Zrobiono kolejny krok do utworzenia trasy rowerowej wokół Jeziora Goczałkowickiego. Koncepcja budowy 42-kilometrowej trasy jest gotowa, a wkrótce ruszą prace nad projektem.
42-kilometrowa trasa o szerokości 2,5 metra biegnąca wokół Jeziora Goczałkowickiego ma być w większości asfaltowa i prowadzić jak najbliżej zbiornika. Pomysłodawcy chcą, by była bezpieczna dla użytkowników. Najprawdopodobniej tylko w Strumieniu i Wiśle Małej pobiegnie przez centrum miejscowości, żeby uniknąć niebezpiecznej drogi wojewódzkiej. Rowerzyści pojadą więc głównie wałami, koroną zapory i tzw. drogą technologiczną przy jeziorze. Wzdłuż trasy mają powstać wypożyczalnie rowerów, miejsca odpoczynku i place zabaw, punkty widokowe i biwakowe.
W ramach realizowanego przez samorządy pierwszego odcinka rowerzyści będą mogli rozpocząć jazdę wzdłuż jeziora od skrzyżowania drogi wojewódzkiej z ulicą Wierzbową w Łące, by drogą technologiczną wzdłuż zbiornika udać się w kierunku „Rybaczówki”. Następnie będzie można przejechać ulicami Łukasiewicza, Grottgera, Drzymały, Dąbrowskiego i Podlaską do końca zapory głównej Jeziora Goczałkowickiego (granica administracyjna powiatów), a później do skrzyżowania z ulicą Podgroble w Chybiu – łącznie około 16,7 kilometra.
Po niemal rocznych pracach nad ostateczną koncepcją ustalono, że realizację projektu „rowerowego raju” należy podzielić na etapy. Pierwszy odcinek wykonany zostanie przez samorządy, składające wniosek o dofinansowanie z programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Kolejne odcinki byłyby realizowane w ramach innych inwestycji. Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów już zadeklarowało remont zapory bocznej – od mostu w Strumieniu do ujścia rzeki Bajerki, a po północnej stronie zbiornika przebiegać będą ścieżki rowerowe wyznaczone przez gminę Pszczyna.
W Starostwie Powiatowym w Pszczynie, które jest partnerem wiodącym całego projektu, rozstrzygnięto przetarg i podpisano umowę z przedstawicielami dwu firm, które opracują dokumentację projektową trasy dookoła jeziora. Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, które jest administratorem najważniejszych terenów rowerowej trasy, już rok temu podpisało porozumienie partnerskie dotyczące współpracy przy realizacji tego przedsięwzięcia, które będzie jedną z największych atrakcji turystycznych województwa śląskiego. – Projekt, w który zaangażowało się pięć gmin (Pszczyna, Goczałkowice-Zdrój, Chybie, Strumień i Czechowice-Dziedzice) i trzy powiaty (pszczyński, bielski i cieszyński) oraz GPW, Uniwersytet Śląski i Nadleśnictwo Bielsko stanowi odpowiedź na oczekiwania mieszkańców. Pozwoli na wykorzystanie dziedzictwa regionu przyrodniczego i turystycznego. Szacunkowy budżet planowanej inicjatywy to dziesięć milionów złotych, ale trudno jeszcze precyzyjnie określić termin jej ukończenia – informuje Piotr Biernat, rzecznik GPW.