Porady i inspiracje

Jak zatrzymać ciepło?

Fot. Pixabay

Nie pomoże najlepszej jakości instalacja grzewcza czy duża liczba kaloryferów, jeśli dom nie jest odpowiednio ocieplony. Co ważne, im mniej ciepła „ucieknie” z budynku, tym mniej pieniędzy przeznaczymy na jego ogrzanie. Jakim materiałem najlepiej ocieplić dom?

Najczęściej do ocieplania ścian wybierany jest styropian. Jego główną zaletą jest dobra cena i trwałość. Właściwie położony, dobrej jakości styropian nie traci swoich właściwości przez cały czas eksploatacji. Uszkodzeniu może ulec jedynie, gdy jest niezabezpieczony przed szkodliwym promieniowaniem UV czy kontaktem z niektórymi rozpuszczalnikami. Trzeba jednak mieć na uwadze, że dom ocieplony styropianem praktycznie „nie oddycha”. To wiąże się z inwestycją w dobry mechanizm wymiany powietrza.

Na rynku dostępne są styropiany albo białe, albo szare, grafitowe. Różnią się one nie tylko kolorem, ale i parametrami. Styropian szary zawiera domieszkę uszlachetniających dodatków, przez co ma lepsze parametry izolacyjności. O ile więc białego styropianu trzeba byłoby ułożyć grubszą warstwę, o tyle szarego wystarczy cieńsza.

Jak radzą fachowcy z naszego regionu, styropian na ścianie musi być odpowiednio poskładany, aby nie występowały tzw. mostki cieplne (miejsca, przez które ucieka ciepło).

Oprócz styropianu, do ociepleń używa się także wełny mineralnej. Zwolennicy tego materiału podkreślają jego paroprzepuszczalność oraz ognioodporność. Wełna mineralna często wybierana jest przez inwestorów do ociepleń poddaszy – bardzo dobrze tłumi bowiem hałas.

Dobrym, bardzo szybkim i nowoczesnym rozwiązaniem jest wykonanie izolacji natryskowej pianką poliuretanową. Jej parametry są wyższe niż styropianu czy wełny, a jeśli jej nałożeniem zajmie się specjalista, może całkowicie wyeliminować występowanie mostków cieplnych. Pianka uszczelnia bowiem wszystkie szpary i nawet najmniejsze szczeliny. Dodatkową jej zaletą jest wyciszenie budynku oraz duża trwałość. W zależności od rodzaju pianki, możemy nią izolować pomieszczenia wewnątrz budynku, poddasza jak i ściany zewnętrzne, dachy czy fundamenty.

Hitem jeśli chodzi o ocieplenia są ostatnio płyty z włókien drzewnych. Można nimi ocieplać zarówno ściany, jak i stropy czy dachy. Fachowcy polecają je jednak przede wszystkim pod betonowe wylewki.

W miejscach trudno dostępnych, gdzie nie ma możliwości zastosowania tradycyjnych materiałów do ocieplenia, można pokusić się o położenie izolacji z włókien celulozowych. Jej dodatkowym atutem jest to, że bardzo dobrze tłumi dźwięki.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hubert
Hubert
5 lat temu

Ważne, by materiał użyty do wykonania termoizolacji miał certyfikat jakości ITB. Ocieplenie ścian wełną nie jest najlepszym pomysłem, do ścian świetnie sprawdza się styropian, natomiast wełnę kładziemy na poddasze.