Kim jest bukmacher, co to za zawód? Specyfika branży w komentarzu od LegalBukmacher
Przygotowaliśmy wywiad na temat tego, kim jest bukmacher i co to za zawód. Nasza specjalistka Agnieszka Sportowa pyta swoich kolegów Michała Kurzanowskiego i Aleksa Kościewicza, ekspertów portalu Legalbukmacher.com/, co myślą na ten temat, i na czym polega specyfika tej pracy zgodnie z regulacją prawa polskiego. Zapraszamy do przeczytania poniższego wywiadu, aby dowiedzieć się więcej ciekawostek na ten temat.
Bukmacherzy nas prześladują. Oglądamy filmy na YouTube, przełączamy kanały telewizyjne i regularnie słyszymy wezwanie do wzbogacenia się. Zakłady sportowe online to trend w segmencie rozrywkowym. Wiele osób zastanawia się “bukmacher online, kto to jest?”. Przestudiowaliśmy pracę kilkunastu bukmacherów, aby przybliżyć ten zawód naszym czytelnikom.
Pytanie 1. Kim są bukmacherzy i jakie są wymagania dla tych specjalistów?
Michał Kurzanowski: Bukmacher sporządza linię wydarzeń sportowych na podstawie dogłębnej analizy. Na podstawie tej linii gracze obstawiają zakłady. W zakładzie bukmacherskim są jeszcze inne stanowiska. Praca bukmachera-operatora lub kasjera pracującego w zakładzie bukmacherskim polega na przyjmowaniu pieniędzy od obstawiających, wystawianiu czeków i wypłacaniu pieniędzy w przypadku wygranych. W Internecie osoba obstawiająca na żywo musi reagować w czasie rzeczywistym na zmiany kursów, ograniczać ilość zakładów lub w porę je wstrzymywać.
Praca w zakładzie bukmacherskim wymaga doskonałej znajomości różnych dyscyplin sportowych i ich specyfiki, umiejętności zarządzania pieniędzmi oraz doświadczenia jako użytkownik komputera. Zawód ten wymaga takich cech jak odpowiedzialność, pracowitość, cierpliwość, odporność na stres, logiczne myślenie i umiejętność wykonywania poleceń.
Aleks Kościewicz: W zespole bukmachera (patrz: https://legalbukmacher.com/betters/ ) są inżynierowie oprogramowania, dbający o sprawne działanie technologii komputerowej. Strony z zakładami bukmacherskimi to duże firmy, które prowadzą nabór pracowników do obsługi swoich operacji. Głównymi osobami w firmie są doświadczeni analitycy, którzy doskonale rozumieją daną dyscyplinę sportu i potrafią dokonać poprawnych przewidywań na podstawie najmniejszych szczegółów.
Nie ma szkoleń do takiego zawodu, nie można nauczyć się bycia bukmacherem w żadnej placówce edukacyjnej. Przy staraniu się o pracę w zakładzie bukmacherskim wykształcenie finansowe lub techniczne będzie plusem, ale nie czynnikiem decydującym.
Pytanie 2. Czy zawód bukmachera jest legalny w Polsce?
Aleks Kościewicz: Zawód bukmachera jest legalny, jeśli osoba pracuje u legalnych bukmacherów. Jaki bukmacher jest legalny w Polsce? Ten, który otrzymał licencję Ministra Finansów i oferuje typerom legalne zakłady bukmacherskie. Inne są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej, zgodnie z którym wszystkie usługi Świadczone na terenie UE są legalne, jeśli posiadają licencję jednego z jej krajów. UE argumentuje teraz, że naruszane są prawa Polaków do dokonania wolnego wyboru. Jednak na razie polski rząd jest głuchy na te rady. Przyszłość rynku zależy bezpośrednio od tego, jak skutecznie bukmacherzy z zagranicy będą obchodzić zakazy.
Michał Kurzanowski: W połowie 2017 roku rząd przeszedł do nowej ofensywy. Parlament uchwalił długo dyskutowaną Ustawę o grach hazardowych, która z jednej strony miała zliberalizować rynek hazardowy, a z drugiej wziąć go pod kontrolę. Hazard online jest teraz oficjalnie dozwolony, a wraz z tym zawód bukmachera. Z drugiej strony urzędnicy postanowili wypowiedzieć wojnę bukmacherom offshore, uzyskując odgórne pozwolenie na blokowanie zarówno transakcji dokonywanych na ich rzecz, jak i adresów IP osób naruszających przepisy. Powstała tzw. czarna lista firm, które nie otrzymały licencji i odtąd pozostaną poza biznesem.
Pytanie 3. Jaki bukmacher jest obecnie najlepszy w Polsce?
Michał Kurzanowski: Trudno jest dziś powiedzieć, jaki jest najlepszy legalny bukmacher internetowy. Zależy to przede wszystkim od preferencji gracza. Lista legalnych bukmacherów jest dostępna na stronie LegalBukmacher. Moim zdaniem najlepsza strona bukmacherska to Fortuna, ponieważ ma dobrą reputację na rynku i oferuje swoim klientom atrakcyjną ofertę bonusową.
Aleks Kościewicz: Mimo trudności z wejściem na rynek i rosnącej konkurencji ze strony międzynarodowych bukmacherów, na czele listy znajdują się polscy operatorzy, ale wśród popularnych bukmacherów są także zagraniczni bukmacherzy działający nielegalnie. Polskie strony bukmacherskie, które znajdują się w naszym rankingu, są legalne i posiadają odpowiednią licencję. Są wśród nich tacy giganci hazardu jak STS, Fortuna, LVBet, Totalbet itp.
Pytanie 4. Co jeszcze warto wiedzieć o biznesie bukmacherskich w Polsce?
Michał Kurzanowski: W Polsce istnieje specjalny Rejestr Domen Zakazanych, gdzie gromadzone są adresy www nielegalnych bukmacherów wirtualnych. Serwisy te jednak nadal funkcjonują w naszym kraju. Nie można zapomnieć, że ok. 90% udziału w branży bukmacherskiej należy do nielegalnych portali zagranicznych. Co ważne, ubywa punktów stacjonarnych. Obecnie w kraju istnieje ok. 1.1 tys. placówek do typowania zakładów sportowych offline. W 2020 roku było ich ok. 2000.
Aleks Kościewicz: Stawki bukmacherskie są dość popularne w naszym kraju. 13% Polaków, chociażby raz w życiu obstawiało bukmacherskie zakłady internetowe. Jest to wynik ok. 5 mln dorosłych obywateli Polski. Co ważne, co drugi hazardzista z Polski gra w nielegalnych serwisach bukmacherskich.
Agnieszka Sportowa: Dziękuję wszystkim za rozmowę! Mam nadzieję, że pomogliśmy naszym czytelnikom wyjaśnić, kim jest bukmacher i czy ten zawód jest legalny w Polsce. Przypominam, że najlepsze strony bukmacherskie znajdziecie w naszym rankingu na portalu LegalBukmacher.