Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Kampania Żywiec Zdrój “Woda to nasza wspólna sprawa” na finiszu

Dobiega końca realizowana przez firmę Żywiec Zdrój kampania “Woda to nasza wspólna sprawa”. Jak mówi bohater ostatniego z filmów: „To, czy nie zabraknie wody w przyszłości, będzie zależało od nas wszystkich”, dlatego już teraz warto odwiedzić kanał Żywiec Zdrój na YouTube i dowiedzieć się, jak oszczędzać wodę i dbać o jej zasoby.

Kampania “Woda to nasza wspólna sprawa”

Żywiec Zdrój od dwudziestu lat podejmuje szereg działań, których celem jest zachowanie równowagi wodnej w ekosystemie, szczególnie Żywiecczyzny. W kampanii “Woda to nasza wspólna sprawa” zostały zaprezentowane zrealizowane w tym obszarze wybrane akcje firmy, których celem jest nie tylko inspirowanie mieszkańców gmin Radziechowy-Wieprz, Węgierska Górka i Jeleśnia do zaangażowania się w ochronę zasobów wodnych, ale także edukowanie i pokazywanie, jak samemu można o nie dbać. “Żywiec Zdrój z partnerami podejmuje wiele działań mających na celu ochronę zasobów wodnych. My już działamy. Ale woda to nasza wspólna sprawa, dlatego dbajcie o wodę razem z nami. To, czy wody nie zabraknie w przyszłości, będzie zależało od nas wszystkich. Wszystko jest w naszych rękach” – apeluje Przemysław Turski, Dyrektor Operacyjny Żywiec Zdrój w Radziechowach, w ostatnim siódmym filmie prezentowanym w kampanii.

Ponieważ „Woda to nasza wspólna sprawa”, w filmach wystąpili przedstawiciele lokalnego samorządu m.in. wójt gminy Jeleśnia, Anna Wasilewska i radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Agnieszka Biegun, oraz osoby, które na co dzień troszczą się o środowisko naturalne Żywiecczyzny: nadleśniczy Nadleśnictwa Węgierska Górka, Marian Knapek, czy Krystian Biłek z Fundacji Ekologicznej Arka. Nie zabrakło też samych mieszkańców i dzieci z Fundacji Braci Golec, które wcieliły się w role eko-reporterów zgłębiających tajemnice wody.

Produkcji filmowej towarzyszyła również kampania outdoorowa. Na terenie Żywiecczyzny rozlokowano łącznie 53 billboardy i banery reklamowe promujące akcję. Jej zwieńczeniem były dwa pokazy kina plenerowego dla mieszkańców gmin Radziechowy-Wieprz i Jeleśnia, podczas których wyświetlono powstałe w ramach kampanii filmy, rozstrzygnięto konkurs “Łapmy wodę” i wręczono zwycięzcom beczki na deszczówkę. W wydarzeniach wzięło udział łącznie około 560 osób.

Co Ty możesz zrobić?

Woda to nasz wspólny skarb, dlatego wszyscy powinniśmy się o nią troszczyć. Kierując się przesłaniem francuskiego ekologa René Jules Dubos “Myśl globalnie, działaj lokalnie”, w akcji przedstawiono szereg rozwiązań, które mogą pomóc w dbaniu o wodę. Każdy może włączyć się w te działania, stosując kilka sposobów racjonalnego gospodarowania wodą w swoim życiu na co dzień.

Napraw cieknące krany i wymień uszczelki na nowe. Woda kapiąca z częstotliwością jednej kropli na sekundę z nieszczelnego kranu oznacza straty sięgające nawet 5 tys. litrów w skali roku.
Kąpiel w wannie zastąp prysznicem. Podczas jednej kąpieli w wannie zużywa się około 150-180 litrów wody. Zmień swoje nawyki i bierz prysznic – jego minuta to zużycie 10-12 litrów wody.
Nie marnuj jedzenia. Do produkcji każdego artykułu spożywczego używa się określonej ilości wody, stanowiącej ślad wodny. Przykładowo, dla 1 kg ryżu ślad wodny to aż 2 500 litrów. Planuj i rób zakupy tak, by nie wyrzucać jedzenia.
Wykorzystuj wodę podwójnie. Zainstaluj pojemnik na deszczówkę i ciesz się, że woda pojawi się w nim “sama”.
Sadź drzewa i dbaj o kwietne łąki. Rośliny zatrzymują wodę i spowalniają jej spływ, a do tego mogą być piękną ozdobą!

Działania Żywiec Zdrój na rzecz obiegu wody w przyrodzie

Od początku swojego istnienia, firma Żywiec Zdrój jako swój priorytet stawia dbanie o wodę na każdym etapie procesu butelkowania – od jej pozyskania (z zachowaniem równowagi w ekosystemie), poprzez racjonalne korzystanie z jej zasobów, aż po wszelkie działania na rzecz natury realizowane głównie w Beskidzie Żywieckim. Dlatego nie tylko w swoich fabrykach nieustannie wdraża innowacje, dzięki którym może poszczycić się jednym z najniższych wskaźników zużycia wody podczas produkcji na świecie, ale także podejmuje szereg inicjatyw wspierających retencję wody. Jedną z nich jest realizowanych od 12 lat program „Po Stronie Natury”, w ramach którego zasadzono aż 8 milionów drzew.

google_news