Porady i inspiracje

Jak zrobić podłoże do monstery?

Uprawa roślin domowych jest często wymagająca, szczególnie gdy mamy pod opieką niecodzienne lub wymagające gatunki. W przypadku monstery bardzo ważne jest to, jaki rodzaj ziemi znajdzie się w doniczce. Jaką ziemię wybrać dla monstery? Jaka mieszanka zapewni jej wszystkie niezbędne składniki odżywcze?

1. Niecodzienny widok wśród domowych roślin zielonych – czym jest monstera?

2. Jaka ziemia do monstery?

3. Na co uważać wybierając ziemię do uprawy monstery?

Niecodzienny widok wśród domowych roślin zielonych – czym jest monstera?

Jaka ziemia do monstery? Przewodnik jak wybrać i przygotować ziemię, który ułatwi nam wybór właściwego produktu. Monstera jest rośliną z rodziny obrazkowatych pochodzącą z Ameryki Środkowej i Południowej, którą czasem możemy znaleźć w domowym zaciszu u znajomych czy rodziny. Jeżeli sami chcemy zacząć jej uprawę, musimy zadbać o to, by dostarczyć jej wszystkich niezbędnych składników odżywczych – inaczej szybko uschnie. Jednym z najważniejszych elementów, jakie mają na to wpływ, jest ziemia. Dobierając odpowiedni rodzaj do uprawy roślin doniczkowych zapewnimy monsterze właściwe warunki do rozwoju i wzrostu.

Jaka ziemia do monstery?

Monstera dziurawa jest gatunkiem bardzo wrażliwym na nadmiar wody. Z tego powodu nie powinniśmy jej przelewać podczas pielęgnacji, a dodatkowo warto zadbać o ziemię posiadającą zdolność oddawania wody, tak aby nie gromadziła się ona w masie i nie powodowała gnicia korzeni. Idealnym wyborem jest mieszanka ziemi kompostowej z keramzytem i długo działającym nawozem. Wartościowymi dodatkami będą także chipsy kokosowe i keramzyt. Mimo wybrania dobrej jakości ziemi należy nadal pamiętać o tym, aby nie podlewać rośliny zbyt często i zawsze najpierw sprawdzać, czy w ogóle wymaga ona wody w danym momencie. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.kwiatostrefa.pl/porady/monstera/.

Na co uważać wybierając ziemię do uprawy monstery?

Korzenie rośliny z gatunku monstera monkey mask nie lubią nadmiaru wody i jest to najważniejsza kwestia, na jaką powinniśmy uważać. Jeżeli przelejemy doniczkę lub będziemy nasączać ziemię zbyt często, korzenie zgniją, a jej liście powoli zaczną żółknąć. W takiej sytuacji kwiatka najczęściej nie daje się już uratować. Aby ułatwić sobie kontrolę ilości wody w podłożu możemy zastosować przezroczystą doniczkę i wyjmować ją z osłonki na czas podlewania. Dzięki temu szybko zauważymy, czy ziemia jest sucha i potrzebuje naszej interwencji, czy też wilgotna i należy ją zostawić tak, jak jest.

google_news