Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Kiedy warto udać się do lekarza psychiatry?

Czasem ciężko jest przyznać się do tego, że potrzebujemy pomocy i zamiast zwrócić się z prośbą o poradę, wolimy trzymać swoje dolegliwości wewnątrz siebie. Psychiatra, pomimo tego, że wzbudza wiele emocji takich jak lęk, jest specjalistą, do którego możemy zwrócić się o pomoc, a skierowanie do niego nie jest wymagane. Kiedy warto pójść do psychiatry?

Kim jest lekarz psychiatra?

Psychiatra jest lekarzem medycyny, zatem ukończył studia medyczne, specjalizację z psychiatrii oraz staż w szpitalu na oddziale. Lekarz psychiatra zajmuje się leczeniem ludzkiej psychiki i diagnozowaniem różnych zaburzeń psychicznych, a dzięki szczegółowej wiedzy z zakresu anatomii człowieka jest w stanie spojrzeć na zdrowie pacjenta z perspektywy medycznej. Mamy tu na myśli zdrowie psychiczne, biorąc pod uwagę stan pracy układu hormonalnego, krążeniowego i nerwowego, dlatego może on ocenić czy w przypadku konkretnego przypadku pacjent wymaga konsultacji innego specjalisty.

Psychiatra a psycholog – różnice

W społeczeństwie psychiatra i psycholog są często błędnie łączeni w jedno stanowisko. Między tymi dwoma specjalistami występuje kilka znaczących różnic, które mogą zadecydować o tym, gdzie ostatecznie umówimy się na wizytę. Rozbieżność występuje nie tylko na tle wiedzy medycznej, ale także w zakresie posiadanych kompetencji. Psycholog to absolwent studiów na kierunku psychologia, dlatego jego wiedza nie dotyczy fizjologii człowieka. Psycholog może przeprowadzać testy psychologiczne, wydawać orzeczenia i zaświadczenia. Dyplom psychologa nie uprawnia go do prowadzenia psychoterapii ani wydawania recept, dlatego może on kierować pacjentów do dalszego, właściwego specjalisty. Psychiatra, jak wcześniej wspominaliśmy, jest lekarzem, dlatego ma pełne prawo zapisywania leków i wydawania zwolnień lekarskich. 

Wizyta u psychiatry

Jest wiele przyczyn, dla których warto skorzystać z pomocy tego specjalisty, a do umówienia się na wizytę powinna skłonić wyraźna zmiana w samopoczuciu lub codziennym funkcjonowaniu. Warto wspomnieć, że wizyta u psychiatry nie powinna być w żaden sposób powiązana z szaleństwem, które wiele osób stereotypowo łączy z tego typu spotkaniami.

Kiedy umówić się na konsultację?

Wizyta u psychiatry powinna być podyktowana różnymi objawami psychicznymi, które powodują dyskomfort podczas normalnego funkcjonowania. Takich zaburzeń jest wiele, dlatego nie sposób wymienić je wszystkie, a wśród nich występują problemy takie jak niepokojące myśli, ciągły niepokój i nerwowość. Szczególnie ważna jest wizyta u psychiatry, gdy dostrzega się rzeczy lub głosy, których inni nie widzą, występują stany lękowe z migreną lub drżeniem rąk. Częstym powodem wizyt jest także przygnębienie i smutek, poczucie samotności
i bezradności.

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Podczas pierwszego spotkania psychiatrycznego, lekarz będzie przede wszystkim zbierał informacje, dlatego początkowa wizyta opiera się głównie na rozmowie. Psychiatra musi dowiedzieć się z jakimi problemami zmaga się pacjent, jaką ma historię choroby, przeszłe i aktualne objawy oraz sposób ich przeżywania. To także czas na ocenę stanu fizycznego i psychicznego pacjenta, dlatego omówienie wszystkiego wymaga nie tylko odwagi, ale również czasu.

Alternatywne sposoby leczenia

Bezpośrednia wizyta u psychiatry dla wielu jest sporym wyzwaniem, dlatego pomocą w przełamaniu własnych barier może być videoterapia online. Wielu specjalistów oferuje swoje usługi przez internet, co jest zdecydowanie bardziej komfortowe. Jedną z opcji jest psychiatra online w Avigon, czyli serwisie internetowym, w którym można zarezerwować wizytę online w trzech prostych krokach. Wystarczy podać swój e-mail, wybrać termin, a następnie opłacić wizytę.

Dbanie o swoje zdrowie to nie tylko odpowiednia dieta czy zbilansowany tryb życia. To również równowaga w życiu psychicznym, dlatego wszelkie niepokojące zmiany w psychice warto skonsultować z lekarzem psychiatrą, mając na uwadze, że bezpośrednie spotkanie nie jest przymusem. Pamiętaj, że specjaliści online mogą być równie skuteczni i pomocni, co terapia twarzą w twarz, dlatego nie należy odwlekać tego na później.

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
corona virus
corona virus
4 lat temu

napewno, jak sie kocha Jarka!

dwa_ tony_ ziemniaka
dwa_ tony_ ziemniaka
4 lat temu

No a Tereska o mało nie przeszła na drugi świat jak ją “rodzina ” prześladowała , kogo więc ma leczyć psychiatra ?

Arek
Arek
4 lat temu

Powinien zostać wdrożony program badania tzw. elit sprawujących jakiekolwiek funkcje publiczne przez psychiatrów począwszy od samej gory