Porady i inspiracje

Jak zostać rolnikiem? – Praktyczne porady

Rolnik to bardzo szczególny zawód, zaliczany do jednego z najstarszych, jaki wykonują ludzie. O ogromnym znaczeniu tej pracy możesz się przekonać się każdego dnia, robiąc zakupy w warzywniaku, piekarni, a nawet zamawiając hamburgera. Rolnictwo jest podstawową branżą, z której wszyscy czerpiemy, ponieważ odpowiada za produkcję wyrobów roślinnych oraz zwierzęcych.

Kim jest rolnik?

Zdecydowanie należy zacząć od początku i określić status rolnika w świetle prawa. To zagadnienie ustalają przepisy prawne, zainteresowanych odesłać można do konkretnej ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 roku o strukturze rolnej. W tym celu warto również przejrzeć portal rolniczy. Według definicji prawa rolnikiem jest osoba fizyczna, która staje się właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem albo też dzierżawcą nieruchomości rolnych o całkowitej powierzchni nie większej niż 300 hektarów.

Jak zostać rolnikiem? Przekonaj się sam!

Posiadanie gospodarstwa rolnego jest Twoim marzeniem? Choć to może być dość zaskakujące, nie jest to takie proste, jak z pozoru się wydaje. Zacznijmy od wymogów prawnych, a jest ich sporo. Jak je spełnić? Rozporządzenie, które weszło w życie 1 maja 2016 roku, zaostrzyło zasady nabycia ziemi rolnej, przez co niekorzystnie wpłynęło zdobycie statusu rolnika przez zainteresowane tym osoby. Uznajmy jednak, że marzenia są po to, by je spełniać, również te o własnym gospodarstwie. W takim razie od czego należy zacząć?

Gospodarstwa rolne na ogół przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Podstawowym wymogiem, aby zostać rolnikiem, jest posiadanie ziemi. Oczywiście, możesz ją kupić lub wydzierżawić, jednak jeśli nie masz nic wspólnego z rolnictwem, sprawa nie będzie prosta. Powinieneś uzyskać odpowiednie kwalifikacje rolnicze, są one ważnym kryterium przy uzyskaniu statusu rolnika.

Jak zostać rolnikiem w Polsce? Potrzebne jest właściwe wykształcenie bądź doświadczenie. Zdobycie kwalifikacji to przede wszystkim uzyskanie rolniczego wykształcenia, takiego jak zasadnicze branżowe, zasadnicze zawodowe, średnie, średnie branżowe albo wyższe o kierunku rolniczym. A co w przypadku osób, które go nie mają? Według portalu rolniczego nadal istnieje szansa, by zostać rolnikiem. Gdy dysponujesz świadectwem ze szkoły podstawowej, gimnazjum, zawodowej lub branżowej o profilu innym niż rolnictwo, wtedy uratuje Cię udokumentowany staż pracy w rolnictwie, który powinien wynosić 5 lat. Więcej informacji na stronie https://www.okiemrolnika.pl/

Jak zostać rolnikiem od zera?

Od jakiegoś czasu coraz częściej pracę w branży rolniczej pragną zacząć osoby, które dotąd nie miały z nią nic wspólnego. Ważnym zadaniem, jakie pojawi się przed nimi, będzie utrzymywanie niezależnego gospodarstwa. Oznacza to wykonywanie wszelkich działań oraz wprowadzanie decyzji samodzielnie jako rolnik. By stać się pełnoprawnym rolnikiem, chętna osoba przez minimum 5 lat musi mieszkać w gminie, w której posiada nieruchomość rolną. Kolejny etap to – oprócz spełnienia wymienionych wyżej kryteriów – zakup ziemi. Skoro już wiesz, jak zostać rolnikiem krok po kroku i masz odpowiednie kwalifikacje, możesz zacząć spełniać marzenia.

Więcej informacji o tym jak zostać rolnikiem oraz założyć własne gospodarstwo rolne znajdziesz w serwisie https://www.okiemrolnika.pl/prawo-i-finanse/item/3284-jak-stworzyc-gospodarstwo-ekologiczne

Jak zostać rolnikiem? Musisz nabyć ziemię!

Zakładając, że nie odziedziczyłeś gruntu po rodzicach lub dziadkach, przed Tobą ważny krok do zrealizowania marzeń o własnym gospodarstwie. Nabycie odpowiedniego terenu dla Twojej przyszłej działalności to podstawa. Jak to zrobić? Jeśli spełniasz warunki opisane powyżej, to pozostaje Ci tylko skontrolować, czy żaden z okolicznych rolników nie chce nabyć wybranego przez Ciebie gruntu, gdyż przysługuje mu prawo pierwokupu. Należy również sprawdzić, czy Agencja Nieruchomości Rolnych nie jest zainteresowana tym miejscem.

Zostając rolnikiem, nabywasz też pewne obowiązki i przywileje, a także możliwość pozyskania finansowania dostępne są np. dotacje do nawozu. Jednocześnie wraz z nabyciem gruntów, zostajesz zobowiązany uprawiać je przez co najmniej 10 lat. Jest to okres, kiedy nie możesz odsprzedać ziemi ani też wydzierżawić.

Rolnictwo w gospodarce krajowej spełnia ważne funkcje. Rolnik produkuje, hoduje lub uprawia produkty rolne. Rośnie liczba osób, które z rozmysłem decydują się na działalność rolniczą, aby uniknąć miejskiego zgiełku lub pracy w korporacji. Motywów jest wiele – droga do tego celu może być długa, ale warto ją pokonać.

google_news