Bielsko-Biała Sport

Kolejne inwestycje „Rekordu”

Widok z lotu ptaka – na pierwszym planie SMS Rekord Bielsko-Biała, dalej boiska treningowe i hala sportowa. Fot. sms.rekord.com.pl

Rada Miejska wyraziła zgodę na przedłużenie spółce akcyjnej „Rekord” umowy dzierżawy terenu położonego przy ulicy Startowej w Bielsku-Białej. Usytuowany jest tam kompleks sportowy wykorzystywany obecnie przez tę spółkę. Radni zgodzili się także na przeprowadzenie tej operacji w trybie bezprzetargowym. Nowa umowa ma obowiązywać do 2045 roku.

Wcześniejsza – jaką spółka „Rekord” zawarła z gminą (właścicielem nieruchomości) – miała co prawda obowiązywać jeszcze do 2027 roku, lecz dzierżawca zamierza przeprowadzić na tym terenie kilka dużych inwestycji i wydłużenie czasu dzierżawy o dalsze 15 lat było koniecznością. Zwłaszcza że spółka chce część potrzebnych na to funduszy pozyskać między innymi z Ministerstwa Sportu i Turystyki, a to wymaga dłuższego niż 9-letni okres dysponowania terenem, na którym pieniądze te mają być zainwestowane. Bielszczanie dobrze znają to miejsce, wszak przez lata tam trenowali zawodnicy i zawodniczki klubu sportowego „Start”. Później obiekt wydzierżawiła spółka „Rekord”. Ćwiczą tam teraz – oraz rozgrywają mecze piłkarze – kilku drużyn prowadzonych przez tę sportową spółkę (od najmłodszych do seniorów, a także drużyna żeńska), w tym ekstraklasowy klub futsalu BTS „Rekord”. W skład kompleksu obok kilku boisk sportowych, szkoły mistrzostwa sportowego, wchodzi także hala sportowa, hotel oraz zabudowania zaplecza.

Jakie plany względem tej nieruchomości ma spółka „Rekord”? Zwłaszcza że w ostatnich latach już bardzo wiele zainwestowała w istniejącą tam infrastrukturę sportową? Jej prezes Janusz Szymura przyznaje, iż mowa o poważnych, wielomilionowych inwestycjach rozłożonych w czasie na kilka lat. Przy czym już niebawem ma rozpocząć się pierwsze z zaplanowanych przedsięwzięć. Chodzi o kompleksową modernizację płyty głównego trawiastego boiska piłkarskiego. Wszystko z myślą o zbliżających się mistrzostwach świata w piłce nożnej do lat 20. Turniej rozgrywany ma być w przyszłym roku w Polsce, a jedną z aren mistrzostw ma być Stadion Miejski w Bielsku-Białej. Obiekt przy ulicy Startowej ma być boiskiem treningowym. Stąd też konieczność modernizacji jego murawy do „światowego” standardu.

W planach – choć nieco późniejszych – jest także modernizacja istniejącej tam trybuny. Ma być nowoczesna i co najważniejsze częściowo zadaszona. Na terenie kompleksu ma także powstać jeszcze jedno – przeznaczone dla najmłodszych – boisko treningowe.

Największym wyzwaniem jest jednak modernizacja i rozbudowa – lub budowa od podstaw w miejsce istniejącej – nowej hali sportowej. Obecna ma już 40 lat i nie do końca spełnia swoje zadanie. Największą jej słabością jest bardzo mała widownia. Obecnie dysponuje jedynie 300 miejscami, co przy zainteresowaniu, jakim cieszą się mecze futsalu jest niewystarczające. Poza tym budynek jest już mocno wyeksploatowany i trzeba go prędzej czy później wyremontować. Już teraz szybkiej naprawy wymaga dach. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały Rady Miejskiej, „przedłużenie umowy zapewni dzierżawcy stabilność i zagwarantuje mu możliwość kontynuowania prowadzonej przez niego działalności”.

google_news