Zakończył się sezon grzewczy. Jednak to nie oznacza, że możemy zapomnieć o konstrukcji, która odprowadza z naszego domu spaliny. Czyszczenie komina powinniśmy przeprowadzić już teraz. Dlaczego? Sprawdźmy!
W naszych domach, żeby było ciepło, potrzebujemy urządzenia grzewczego. Najczęściej jest to odpowiedni rodzaj pieca. Efekt uboczny, powstający w trakcie spalania paliwa, musi być wyprowadzany na zewnątrz. Dlatego też nieodłącznym elementem każdego domu jest komin. To on odprowadza zanieczyszczenia oraz zużyte powietrze poza budynek. Jednak, aby proces ten odbywał się prawidłowo, konieczne jest czyszczenie komina. Warto je wykonać już po zakończeniu sezonu grzewczego, ale nie tylko.
Czyszczenie komina – dlaczego to ważne?
Musimy pamiętać, że czyszczenie komina to nie tylko nasz obowiązek, ale również podejście zdroworozsądkowe. Nie chcemy przecież, aby sadze, które się w nim zbierają, zagrażały nam oraz naszym bliskim.
Bardzo często mamy do czynienia z błędnym kołem związanym z ogrzewaniem domu. W kominie znajduje się nadmierna ilość zanieczyszczeń. One z kolei w znacznym stopniu zmniejszają jego przekrój. My, aby uzyskać ciepło w domu, musimy zużywać większe ilości paliwa. Z kolei w kominie pojawia się jeszcze więcej sadzy.
W ten sposób sami sprowadzamy na siebie problem. Sadze, które zalegają w kominie, mogą się bardzo łatwo zapalić. Ich pokaźna ilość jeszcze w tym pomaga. Rośnie więc zagrożenie pożarowe, a my w ten sposób możemy stracić cały nasz dobytek.
Jak wyczyścić komin?
Chciałoby się powiedzieć, że wyczyszczenie komina nie jest trudne. Tak niestety nie jest. Konieczne jest wejście na dach oraz skorzystanie z odpowiednich narzędzi. Lepiej nie ryzykować. Możemy bowiem spaść z dachu oraz pogorszyć sytuację w kominie, zamiast go wyczyścić.
Dlatego też lepiej zwrócić się do kominiarza, który wykona taką usługę profesjonalnie. Ma on odpowiednią wiedzę, jak zrobić to sprawnie i przede wszystkim skutecznie. Ponadto, posiada sprzęt, dostosowany do różnych kominów oraz sytuacji, które tam zastanie.
Co ile powinniśmy czyścić komin?
To, że wykonamy czyszczenie komina po zakończeniu okresu grzewczego, jest tylko kroplą w morzu potrzeb. Obowiązujące nas przepisy nakazują przeprowadzanie takiej operacji nawet kilka razy w roku. Wszystko zależy od komina.
Tak też w przypadku komina dymowego jego czyszczenie powinniśmy wykonywać cztery razy w ciągu roku (przynajmniej raz na 3 miesiące). Kiedy mowa o kominie spalinowym – przepisy nakładają na nas taki obowiązek raz na 6 miesięcy. Rzadziej czyszczenie możemy przeprowadzać w przypadku komina wentylacyjnego. Wystarczy raz na rok.
Podsumowanie
Koniec okresu grzewczego to bardzo dobry moment, aby wykonać czyszczenie komina. Wyeliminowane zostaną z niego wszystkie zanieczyszczenia, które mogą spowodować wybuch pożaru. Ponadto urządzenie grzewcze nie będzie musiało zużywać dodatkowych ilości paliwa. Procedurę czyszczenia najlepiej powierzyć kominiarzowi, zamiast ponoszenia ryzyka upadku z dużej wysokości lub uszkodzenia konstrukcji odprowadzającej spaliny z naszego domu.
Coś z tą jakością artykułów sponsorowanych jest kiepsko. Nikt nie podpisuje się i nikt nie bierze odpowiedzialności za to co pisze przed czytelnikami. A publikowane są artykuły sponsorowane w rubryce “Wydarzenia”. Może nie nadają się do tej rubryki?
No kobiety też powinny pamiętać o czyszczeniu komina
Nie tylko kobiety są palaczami – dla złagodzenia (skutków palenia).
Rzecz jasna miałem na myśli okresowe czyszczenie komina ,jw.
Postawiona jest teza, że czyszczenie komina powinniśmy zrobić już teraz czyli po zakończeniu sezonu grzewczego ale w artykule nie ma odpowiedzi dlaczego. Więc co masz zrobić dzisiaj – zrób jutro, też zasada. Ważne aby komin był czysty przed następnym sezonem grzewczym. A może jest inaczej? Tylko dlaczego jak artykuł sponsorowany nie wyjaśnia.