Wydarzenia Bielsko-Biała

Jaka przyszłość czeka Galerię Bielską BWA? Przyjdź, podyskutuj, obejrzyj wystawy

Galeria Bielska BWA zaprasza mieszkańców na finał wakacyjnego projektu pn. „Przestrzenie miasta”. – Będziemy rozmawiać m.in. o tym, jaka przyszłość czeka obecną siedzibę galerii, w której coraz trudniej jest organizować wystawy i wydarzenia – zapowiadają w BWA, podkreślając, że to już czas, by rozważyć rozbudowę.

Spotkanie zaplanowano na piątek, 23 sierpnia, w samo południe.

– Bielszczanie interesują się swoim miastem, jego architekturą, przestrzenią i planami rozwoju. Wakacyjny cykl wydarzeń, jakie Galeria Bielska BWA organizuje pod hasłem „Przestrzenie miasta”, od początku cieszy się dużą popularnością. Odbyło się kilkanaście wydarzeń, które za każdym razem przyciągały publiczność – relacjonuje Michał Gąsior z BWA.

Anna Cymer, historyczka i pasjonatka architektury, mówiła o przestrzeniach „niechcianych” – m.in. o powojennych dworcach i pawilonach handlowych, niszczejących i nieraz skazanych na wyburzenie. Dorota Jędruch, historyczka sztuki, i architekt Kacper Kępiński zajmująco opowiadali o tzw. blokowiskach – dużych skupiskach budynków mieszkalnych i o ich genezie. Prawdziwe tłumy przyciągnął wykład architekta Roberta Koniecznego. Publiczność wsłuchiwała się w pasjonującą opowieść o przestrzeniach kultury, zaprojektowanych przez pracownię KWK Promes Roberta Koniecznego. Na ostatnim wykładzie Agata Twardoch, urbanistka, architektka, w intrygujący sposób opowiadała o przestrzeniach publicznych projektowanych przez kobiety i dla kobiet. Chętnych nie brakowało także na pozostałych wydarzeniach – wykładach o Bauhausie, ochronie zbiorów muzealnych czy na wakacyjnych warsztatach.

Podczas podsumowania projektu zostaną przedstawione najważniejsze wnioski płynące z warsztatów partycypacyjnych „Odnowa architektury BWA”, które prowadziła Ewa Trzcionka z Fundacji Zielone Konie na przełomie lipca i sierpnia. Usłyszymy także krótkie podsumowanie poszczególnych prelekcji.

Wydarzenie poprowadzą Michał Gąsior, jeden z pomysłodawców i koordynatorów projektu „Przestrzenie miasta” oraz Ewa Trzcionka, dyrektorka programowa Fundacji Zielone Konie, zajmującej się edukacją w zakresie architektury i urbanistyki.

Podsumowanie będzie połączone z finisażami aktualnych wystaw, które stały się filarami całego projektu: Prawo do miasta i Zaufaj architektowi. Zrób sobie świątynię.

google_news