Drwal to niezwykle wymagający i odpowiedzialny zawód, jednak wykonujące go osoby mogą liczyć na stabilne zatrudnienie w wielu miejscach, a także atrakcyjne wynagrodzenie. Aby podjąć taką pracę należy posiadać specjalne uprawnienia pilarza, których zdobycie jest możliwe po ukończeniu specjalnego kursu oraz zdaniu egzaminu końcowego z wynikiem pozytywnym. Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje dotyczące nie tylko kursu pilarza, ale także możliwości zatrudnienia i zarobków. Chcesz wiedzieć, jak i czy warto zostać drwalem? Sprawdź poniżej.
Drwal – jak nim zostać?
W Polsce nie ma szkół zawodowych, które mogłyby przygotować kandydata do pracy na stanowisku pilarza-drwala. Jego wykonywanie, co już zostało podkreślone, wymaga jednak posiadania specjalnych uprawnień. Można je zdobyć zapisując się na specjalny kurs pilarza, znajdujący się w ofercie wielu ośrodków szkoleniowych. Właśnie dzięki niemu przyszły drwal zdobędzie niezbędną wiedzę, a także praktyczne umiejętności obsługi kosy spalinowej. Zdanie egzaminu końcowego z pozytywnym wynikiem potwierdzi jego kwalifikacje, a tym samym pozwoli zdobyć upragnione uprawnienia pilarza.
Stosowny certyfikat jest niezbędny do wykonywania pracy związanej między innymi z wycinką i obalaniem drzew. W pracy drwala bardzo ważna jest nie tylko precyzja, ale również zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa.
Kto może zostać drwalem?
Krótko rzecz ujmując, można powiedzieć, że drwalem może zostać każdy, kto ukończył kurs pilarza. Może się na niego zapisać osoba pełnoletnia, które posiada przynajmniej podstawowe wykształcenie. W przyszłości istotne będzie również posiadanie zaświadczenia lekarskiego, które potwierdzi, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia pracy na tym konkretnym stanowisku. Warto jednak zastanowić się jeszcze nad tym, jakie cechy powinien posiadać drwal (pilarz). aby móc wykonywać swoją pracę na odpowiednim poziomie.
Przede wszystkim praca pilarza-drwala wymaga siły fizycznej, a także odporności na działanie w niesprzyjających warunkach. Wycince drzew często mogą towarzyszyć niesprzyjające warunki pogodowe, a także (co wydaje się oczywiste) pył i wszelkie odpady drzewne. Z zawodu drwala powinny zatem zrezygnować na przykład osoby z alergią bądź lękiem wysokości. Ważna na tym stanowisku jest też odpowiedzialność – nie tylko za siebie, ale też innych.
Ile zarabia drwal?
Osoby wykonujące pracę drwala mogą liczyć na stabilne zatrudnienie, a także atrakcyjne wynagrodzenie. Mediana na tym stanowisku wynosi 4 050 zł brutto. Drwal może liczyć na wypłatę, która mieści się w przedziale 3 420 – 4 830 zł brutto. Jest to dość duży przedział, jednak warto mieć na uwadze, że ostateczne wynagrodzenie, na jakie będziemy mogli liczyć, jest zależne od wielu czynników. Wymienić należy tutaj przede wszystkim doświadczenie na podobnym stanowisku, firmę, w której staramy się o posadę, a także nasze umiejętności i ukończone szkolenia.
Kurs pilarza – czy warto?
Kurs pilarza to szkolenie, które w ostatnich latach cieszy się coraz większym powodzeniem. Można powiedzieć, że zawód drwala wraca do łask, a możliwość jego wykonywania (czyli posiadanie specjalnych uprawnień pilarza) to niewątpliwy atut na rynku pracy. Warto zatem rozważyć specjalistyczne szkolenie w doświadczonym ośrodku szkolenia zawodowego, jakim jest na przykład OSZ ALFA: https://kursyalfa.pl/operator-pil-kos-elektronarzedzi/
Patrząc na zdjęcie, nie jest bezpieczne takie cięcie, chyba pilarz przed kursem.
Ten artykuł sponsorowany powinien być dedykowany w kierunku uchodźców, szkolenie za darmo.
Skąd wziąć drzewa? – warto i otworzyć kurs nasadzacza drzew.
pis się o to postarał i drzewa wyciął co widać teraz w lasach
dziś piła łańcuchowa jest prawie w każdym domu na wsi, “miłośnicy” drzew też radzą sobie bez kursu pilarza.