Wydarzenia Bielsko-Biała Żywiec

Kto spotyka w lesie (martwego) dzika

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Katowicach zaapelował do mieszkańców o wsparcie akcji usuwania ciał padłych dzików ze środowiska. Oczywiście osoby, które podczas wędrówek po lesie natkną się na truchło dzikiej świni nie powinny nawet dotykać takiej padliny.

Ważne jest, aby o swoim znalezisku jak najszybciej poinformowały odpowiednie służby. WIS podaje jednocześnie szczegółowy sposób postępowania w przypadku odnalezienia martwego dzika.

– Jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia padliny, po to, aby ułatwić jej odnalezienie przez właściwe służby. Jednoczenie należy powstrzymać się od dotykania padłego zwierzęcia.

– Fakt znalezienia padliny należy zgłosić do właściwego dla danego obszaru powiatowego lekarza weterynarii albo najbliższej lecznicy weterynaryjnej. Jeśli nie mamy z nimi kontaktu równie dobrze może to być najbliższe leśnictwo, policja czy straż miejska. Ważne, aby podczas przekazywania informacji o swoim odkryciu podać szczegóły ułatwiające służbom odnalezienie padliny w terenie.

Działania te są elementem walki z afrykańskim pomorem świń – groźnej choroby wirusowej, na którą chorują wyłącznie świnie hodowlane oraz dzikie (nie jest ona bezpośrednio groźna dla ludzi). Występowanie ASF wśród dzików stanowi ogromne zagrożenie dla trzody chlewnej (jeśli pojawi się w hodowli, wybija się i utylizuje całą populację świń na obszarze zapowietrzonym). Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików. Stąd też ważne jest, aby jak najszybciej usunąć je ze środowiska i poddać utylizacji.

 

google_news