Wybór właściwego architekta wnętrz, to prawdopodobnie najważniejsza decyzja, jaką trzeba będzie podjąć podczas realizacji zamierzonego projektu aranżacji wnętrz. Praca architekta wnętrz jest wielowymiarowa, a urządzanie wnętrz wymaga wiedzy, odpowiedniego doświadczenia, a także talentu. Od wyboru odpowiedniego architekta wnętrz zależy w dużej mierze powodzenie całego przedsięwzięcia. Czym więc należy kierować się przy wyborze odpowiedniego projektanta wnętrz?
Projektowanie wnętrz wymaga od architekta sporej dawki wiedzy, doświadczenia, ale też pewnych predyspozycji, takich jak szeroka wyobraźnia, kreatywność i poczucie estetyki.
Szukając odpowiedniej osoby warto zwrócić uwagę na zrealizowane projekty danego architekta i ocenić, czy jego aranżacje wnętrz odpowiadają naszym upodobaniom, kanonom estetyki, czy nam się po prostu podobają.
Przed podjęciem decyzji o wyborze architekta wnętrz, warto umówić się na niezobowiązujące spotkanie, podczas którego będziemy mogli ocenić, czy współpraca z danym architektem będzie układała się po naszej myśli.
Od czego zacząć?
Poszukiwania projektanta wnętrz można rozpocząć od swoich znajomych. Warto czasem skorzystać z prostych rozwiązań i drogą pantoflową podpytać członków rodziny, czy znajomych. Tu z pomocą przyjdą nam media społecznościowe, które znacznie zwiększą krąg osób, do których możemy dotrzeć. Jeśli jednak ten sposób zawiedzie, pozostaje nam poszukanie odpowiedniego architekta wnętrz w Internecie, przeglądając wybrane strony z ofertami. Jeśli znajdziemy interesujące nas oferty, warto je porównać. Kolejnym krokiem będzie umówienie się z wybranym architektem wnętrz na niezobowiązujące spotkanie.
Przed spotkaniem z architektem wnętrz
Kompetencje architekta wnętrz najlepiej można ocenić podczas bezpośredniego spotkania. Do spotkania trzeba się jednak przygotować. Przede wszystkim należy przeanalizować swoje potrzeby, zastanowić się, w jakich wnętrzach lubimy przebywać, a za jakimi nie przepadamy. Aranżacja wnętrz powinna być dostosowana do naszych upodobań oraz do naszego stylu życia. Wnętrza, w których będziemy spędzać wiele następnych lat, muszą odpowiadać naszym oczekiwaniom, powinny być funkcjonalne i wygodne w codziennym użytkowaniu.
Przed spotkaniem z architektem wnętrz powinniśmy określić sobie, jaki zakres prac będzie uwzględniał projekt oraz jaki budżet jesteśmy wstanie wygospodarować na stworzenie projektu aranżacji wnętrz oraz jego realizację.
Przed podpisaniem umowy
Przed rozpoczęciem współpracy z architektem wnętrz warto sprawdzić kilka podstawowych kwestii:
- PORTFOLIO
Jednym z podstawowych sposobów oceny danego architekta wnętrz jest zapoznanie się z jego portfolio, które pozwoli nam poznać jego wcześniejsze prace, styl, jaki prezentuje oraz zastosowane rozwiązania estetyczne i funkcjonalne. Warto zwrócić uwagę, czy architekt zamieścił na swojej stronie realizacje swoich projektów, czy tylko wizualizacje, po których nie będzie można ocenić faktycznych możliwości danego architekta. - WYKSZTAŁCENIE I DOŚWIADCZENIE
Kolejna rzecz, która powinna nas zainteresować, to odpowiednie kwalifikacje architekta wnętrz oraz jego nabyte doświadczenie. Czy dana osoba skończyła studia w tym kierunku, czy może jest tylko po kursie projektowania i aranżacji wnętrz. Należy również zwrócić uwagę, jakie projekty były dotychczas realizowane przed daną firmę, czy konkretnego architekta. Czy realizowane były duże projekty, czy małe oraz jakich obiektów te aranżacje dotyczyły. Poszukajmy architekta, który ma doświadczenie w aranżacji wnętrz obiektów podobnych jak nasz. - KOMUNIKATYWNOŚĆ ARCHITEKTA WNĘTRZ
Wbrew pozorom to, czy dobrze komunikujemy się z architektem wnętrz, ma duże znaczenie na końcowy efekt jego pracy i nasze zadowolenie z przyjętych rozwiązań. Już na etapie przygotowania oferty dobry architekt potrafi wyjaśnić nasze wątpliwości, zebrać nasze propozycje i uwagi. Dobre porozumienie się z architektem zaowocuje wymarzoną przez nas aranżacją wnętrz.
Warto również zwrócić uwagę, czy dany architekt jest elastyczny co do terminów i miejsc spotkań, aby spotkania z nim nie były dla nas uciążliwe. - ZAKRES PRAC
Na spotkanie z architektem wnętrz należy przyjść przygotowanym, zwłaszcza jeśli chodzi o zakres prac, które mają zostać objęte projektem. Poprośmy architekta o ofertę cenową oraz koniecznie należy upewnić się, co wchodzi w zakres projektu, który ma być realizowany przez wybranego rzez nasz architekta. Warto bowiem przeanalizować ofertę nie tylko pod kątem ceny, ale również co do jej zawartości.
Cena wykonania projektu wnętrza zależna jest do takich składowych, jak m.in.:
– metrażu pomieszczeń przeznaczonych do aranżacji
– zakresu prac projektowych (czy np. projekt będzie częściowy, czy kompleksowy
– liczby przedstawionych wariantów rozwiązań i wizualizacji
– zakresu wykonania dokumentacji wykonawczej
– czy wybrany architekt wnętrz będzie prowadził nadzór autorski podczas realizacji jego projektu. - UMOWA NA WYKONANIE PROJEKTU
Należy pamiętać, że podpisanie umowy na realizację projektu chroni obie strony. Po podpisaniu umowy architekt jest zobowiązany do wykonania projektu według uzgodnionego zakresu i w podanym w umowie terminie. Terminowe wywiązanie się przez architekta z umowy ma dla nas znaczenie nie tylko psychologiczne, ale przekłada się na konkretne pieniądze. Wszystko drożeje i im później zaczniemy realizację projektu, tym będzie ona nas więcej kosztowała.
Kogo lepiej unikać
Jeśli podczas pierwszej rozmowy telefonicznej, bądź pierwszego spotkania architekt wnętrz zapewnia nas, że ma ogrom pomysłów na aranżację naszego mieszkania i jest wstanie zaprojektować wnętrze w dowolnym stylu, nie widząc nawet planów mieszkania, czy nie znając naszych sugestii i upodobań, dobrze jest się zastanowić, czy to jest właściwa osoba do realizacji naszych planów.
Dobry architekt wnętrz powinien rozpocząć pracę od poznania obiektu, jaki ewentualnie przyjdzie mu aranżować oraz powinien poznać nasze upodobania, preferencje i nasz styl życia, który będzie bazą do jego twórczej pracy.