Niepłodność jest chorobą społeczną, która dotyka co piątą parę w Polsce. Problem z poczęciem dziecka jest dla większości osób bardzo trudnym przeżyciem. Na szczęście istnieje kilka dostępnych metod wspomaganego rozrodu, które pomagają spełnić marzenia o potomstwie. Jedną z nich jest zapłodnienie pozaustrojowe in vitro, które odbywa się w warunkach laboratoryjnych w klinice leczenia niepłodności.
Co to jest in vitro?
In vitro (ang. in vitro fertilisation) jest najbardziej zaawansowaną metodą wspomaganego rozrodu. Polega na połączeniu komórki jajowej z plemnikiem w warunkach laboratoryjnych. Decydują się na nie pary, które nie mają możliwości zajścia w ciążę w sposób naturalny. Jest stosowane w momencie, gdy inne metody, takie jak np. inseminacja wewnątrzmaciczna (IUI), leczenie hormonalne, zabiegowe nie przynoszą rezultatu. Przed zakwalifikowaniem się do procedury lekarz musi przeprowadzić z pacjentami szczegółowy wywiad medyczny i zlecić wykonanie niezbędnych badań.
Na czym polega invitro?
W sytuacji, kiedy para kwalifikuje się do in vitro pacjentka zostaje poddana hormonalnej stymulacji jajników. Podczas jej trwania musi kilkakrotnie odwiedzić klinikę w celu weryfikacji, jak jej organizm reaguje na podawane hormony. Następnym etapem jest przeprowadzenie punkcji jajników, czyli pobranie komórek jajowych, które będą przygotowane do zapłodnienia w laboratorium pobranym nasieniem od partnera, ewentualnie nasieniem dawcy. Następnie komórki jajowe rozwijają się pod uważnym nadzorem embriologicznym. Są hodowane przez dwa, trzy lub pięć dni. Etap końcowy polega na transferze zarodka do jamy macicy. Nietransferowane zarodki są zamrażane. Oprócz klasycznej metody in vitro istnieje jej kilka odmian takich jak ICSI, pICSI, czy też IMSI.
W jakich sytuacjach in vitro jest jedyną szansą na ciążę?
Do procedury in vitro w Polsce mogą podchodzić tylko małżeństwa oraz pary heteroseksualne, które są w związku. Wskazaniem do tej procedury u kobiet mogą być m.in. nieudana próba inseminacji, endmetrioza, czy niedrożność jajowodów lub ich brak. W przypadku mężczyzn mogą być to znacznie obniżone parametry nasienia, czy też uszkodzenia jąder. U obojga partnerów może też występować niepłodność idiopatyczna, czyli taka, której nie można ustalić przyczyny.
Gdzie można podejść do procedury?
Wykwalifikowanym miejscem, w którym pary mogą zgłosić się do procedury in vitro, jest Klinika Bocian z placówką w Katowicach. Pacjenci mają w niej zapewnioną opiekę najlepszych specjalistów ds. leczenia niepłodności, którzy na co dzień pomagają zrealizować marzenia o posiadaniu dzieci.Więcej szczegółowych informacji na temat zapłodnienia pozaustrojowego in vitro można znaleźć na stronie Kliniki Bocian: https://klinikabocian.pl/leczenie-i-skutecznosc/in-vitro