Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Już wkrótce rusza Cieszyńskie Edukatorium Regionalne. Warsztaty, wykłady, dyskusje i wiele innych atrakcji!

Cieszyńskie Edukatorium Regionalne to zupełnie nowa inicjatywa na mapie naszego regionu i okazja do głębszego poznania jego problemów, z pomocą osób zajmujących się tym zawodowo i z pasją. Uniwersytet Śląski w Katowicach przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej chce w sposób szczególny zatroszczyć się o edukację regionalną na Śląsku. Wydarzenie, które zaplanowano w Cieszynie, to jedna z inicjatyw. Pewne jest, że w dniach 15-17 listopada na miłośników regionu, jego historii, tradycji, języka czy kuchni czeka mnóstwo atrakcji. Wydarzenia będą odbywać się w kilku miejscach w centrum Cieszyna.

Podczas trzech dni uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w panelach dyskusyjnych z ekspertami na temat edukacji regionalnej, praktyk językowych, kuchni regionalnej oraz obrzędowości Śląska Cieszyńskiego. Nie braknie różnego rodzaju warsztatów praktycznych, spotkań integracyjnych czy innych inicjatyw, jak na przykład gra miejska. Warto zarezerwować sobie ten czas!

Kto może uczestniczyć w Cieszyńskim Edukatorium Regionalnym? – Spotkanie jest adresowane do nauczycieli, uczniów, studentów, samorządowców oraz wszystkich zainteresowanych kulturą i dziedzictwem regionu. Przygotowaliśmy bezpłatne publikacje, które będzie można otrzymać. Co więcej, każdy uczestnik, także uczestnicy indywidualni, naszego Edukatorium otrzymają zaświadczenie o udziale, wystawione przez jednostki organizujące i finansujące przedsięwzięcie: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Podyplomowe Studia z Wiedzy o Regionie – wyjaśnia dr Agnieszka Tambor z Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego, koordynatorka Cieszyńskiego Edukatorium Regionalnego, zapraszając wszystkich nad Olzę. Z kolei certyfikat dla instytucji – jako placówki świadomej regionalnej tożsamości – otrzymają wszystkie te szkoły, przedszkola, domy kultury itp., z których nauczyciele i edukatorzy wezmą udział w wydarzeniu.

Co konkretnie nas czeka? Piątek 15 listopada to warsztaty dla szkół i przedszkoli. W sobotę 16 listopada o 10.30 w Cieszyńskim Ośrodku Kultury “Dom Narodowy” nastąpi uroczyste otwarcie Cieszyńskiego Edukatorium Regionalnego i to właśnie w tym obiekcie będą miały miejsce kolejne wydarzenia. O 11.30 dr Agnieszka Tambor wraz ze słuchaczami będzie zastanawiać się, czy edukacja regionalna to edukacja międzykulturowa. O 12.45 głos zabierze prof. Magdalena Szalbot, która przedstawi temat “Okrakiem na granicy. Praktyki językowe i kulturowe w miastach podzielonych na przykładzie Cieszyna i Czeskiego Cieszyna”. W tym samym czasie w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Cieszynie prof. Jana Raclavska opowie “Jak Ślonzok ze Ślonzokym rozprawio, rzońdzi, godo… O różnicach w mowie górnośląskiej i cieszyńskiej”.

15 listopada po przerwie obiadowej, o 15.00 będzie można pobawić się – na uczestników czeka gra miejska “Kultura w mieście – tak czy nie!?”. Kto ma ochotę na wykład, może zajrzeć do Domu Narodowego na kolejny wykład dr Agnieszki Tambor – “Film w mieście, film w regionie”. Z kolei o 16.15 w sali sesyjnej ratusza prof. Ewa Sławek przyciąga tematem prelekcji “„Kubuś Kwap” i „Misiu Szpeniolek”. „Mały Królewic” i „Mały Princ”. O tłumaczeniach klasyki literackiej na gwary i małe języki”. O 16.15 natomiast prof. Kinga Czerwińska opowie o “Dziedzictwie w działaniu – wokół tradycyjnych strojów cieszyńskich”.

Niedziela 17 listopada to ciąg dalszy wydarzeń. Powitanie nastąpi o 10.30 w Domu Narodowym, a o 11.00 rozpocznie się dyskusja “Śląski język literacki – monolit czy zespolone warianty?”. W panelu będzie mowa o języku, o słowach, o gramatyce, o pisowni, o literkach, o kreskach, łuczkach i tyldach, o śląskiej i cieszyńskiej literaturze oraz śląskich i cieszyńskich tłumaczeniach literatury. Będzie można dyskutować wokół tych tematów i problemów: czy się rozumiemy? Czy możemy się porozumieć? Czy chcemy się porozumieć? W mowie, ale także w piśmie. A uczestnikami debaty będą: Jolanta Tambor, Daniel Kadłubiec, Grzegorz Kulik, Tomasz Sochacki, Marek Szołtysek, Pejter Długosz.

O 12.45 zmiana klimatu i spotkanie wokół pytania “Czy kuchnia regionalna jest eko?”, które poprowadzi Krzysztof Pszczółka. Po przerwie obiadowej przyjdzie czas na wykład prof. Katarzyny Marcol, która o 15.30 – wciąż w Domu Narodowym – opowie o ważnym temacie: “Język etniczny jako medium pamięci.
O ustanawianiu wspólnoty Toutów w Banacie (Jak wychodźcy z Wisły poradzili sobie 700 km od domu)”. Dzień, a zarazem całe wydarzenie zamknie wykład o 16.30 o roku obrzędowym na Śląsku Cieszyńskim. Jego tajemnice zdradzi prof. Grzegorz Studnicki.

 

google_news