Wydarzenia Cieszyn

Kierowca rekordzista? Pierwszy przypadek groźby konfiskaty auta

Fot. Michał Cichy

W czwartek 14 marca weszły w życie przepisy, pozwalające na konfiskatę samochodów kierowcom, mającym we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. W powiecie cieszyńskim zapisy te znalazły zastosowanie zadziwiająco szybko.

– W czwartek około godz. 01.30, a więc półtorej godziny od wejścia w życie przepisów, związanych z zaostrzeniem kar dla nietrzeźwych kierujących, policjanci z Ustronia zatrzymali na terenie tego miasta kierującego audi a3 22-latka, który został poddany badaniom na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Urządzenie wykazało, że ta zawartość, to ponad 2 promile. Zgodnie z nowymi przepisami policjanci zatrzymali nie tylko mężczyznę i uprawnienia do prowadzenia samochodu, ale też sam pojazd – mów rzecznik prasowy KPP Cieszyn Krzysztof Pawlik.

Jak dalej wyjaśnia policjant, o losie zatrzymanego zdecyduje sąd, ale musi się on  liczyć z wysoką grzywną, karą pozbawienia wolności do 3 lat, utratą prawa jazdy i utratą samochodu.

Prawdopodobnie był to pierwszy taki przypadek w Polsce, a na pewno pierwszy w województwie śląskim.

Zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:

  • zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
  • sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia albo spożyje alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów – lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
  • nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:a) był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za w/w przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem
    b) będzie w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.
google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
8 miesięcy temu

Za szybko zatrzymali, zaczął pić przed północą kiedy jeszcze nie obowiązywały przepisy – okoliczność łagodząca.

Ciekawski
Ciekawski
8 miesięcy temu

Podajcie rocznik samochodu, bo jeśli auto było warte wypłatę to to, aż taka kara nie jest.