Kultura i rozrywka Żywiec

Kultura w sieci

Fot. MCK Żywiec

Zagrożenie pandemią koronawirusa zmusiło muzea, ośrodki kultury i biblioteki do ich zamknięcia. Ale mimo to placówki nadal działają, tyle że w sieci, a niektóre podejmują wiele interesujących inicjatyw.

Ciekawą propozycję ma Muzeum Miejskie w Żywcu. Placówka zaprasza do wirtualnego zwiedzania. Spacer rozpoczyna się przed bramą Starego Zamku na terenie zabytkowego parku.

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich wystaw stałych i czasowych naszego muzeum. Życzymy miłego zwiedzania i spokojnych chwil w towarzystwie interesujących pamiątek przeszłości! – zachęca dyrekcja muzeum.

Wiele osób chwali pomysł, bo to doskonała okazja, aby zobaczyć piękne i bogate zbiory placówki.

Sporo dzieje się w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu. Jak już pisaliśmy, ogłoszono konkurs plastyczny „Moje miasto Żywiec”. Na profilu społecznościowym przedstawiono film, jak zrobić palmę wielkanocną, a od kilkunastu dni pełną parą ruszył projekt „Kultura on-line”.

To nasza nowa propozycja. Zakładkę znaleźć można na stronie głównej www.mck.zywiec.pl. A jest tam mnóstwo propozycji i pomysłów dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów na temat tego, jak aktywnie spędzić czas zostając w domu. Gorąco zachęcamy do udziału w zajęciach, konkursach czy ćwiczeniach. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie, a być może odkryje w sobie całkiem nowe talenty. To doskonały sposób na nudę! – zachęca dyrektor MCK-u Marek Regel.

Bajki, baśnie i legendy opowiada i czyta dzieciom Anna Maślanka, kierownik Klubu Globik/Senior+ w Żywcu. Interesujące zajęcia prowadzi Warsztatownia Papiernika, dzięki czemu już można było się nauczyć robienia kartek świątecznych czy wielkanocnych witraży. W kilku odcinkach o fascynującym świecie wynalazków, które zmieniły ludzkość, opowiada Agata Tomiczek-Szuran, zastępca kierownika Klubu Papiernik MCK w Żywcu.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Jeleśni zorganizowano wirtualny zdjęciowy konkurs na palmę wielkanocną. Co ciekawe, pracownicy zaczęli szyć maseczki ochronne, a do akcji włączyła się też miejscowa Gminna Biblioteka Publiczna oraz wiele pań z kół gospodyń wiejskich i mieszkańców. Do akcji szycia maseczek przystąpił również Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka.

W GOK-u Koszarawa przymusowa przerwa wykorzystywana została na remonty.

Są one prowadzone przy zachowaniu najwyższej ostrożności. Mamy gorącą nadzieję, że sytuacja się uspokoi i nowa sala bankietowa po metamorfozie będzie długo służyć mieszkańcom. Brakuje nam gwaru, gości, zamieszania – przyznają w placówce.

W GOK-u Łodygowice pracownicy na swoim kanale YouTube przygotowali cykl filmików o tym, jak między innymi tworzyć palmę czy pisanki. W Świnnej zorganizowano konkurs plastyczny „Mama, tata i ja”. Na profilu społecznościowym nie zabrakło zdjęć i filmików przypominających o tradycjach wielkanocnych, ozdobach i o tym, jak należy podawać do świątecznego stołu. W poniedziałek wielkanocny, 13 kwietnia, odbył się godzinny wielkanocny koncert na życzenie.

Z okien naszego ośrodka puszczaliśmy piosenki, o które prosili nas mieszkańcy – mówi dyrektor GOK-u Świnna Mieczysław Krzak.

W wielu innych ośrodkach, na przykład w Gilowicach, Rajczy czy Węgierskiej Górce, zaproszono mieszkańców do tworzenia palm w domach i przesyłania zdjęć. Wirtualny konkurs na palmę wielkanocną zorganizowała również Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej (w miejscowości tej nie ma ośrodka kultury).

Żywiecka Biblioteka Samorządowa, przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Żywieckim Centrum Wolontariatu, uruchomiła akcję literacką dla wybranych grup czytelników.

Wiemy, jak ważna jest obecnie każda forma wsparcia, zwłaszcza dla osób odizolowanych i nie w pełni samodzielnych, osób starszych, schorowanych, samotnych. Jeśli jest wśród nich osoba potrzebująca takiego właśnie wsparcia, prosimy o bezpośredni kontakt z naszą biblioteką lub poprzez opiekunów czy wolontariuszy współpracujących z nami instytucji. Pierwsze tytuły już powędrowały do rąk czytelników i mamy nadzieję, że te książki sprawią radość i pozwolą choć na chwilę oderwać myśli od smutnej rzeczywistości. W myśl starej maksymy mówiącej, że biblioteki to lecznice dusz, z przyjemnością i pełnym zaangażowaniem realizujemy to ważne zobowiązanie – mówi Kornelia Gąsiorek, dyrektor Żywieckiej Biblioteki Samorządowej.

Zamawiać książki można telefonicznie pod numerami: 33 475-13-82 i 33 475-13-83. W wielu innych bibliotekach przerwa wykorzystywana jest na porządkowanie, selekcję księgozbioru i komputeryzację. Tak jest między innymi w Gminnej Bibliotece Publicznej w Czernichowie z jej filiami w Międzybrodziu Bialskim i Międzybrodziu Żywieckim.

Do działań kulturalnych w sieci przyłącza się coraz więcej placówek czy instytucji niebędących ośrodkami kultury ani bibliotekami. Przykładem może być między innymi Niepubliczne Przedszkole Akuku z oddziałami integracyjnymi w Węgierskiej Górce, które prowadzi w sieci projekt „Akuku czyta dzieciom”. Każdego dnia o 20.00 na profilu społecznościowym czytane są na żywo ciekawe książki dla najmłodszych.

google_news