Kultura i rozrywka

Kuratorka Galerii Bielskiej BWA otrzymała Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy

Gala wręczenia Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy 2024, na zdjęciu od lewej: Katarzyna Kozyra, Ada Piekarska, fot. Kuba Celej (dzięki uprzejmości Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych)

Tegoroczna gala odbywała się 19 czerwca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Wśród laureatek 24. edycji znalazła się Ada Piekarska – kuratorka Galerii Bielskiej BWA. Zgodnie z tradycją, laureatki otrzymały ufundowane przez rodzinę patrona nagrody, rysunki Jerzego Stajudy.

Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy przyznawana jest osobom zajmującym się szeroko pojmowaną działalnością krytyczną w obszarze sztuki. Twórcą nagrody jest historyk i krytyk sztuki Paweł Sosnowski. Nagroda ma wyróżnić wybitnych przedstawicieli krytyki artystycznej oraz upamiętnić dorobek wybitnego malarza, rysownika, krytyka Jerzego Stajudy.

Adzie Piekarskiej nagrodę wręczała przedstawicielka kapituły, rzeźbiarka, artystka wizualna Katarzyna Kozyra. Przypomniała, że laureatka wraz z Galerią Bielską BWA twórczo przeżywała burzliwy czas pandemii COVID-19 i wybuch wojny w Ukrainie, a liczne projekty animatorskie inicjowane i współprowadzone przez kuratorkę od 2020 roku wyrastały z potrzeby konstruktywnej odpowiedzi na te kryzysowe okoliczności – napisano w laudacji.Za najważniejsze przedsięwzięcia kuratorskie laureatki, kapituła uznała wystawy – zbiorową pt. Pole bitwy (2021) i Mikołaja Sobczaka Niebieskie zboże (2022), oraz wystawę ostatniego Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa Bielska Jesień. Ta ostatnia stała się pretekstem do przyznania Adzie Piekarskiej Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy.

– Ważna jest dla mnie możliwość współtworzenia rozproszonej wspólnoty zgromadzonej wokół sztuki. Mam poczucie, że w naszym polu można rozmawiać dużo swobodniej niż poza nim, w tym o rzeczach, które są mało wygodne. Sztuka współczesna to bardzo wdzięczna przestrzeń, która nikogo nie wyklucza, mimo że na pierwszy rzut oka może wydawać się hermetyczna. W rzeczywistości jest w niej ogromny potencjał emancypacyjny, edukacyjny, twórczy – mówi laureatka, która podczas gali podkreślała, że wyróżnienie powinno przypaść całej Galerii Bielskiej BWA.

google_news