Stacje uzdatniania wody stanowią system urządzeń, których zadaniem jest oczyszczanie wody. Wpływają na jej jakość, zarówno w przypadku, gdy mówimy o wodzie pochodzącej ze studni, jak również kranowej z wodociągów. Z zalet stacji uzdatniającej czerpią i spożywajacy wodę, i korzystający z wody do celów gospodarczych — do mycia pod prysznicem czy używając jej do prawidłowego działania urządzenia AGD (zmywarki, ekspresy do kawy itp.) Jakie dokładnie korzyści dostarczają stacje uzdatniające do wody?
Czym jest stacja uzdatniania wody?
W najbardziej ogólnym rozumieniu stacją uzdatniania wody nazywa się zespół urządzeń, za pomocą których przeprowadzane jest kompleksowe uzdatnianie wody. Proces ten wspomagany jest, w zależności od tego, jaką metodę uzdatniania wykorzystuje dana stacja, przez specjalne sita, filtry, mieszalniki, komory i wiele innych. Jednym z przykładów najprostszego rodzaju stacji uzdatniającej jest zmiękczacz wody. Jego zadanie polega na przepuszczaniu twardej wody przez specjalne złoże jonowymienne. Jony wapnia i magnezu z twardej wody wchodzą w reakcję z elementami złoża jonowymiennego, powodując, że wapń i magnez zostaje w złożu, a zamiast nich do wody przedostają się jony sodu (następuje wymiana jonów). W stacji, oprócz złoża jonowymiennego, znajduje się specjalne miejsce na umieszczanie soli tabletkowanej, która służy regeneracji złoża jonowymiennego — regenerację przeprowadzać trzeba, uzupełniając poziom soli, co kilka tygodni. Inne stacje uzdatniające to na przykład odżelaziacze, odmanganiacze, urządzenia do usuwania azotanów, kolumny węglowe i filtracyjne, lampy bakteriobójcze, ale też stacje wielofunkcyjne, łączące w sobie więcej niż jedną metodę uzdatniania.
Co daje nam stacja do uzdatniania wody?
Woda wodociągowa zostaje wstępnie oczyszczona przez zakłady wodociągowe, ale skutkiem ubocznym może być wysokie stężenie w niej chloru. To z kolei nie jest obojętne dla smaku i zapachu wody, które stają się bardzo specyficzne i nie wszyscy je tolerują. Stacja uzdatniania z systemem filtrów odwróconej osmozy może zlikwidować ten problem.
A co z wodą używaną do celów przemysłowych? Generator dwutlenku chloru, jako że dwutlenek chloru ma właściwości wirusobójcze oraz zarodnikobójcze, jest jednym z najlepszych dezynfektantów, wykorzystuje się w przemysłowej produkcji żywność, np. w płuczkach i zmywarkach do butelek oraz mycia warzyw i owoców, a także w hotelach i szpitalach. Zwalcza i zapobiega rozwojowi groźnej legionelli.
Z kolei woda czerpana ze studni zawierać może żelazo, mangan czy amoniak w ilościach, które zdecydowanie przekraczają normę dla wody pitnej. Zagrożenie stanowią również bakterie, w szczególności te, pochodzące z odchodów zwierzęcych. Stacja uzdatniania wody nadaje wodzie czerpanej ze studni głębinowej takie parametry, dzięki którym przestaje stanowić zagrożenia dla zdrowia i nadaje się do celów spożywczych.
Którą stację uzdatniania wybrać?
To, która stacja do uzdatniania będzie najlepsza, zależy od tego, jakiego rodzaju uzdatniania potrzebuje woda, z której korzystamy. Jest to więc sprawa dość indywidualna. Częstym problemem jest nadmierna w wodzie ilość jonów wapnia i magnezu, ale czy rzeczywiście będzie tak w przypadku naszej wody albo czy nie wymaga ona uzdatniania nastawionego na jeszcze inne parametry, warto sprawdzić, zlecając badanie wody. Jest ono absolutnie konieczne przynajmniej raz w roku w tych gospodarstwach domowych, które korzystają z wody ze studni głębinowej, ale nie ma żadnych przeszkód, by badać również wodę wodociągową. Jak to zrobić? Zwrócić się do lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub do firmy zajmującej się zawodowo uzdatnianiem wody, jak Granimex.com.pl. Kontakt ze specjalistyczną firmą ma tę przewagę, że w razie wykrycia nieprawidłowości może zaproponować odpowiednie rozwiązania, które od razu możemy wcielić w życie pod postacią zamontowania odpowiedniej stacji uzdatniania.
Dzięki stacjom możemy cieszyć się wodą wysokiej jakości, pozbawioną bakterii, wirusów i posiadająca najlepsze parametry. Stacja uzdatniająca może przyczynić się również do zmniejszenia awarii instalacji i sprzętów mających kontakt z wodą, gdyż oczyszczona woda to mniej osadzającego się kamienia.
Artykuł partnera