Jesienią 2018 roku na cmentarzu komunalnym w Cieszynie odsłonięto Grób Dzieci Utraconych. Od tego czasu regularnie, dwa razy w roku, organizowane są pochówki dzieci nienarodzonych. Najbliższy zaplanowany jest na 15 kwietnia.
Uroczystość rozpocznie się o godzinie 15.30 od mszy św. z modlitwą ekumeniczną w kościele św. Elżbiety w Cieszynie, po czym nastąpi złożenie urn do zbiorowej mogiły. Przygotowaniem pochówku zajmuje się zakład pogrzebowy “Arkadia”, działający w ramach Zakładu Gospodarki Komunalnej w Cieszynie.
Organizację pochówku dzieci martwo urodzonych oraz procedury organizacji pochówku szczątków płodów przechowywanych przez Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie reguluje odpowiednie rozporządzenie burmistrza Cieszyna.
To oburzające, że w tej akcji bierze udział miejski zakład pogrzebowy, radni i burmistrz Cieszyna – co wy na to?
Pogrzeby dzieci utraconych niech firmuje kościół katolicki, a nie miejskie służby.
Przy okazji, co to są dzieci utracone? Kto je stracił? Bo jeżeli autorzy akcji mieli na myśli aborcje to przypominam, że dzieci się rodzą, a nie poczynają. Tak też mówi Pismo Święte.
Ty ciulu. Tam jest pochowane moje dziecko! Z imienia i nazwiska. Nie masZ pojęcia co piszesz
Dlaczego Sama nie pochowałaś swojego dziecka ?
Co masz na myśli sama? Byłam tam …o zasiłek pogrzebowy się nie starałam. Nie chowałam dziecka w osobnym grobie bo nie byłam w stanie psychicznym tego unieść. A od tego jest to miejsce gdzie można wspólnie pochować dzieci utracone przed 22 tygodniem.
Informuję Pana, że dzieci utracone to te, które zmarły przed porodem ( np. W wyniku poronienia) Dla rodziców są to dzieci, może jeszcze nie zdolne do życia ale dzieci. I tym właśnie dzieciom należy się pochówek. Pan zwłoki dziecka wyrzuciłby? Kto ma brać udział w pogrzebie, przewozić ciała jeśli nie zakład pogrzebowy? Dziwne te pytania, które Pan zadaje. Trzeba trochę wiedzy żeby nie ranić rodziców zmagających się z utratą dziecka.
Oburzający to jest Pana komentarz! Widać, że nie przeżył Pan takiej sytuacji! Pojęcia Pan nie ma ile par boryka się z obumarciem płodu, z aborcją nie na życzenie, ze względu na wady np. lub ze względu na stan zdrowia kobiety… Dla takich ludzi trauma pozostaje.. I oni mają prawo do żałoby po stracie i do godnego pochówku. A to, że powstała taka inicjatywa z Urzędu Miasta znaczy, że była taka potrzeba i że troska o ludzi, ich stan psychiczny oraz empatia wzięły górę ponad takich jak Pan i Pańskie antyludzkie wywody…
Inicjatywa powstała dzięki staraniom jednej z mam również Aniołka. Ona to wywalczyła i jestem.jej wdzięczna za to miejsce.
A ten człowiek co wypisuje te herezje jest niegodzien żeby nawet na niego spojrzeć.
Ile dzieci nienarodzonych będzie pochowane? Szczątki płodów są przechowywane pół roku czy przechowywane są prochy?
Przyjdź na mszę jest ona ekumeniczna. Albo na cmentarz . Obecnie jest tam 14 urn.
Nie pytałam ile dzieci jest pochowanych ale ile będzie pochowanych 15 kwietnia. Super, że msza ekumeniczna lecz wzajemne poznanie się trudne w pandemii.
Byly 3 urny.
Wyrazy współczucia głównie dla matek.
I ojców. Cierpi też rodzeństwo ale też i babcia z dziadkiem
Owszem, to co matka przeżywa, skłoniło mnie do określenia “głównie”.