Porady i inspiracje

Kanapa do gabinetu domowego – niezbędny dodatek czy zbędny wydatek?

Zdalny tryb wykonywania obowiązków jest preferowany przez wiele osób wykonujących pracę umysłową. To rozwiązanie, które może ułatwiać efektywniejsze pracowanie, ale tylko pod warunkiem, że ma się do tego odpowiednią przestrzeń. Domowy gabinet powinien zostać urządzony tak, by sprzyjać produktywności, kreatywności, a także skupieniu się na zadaniach do wykonania. Czy kanapa stanowi dobry wybór do takiego pomieszczenia? Niektórzy postrzegają ją jako niezbędny element wyposażenia. Natomiast zdaniem innych stanowi ona wydatek, którego lepiej uniknąć. Jakie argumenty przemawiają za zakupem kanapy do gabinetu domowego?

Wygodne rozwiązanie dla osób pracujących na laptopie – kanapa zamiast fotela i biurka

Pokój z fotelem na kółkach i biurkiem z komputerem – typowe wyobrażenie na temat biura urządzonego w domu albo mieszkaniu. Ostatnie lata pokazały jednak, że nie jest to jedyne rozwiązanie. W przypadku pracowników wykonujących swoje obowiązki na laptopach, tabletach czy smartfonach równie dobre będzie wygodne rozłożenie się na meblach wypoczynkowych takich jak kanapy. Wymiary tego rodzaju elementów wyposażenia umożliwiają nie tylko komfortowe siedzenie lub leżenie, ale też (w porównaniu z biurowym fotelem, na którym ma się ograniczoną ilość miejsca) ułatwiają zmianę ułożenia ciała, co pozwala uniknąć bólu pleców spowodowanego zbyt długim pozostawaniem w tej samej pozycji.

Czy w domowym gabinecie potrzebne jest miejsce do odpoczynku?

W Polsce każdej osobie pracującej przy komputerze przysługuje 5 minut wliczanej do czasu pracy przerwy po każdej godzinie spędzonej przed ekranem. W tym czasie można wykonywać obowiązki niewymagające używania monitora, zrobić sobie nową kawę lub herbatę czy ułożyć się na kanapie z zamkniętymi oczami (uważając jednak przy tym, by nie zasnąć). Takie krótkie, choć częste przerwy umożliwiają nie tylko dbanie o wzrok, ale też pozytywnie wpływają na kreatywność i umiejętność ponownego poświęcenia pełnej uwagi zadaniom, które trzeba zrealizować.

Ponadto w mniejszych mieszkaniach czy domach nie zawsze można przeznaczyć oddzielny pokój na miejsce do pracy. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest wydzielenie przestrzeni do zdalnego wykonywania obowiązków np. w salonie lub sypialni dla gości. W tej sytuacji duża kanapa do spania staje się niezbędnym elementem wyposażenia w pomieszczeniu, umożliwiającym wypoczynek zarówno za dnia, jak i w nocy.

Jak wybrać odpowiednią kanapę do gabinetu domowego?

Osoba decydująca się na zakup mebli wypoczynkowych do domowego biura powinna mieć na uwadze dostępną przestrzeń, wystrój wnętrza oraz własne potrzeby czy preferencje. Odpowiednia kanapa do gabinetu zapewni miejsce do komfortowej pracy lub odpoczynku od wykonywania obowiązków. Chociaż nie dla każdego będzie ona niezbędnym dodatkiem, w zdecydowanej większości przypadków nie stanowi zbędnego wydatku.

google_news