Beata Legierska, koronczarka z Koniakowa, znalazła się wśród tegorocznych laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Uroczysta gala ich wręczenia odbędzie się 9 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie.
Nagroda im. Oskara Kolberga jest przyznawana przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego za szczególne zasługi i działania na rzecz kultury ludowej. To najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury ludowej w Polsce. Przyznawana od 1974 r. Nagroda im. Oskara Kolberga w tym roku obchodzi 50-lecie swojego istnienia. Otrzymują ją zaś twórcy, badacze i organizacje, które chronią, rozwijają i promują dziedzictwo polskiej kultury tradycyjnej.
W tym roku komisja konkursowa wyłoniła łącznie siedemnaścioro laureatów nagrody. W kategorii twórców z dziedziny sztuki i rękodzieła ludowego, muzyki, tańca, śpiewu oraz budowy instrumentów ludowych została uhonorowana Beata Legierska, koronczarka z Koniakowa wykonująca czepce techniką szydełkową, igiełkową i teneryfową, która swe prace prezentowała już w Polsce, Czechach, Niemczech, Francji, Szwajcarii, a nawet w Japonii.
Dodatkowo, laureatem w kategorii kapel ludowych została kapela Ochodzita z Rajczy prezentująca muzykę górali żywieckich i śląskich, natomiast w kategorii instytucji i organizacji działających na rzecz kultury ludowej nagrodzono Śląski Związek Chórów i Orkiestr z Katowic.
Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 9 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie. Wydarzenie zorganizuje Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu oraz jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Jak co roku laureaci otrzymają medale im. Oskara Kolberga (projektu Anny Jarnuszkiewicz), pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz samorząd województwa mazowieckiego. Zgodnie z tradycją zespół Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca odwiedzi także wszystkich laureatów w ich miejscach działalności twórczej, dokumentując ich dorobek. Materiały audiowizualne powstałe podczas tych spotkań zostaną zaprezentowane na gali, a bieżące relacje z tych wizyt będą dostępne w mediach społecznościowych NIMiT.