„Kulturalne plakaty Wiesława Łysakowskiego” – to tytuł wystawy, którą można oglądać do 2 marca w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej. Prezentuje ona wybór prac tego znanego i cenionego w regionie projektanta graficznego.
Wiesław Łysakowski to absolwent bielskiego „Plastyka” i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, wielokrotnie nagradzany autor identyfikacji wizualnych, ilustrator i plakacista (pisaliśmy o nim szeroko TUTAJ). – Tworzy on plakaty po pierwsze na zamówienie różnych firm czy instytucji, ale jest też grupa prac, które są jego osobistą artystyczną wypowiedzią, komentarzem współczesnych wydarzeń – zarówno politycznych, jak i odnoszących się do ekologii, życia codziennego czy zagadnień związanych z etyką. Cechą charakterystyczną jego twórczości jest zabawa słowem i literą – komentuje kuratorka wystawy Teresa Dudek Bujarek.
Jak przyznaje sam autor, plakat jest dla niego najbardziej uniwersalnym i wymownym środkiem artystycznym. – Mogę za jego pośrednictwem coś wykrzyczeć, opowiedzieć albo zasygnalizować swoje poglądy. Mam dzięki niemu ułatwiony kontakt z odbiorcą, bo przecież obszar działania plakatu to przede wszystkim przestrzeń publiczna. Plakat to także olbrzymia baza metafor, skrótów i przenośni – mówi.
Z bogatej twórczości Wiesława Łysakowskiego na wystawę w Zamku wybrane zostały plakaty odnoszące się do wydarzeń kulturalnych – wystaw, prezentacji, koncertów, benefisów czy rocznic. Znajdziemy tu zatem Festiwal Kompozytorów Polskich, 70-lecie szkoły muzycznej, benefis Stanisława Janickiego, Jazzową Jesień czy spektakl „Opowieść wigilijna” na cmentarzu żydowskim. Pominięte zostały jedynie plakaty do kolejnych edycji Tygodnia Kultury Beskidzkiej, ponieważ wystawa tych właśnie prac prezentowana była w czerwcu ubiegłego roku w Klubokawiarni Aquarium w Galerii Bielskiej BWA.
Wystawie w bielskim Zamku towarzyszy album zatytułowany „Plakaty”, zawierający reprodukcje prac Wiesława Łysakowskiego, będący podsumowaniem jego dotychczasowych dokonań w zakresie przede wszystkim plakatu. Publikacja została wydana przez firmę Firmamental, a nad częścią merytoryczną albumu czuwała Teresa Dudek Bujarek z Muzeum Historycznego. Również wystawa została przygotowana we współpracy z firmą Firmamental, a wernisaż połączony był z promocją wydawnictwa. – To wszystko udało się dzięki temu, że w ten projekt zaangażowało się i pracowało nad nim mnóstwo ludzi. To pokazuje, że jeżeli ludzie są ambitni, mają marzenia i walczą o nie, to można je zrealizować – mówił podczas wernisażu Waldemar Ochodek z firmy Firmamental.
Podczas wydarzenia Wiesław Łysakowski został uhonorowany Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, którą wręczyli mu radni Sejmiku Województwa Śląskiego Rafał Ryplewicz i Marcin Szarek. – Wszystkie pana prace mówią same za siebie. Cieszymy się, że rozsławia pan nasze miasto i nasz region – mówił Rafał Ryplewicz.
Wystawa prezentowana jest w sali wystaw czasowych na parterze bielskiego Zamku, przed wejściem do kasy.