Inżynieria środowiska to kierunek kształtujący ekspertów w dziedzinie projektowania, wykonawstwa oraz eksploatacji infrastruktury, której celem jest wykorzystanie i przekształcenie zasobów środowiskowych. Studenci tego kierunku uczą się jak prawidłowo projektować infrastruktury sanitarne, gazowe i wodne, a także infrastruktury klimatyzacji i wentylacji. Dzięki inżynierii środowiska można poznać wszystkie niezbędne tajniki wykonawstwa systemów, które związane są z chłodnictwem, ogrzewnictwem oraz energetyką. Ponadto studenci tego kierunku mogą dowiedzieć się, w jaki sposób tworzyć duże aglomeracje, dbając jednocześnie o ochronę środowiska. Inżynieria środowiska to gałąź gospodarki, która rozwija się wyjątkowo szybko. Jest ona oparta na nowoczesnych systemach produkcji i odnawialnych surowcach. Wybierając inżynierię środowiska jako kierunek studiów, można mieć pewność, że będzie to doskonała inwestycja w przyszłość.
Książki na studia – inżynieria środowiska
Studenci inżynierii środowiska powinni wyposażyć się w podręczniki, które traktują o technologiach uzdatniania wody, ekologii, oczyszczaniu ścieków przemysłowych i komunalnych, hydromechanice filtrowania wody oraz odnawialnych źródłach energii. Są to oczywiście tylko niektóre z zagadnień opisane w podręcznikach dla studentów inżynierii środowiska. Wybór konkretnych podręczników zależy od wymagań danej uczelni. Każda placówka wymaga od swoich studentów posiadania odpowiednich książek, które można znaleźć w rozpisce. Wiele niezbędnych podręczników bardzo często można znaleźć w akademickich bibliotekach. Przykładowe tytuły podręczników potrzebnych do nauki inżynierii środowiska to: “Chemia środowiska”, “Ekologistyka i zagospodarowanie odpadów”, “Podstawy Gospodarki Odpadami” i wiele innych.
Dlaczego warto wybrać inżynierię środowiska jako kierunek studiów?
Inżynieria środowiska to kierunek, który w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. Ludzie przywiązują coraz większą uwagę do dbania o środowisko. Na tym konkretnym kierunku studenci mogą nauczyć się wszystkich zagadnień związanych z ekologią oraz gospodarowaniem odpadami. Absolwenci kierunku, jakim jest inżynieria środowiska mogą, m.in. znaleźć zatrudnienie w branży sanitarnej w roli projektanta lub wykonawcy. Jest to oczywiście przykładowe stanowisko, ponieważ perspektywy zawodowe po tym kierunku są znacznie szersze. Absolwenci inżynierii środowiska mogą pracować w biurach projektowo-instalacyjno-kosztorysowych lub pełnić nadzór budowlany. Inżynieria środowiska to bardzo perspektywiczny kierunek i doskonała inwestycja w przyszłość.