Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jaki wykrywacz metali wybrać dla początkujących?

Jako dziecko śniłeś o poszukiwaniu skarbów? A może marzyłeś o karierze archeologa? Nawet jeśli Twoja życiowa droga poprowadziła Cię w zupełnie inne miejsce, możesz spełnić dawne plany, odnajdując nowe hobby! Wystarczy wykrywacz metali i odrobina wolnego czasu na spacer na świeżym powietrzu, abyś przekonał się, jak fascynujące jest szukanie metalowych pamiątek. W mgnieniu oka odnajdziesz nieznaną dotąd magię w chodzeniu w lesie i spacerach po plaży… Co musisz wiedzieć o wykrywaczach metali i jaki model najlepiej wybrać na start?

Jaki wykrywacz metali na początek przygody z poszukiwaniem skarbów?

Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego modelu, musisz mieć świadomość, że przed rozpoczęciem pierwszej wyprawy poszukiwawczej powinieneś zgłosić swoje plany. Zgodnie z artykułem 109c ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami („Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.), niezgłoszona praca z detektorem metali jest karana.

Zgodę wyda wojewódzki konserwator zabytków na podstawie Twojego wniosku. Jeśli wykrywacz metali będzie urządzeniem do realizacji nowego hobby, raczej nie powinieneś mieć problemu z pozytywnym rozpatrzeniem podania. Pamiętaj jeszcze o uzyskaniu zgody właściciela działki, na której będziesz prowadzić poszukiwania ‒ np. prace w lesie wymagają kontaktu z Lasami Państwowymi, z kolei na plaży możesz szukać skarbów bez pozwolenia. Gdy znajdziesz metalowy przedmiot, który może mieć wartość historyczną, koniecznie pokaż go specjalistom z wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków.

Znasz już przepisy prawne i drogę postępowania, zatem najwyższy czas wybrać wykrywacz dla początkujących.

Sprawdź więcej w poradniku sklepu combat: Jaki wykrywacz metali dla początkujących?

Jak działa wykrywacz metali?

Cewka lokalizatora metalowych przedmiotów emituje pole elektromagnetyczne, które przenika do gruntu. Wszelkie wzbudzone metale, które znajdują się w jego zasięgu, wytwarzają własne pole elektromagnetyczne. Urządzenie odbiera je jako zakłócenie i szybko informuje o tym użytkownika, umożliwiając znalezienie skarbu.

Ta podstawowa zasada działania jest wspólna dla wszystkich urządzeń, które różnią się między sobą dodatkowymi funkcjami. Bardzo przydatna jest możliwość zmiany trybu pracy, która pozwoli Ci skupić się na poszukiwaniu konkretnych przedmiotów, aby np. odrzucić metalowe kapsle, gdy Twoim celem jest odnalezienie ulubionego kolczyka żony w przydomowym ogródku albo zgubionych monet na plaży. Warto również zwrócić uwagę na możliwość ręcznego i automatycznego strojenia detektora metali do specyfiki gruntu, co pozwala wyeliminować zakłócenia podczas poszukiwań. Podobny spokój sygnału daje korekcja kamieni magnetycznych.

Jak zbudowany jest wykrywacz metali?

Budowa lokalizatora metali różni się w zależności od modelu, ale te najpopularniejsze zakończone są cewką odbiorczą, która nie tylko wytwarza pole elektromagnetyczne, lecz także odbiera zakłócenia powstałe, kiedy użytkownik natrafi na przedmiot odpowiadający zakresowi poszukiwań. Tuż przy gruncie znajduje się cewka, która odbierany sygnał przekazuje do panelu kontrolnego na drugim końcu urządzenia. Panel, mieszczący w sobie układy elektroniczne detektora, przetwarza odebrany sygnał i alarmuje o znalezisku. Tuż przy panelu znajduje się akumulator zasilający wykrywacz metali.

Jaki wykrywacz metali dla początkujących?

Jako debiutant musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych cech tego typu urządzeń, a potem wybrać model, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim planom poszukiwawczym. Właściwości detektora metali, które powinieneś wziąć pod uwagę, to m.in.:

  1. Zasięg, który jest szczególnie istotny, jeśli zamierzasz szukać większych przedmiotów. Wybierz wówczas urządzenie o zasięgu około 1,5 m. Do poszukiwania monet na plaży wystarczy model z zasięgiem 25 cm.
  2. Częstotliwość, od której zależy liczba znalezionych cenniejszych przedmiotów (nisko i średnio przewodzących prąd).
  3. Praca statyczna bądź dynamiczna. Urządzenia działające statycznie po włączeniu nieustannie wydaje dźwięki, których natężenie zmienia się w pobliżu ciekawszego przedmiotu. Modele dynamiczne są ciche, a alarmują poszukiwacza dopiero o znalezieniu się w pobliżu metali.
  4. Kompatybilność z aplikacjami, służącymi np. do zapisu pokonanej trasy i rejestracji znalezisk.
  5. Teleskopowa albo kilkuczęściowa budowa, która umożliwia zmniejszenie lokalizatora metali, aby łatwiej było go przechowywać i przewozić. Docenisz tę cechę, jeśli uczynisz z niego istotny element wakacyjnego bagażu.
  6. Wodoodporność, która pozwala na poszukiwania w stawach czy wśród morskich fal.
  7. Możliwość podłączenia słuchawek bezprzewodowych albo funkcja wibracji i wyciszania alarmu, dla komfortu Twojego lub otoczenia.
  8. Podświetlany ekran, jeśli szukasz mimo pochmurnej aury czy zapadnięcia zmroku.
  9. Niewielka waga, pewny uchwyt i podparcie na ramię, które sprawdzają się zwłaszcza w trakcie dłuższych wędrówek z wykrywaczem.
Jakie akcesoria do wykrywaczy metali są potrzebne?

Podstawowym dodatkiem do urządzenia jest kabel ładujący akumulator, który najczęściej znajduje się w zestawie. O ile istnieje taka możliwość, detektor dobrze uzupełnić o słuchawki bezprzewodowe. Kiedy lokalizator wskaże przybliżone położenie „skarbu”, warto precyzyjniej określić je z pomocą tzw. szperacza, czyli niewielkiego, ręcznego wykrywacza metali. Ekwipunek poszukiwacza powinien składać się jeszcze z latarki, saperki i sakiewki lub worka na znalezione przedmioty. Przydatne są też akcesoria, które łączą w sobie cechy łopatki i noża oraz łopatki i sitka. Wychodząc na wyprawę, pamiętaj również o odpowiednim ubraniu.

Sprawdzone i polecane przez poszukiwaczy wykrywacze metali dla początkujących znajdziesz w sklepie Combat.pl pod linkiem www.combat.pl/outdoor/wykrywacze-metali.html. Poczuj dziecięcą radość, rozsmakowując się w swoim nowym hobby: poszukiwaniu skarbów na łonie natury!


google_news
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Oset
Oset
3 lat temu

Podobno metale ciężkie odkładają się w kościach , to na początek pasowałby taki wykrywacz żeby kości odnajdywał ,

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  Oset

Dla rycerzy Jagiełły najlepsze do wykrywania żelaza w kościach i wtedy wiadomo czy to kości skrzypią z zardzewienia czy zbroja.

Oset
Oset
3 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Rycerze Jagiełły sprawdzali mieczami czy krzyżacy nie mają niedoboru żelaza w kościach

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu
Reply to  Oset

Jeśli przegrali to kości nie mogły być zbyt żelazne

Oset
Oset
3 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Consumum est quod alea iacta est