowego dla szkół

Wybierając wyposażenie sportowe dla szkół trzeba zwrócić uwagę na funkcjonalność urządzeń. Ograniczona powierzchnia to częsty problem, więc dobrze jest zainwestować w sprzęt umożliwiający uprawianie różnorodnych ćwiczeń. Dystrybutor powinien pomóc w doborze produktów, które najlepiej sprawdzą się w danym obiekcie (z uwagi na metraż, a także czynniki indywidualne). Najlepiej, aby wyposażenie sportowe było dostępne w dwóch wariantach – profesjonalnym i treningowym.

Do podstawowego wyposażenia sportowego szkół można zaliczyć m.in.:

  • drabinki gimnastyczne,
  • materace gimnastyczne,
  • kozły i skrzynie,
  • odskocznie, równoważnie, belki do balansowania,
  • kosze do koszykówki.
  • siatkę do siatkówki,
  • bramki do piłki nożnej/ręcznej.

Oczywiście wyżej wymieniono absolutne minimum, które pozwala wykonywać standardowe ćwiczenia. Szkoły chętnie inwestują w zaawansowane wyposażenie (np. wieże wspinaczkowe), które gwarantują dzieciom mnóstwo frajdy. Dobry dostawca urządzeń gimnastycznych nie tylko przedstawi najkorzystniejszą ofertę, ale również doradzi w jaki sposób efektywnie wykorzystać przestrzeń. W przypadku zakupu sporej ilości urządzeń zwykle można również otrzymać rabat.

Tablice informacyjne dołączone do urządzeń sportowych

Podczas wyboru sprzętu sportowego dla szkół można zapomnieć o tablicach informacyjnych. Są one obowiązkowe, więc ich brak może nieść za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Wskazane jest, aby dostawca urządzeń dysponował również tego rodzaju produktami. Objaśniają one m.in. sposób korzystania z wyposażenia.

google_news