11 listopada 2024 roku w Teatrze im. Adama Mickiewicza odbyła się Uroczysta Sesja Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej, w czasie której uhonorowano laurami ziemi cieszyńskiej osoby szczególnie zasłużone dla gmin. W czasie ceremonii zorganizowanej przez Stowarzyszenie Samorządowe Ziemi Cieszyńskiej wręczono 14 statuetek srebrnych oraz jedną, honorową Złotą Cieszyniankę.
Wydarzenie uświetnił koncert Kameralistów Śląska Cieszyńskiego – stowarzyszenia sztuki chóralnej, którzy w swoim repertuarze mają pieśni chóralne, sakralne, patriotyczne i artystyczne stylizacje muzyki ludowej. Galę wręczenia laurów poprowadziła Hanna Blokesz-Bacza.
Laury Srebrnej Cieszynianki otrzymali:
Brenna
Marian Dudys – urodzony 26 sierpnia 1956 roku w Rajczy, założyciel Chlebowej Chaty w Górkach Małych, w której prowadzone są warsztaty pieczenia chleba, wyrabiania masła, miodu. Dzięki jego działalności każdy może poznawać codzienne życie dawnej wsi. Powiat Cieszyński docenił pracę Mariana i Jadwigi Dudysów, wręczając im w 2017 roku Nagrodę im. Leopolda Szersznika.
Chybie
Wojciech Kiełkowski – urodzony 27 listopada 1974 roku, mieszkaniec Chybia, który jest cenionym historykiem. Autor licznych monografii, stanowiących ważny wkład w badania nad historią Śląska Cieszyńskiego. Autor wielu artykułów popularnonaukowych i popularyzatorskich. Jego teksty ukazywały się w kraju, gdzie pisał m.in. dla “Głosu Ziemi Cieszyńskiej” i za granicą. Laureat pracuje nad kilkunastoma książkami. Obecnie jest też członkiem Stowarzyszenia Miłośników Zarzecza.
Cieszyn
Lucyna Bałandziuk – prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Cieszynie, związana z jego bogatą działalnością. Inicjuje szereg zadań na rzecz aktywizacji, edukacji i integracji seniorów. Laureatka jest także członkiem Rady Nadzorczej i Rady Osiedla Spółdzielni Mieszkaniowej “Cieszynianka”, gdzie zainicjowała powstanie pierwszego w Cieszynie Osiedlowego Klubu Seniora, a także członkiem Macierzy Ziemi Cieszyńskiej , gdzie udziela się w pracach Głównej Komisji Rewizyjnej. Od 2021 roku udziela się w Beskidzkiej Radzie Federacji Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych NOT w Bielsku – Białej. Jest również członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego SITPChem, od 1994 roku wchodzi w skład Zarządu Oddziału Cieszyn.
Dębowiec
Włodzimierz Świątek – mieszkaniec Gumien, społecznik. Inicjator i współzałożyciel Ludowego Klubu Sportowego LKS “Korona” Gumna. Laureat aktywnie współpracuje z samorządem gminnych oraz instytucjami w zakresie organizacji różnych lokalnych uroczystości, jest miłośnikiem folkloru i sztuki. Autor książki “Szkice do monografii Gumien”, Laureat Dębowego Liścia w 2023roku.
Goleszów
Zbigniew Wacławik – urodzony 8 listopada 1954 roku. Działa przy parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Goleszowie. Jako kilkunastoletni chłopak założył zespół muzyczny. Opracowywał utwory i pieśni, z jego aranżacji korzystały działające przy goleszowskiej parafii chóry i orkiestra. Członek Rady Parafialnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej Goleszów. Były wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Goleszowie. Zdobywca m.in. złotego, srebrnego i brązowego medalu “Za zasługi dla pożarnictwa”. Laureat był również Radnym Gminy Goleszów, współzałożycielem Lokalnej Grupy Działania “Cieszyńska Kraina”. W 2020 roku za wieloobszarową działalność społeczną otrzymał od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Srebrny Krzyż Zasługi.
Hażlach
Katarzyna Czendlik – urodzona w 1977 roku, była Radną Gminy Hażlach, udziela się w Radzie Sołeckiej Rudnika. Zastępca Dyrektora Powszechnej Szkoły Podstawowej w Rudniku, autorka i koordynatorka wielu projektów grantowych. W swojej pracy rozwija talenty młodych ludzi, pisze scenariusze i reżyseruje co roku jasełka. Była inicjatorką powstania Parku Sensorycznego w Rudniku, w którym prowadzi zajęcia z terapii ogrodem. Przeprowadziła wiele działań kulinarnych i artystycznych a także realizuje projekty związane z ochroną środowiska i zwierząt.
Istebna
Helena Bojko – urodzona w 1945 roku w Jaworzynce. Pracowała jako nauczycielka – polonistka, założycielka pierwszej drużyny harcerskiej w Jaworzynce, pełniła rolę Komendanta Hufca Istebna. Była dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaworzynce. Prowadziła Kronikę szkolną, która jednocześnie była Kroniką Jaworzynki. W 1991 roku zorganizowała w Szkole Podstawowej nr 1 salę poświęcona literaturze i poetom oraz pisarzom z Jaworzynki. Ich zdjęcia wraz z podpisami, tomikami wierszy, artykułami, książkami znajdują się w niej do dziś. Laureatka prowadzi prywatne kroniki wsi, jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Regionalnego “Na Grapie”.
Jaworze
Marcin Białek – urodzony 26 sierpnia 1968 roku w Bielsku Białej, należy do parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Jaworzu, jeden z inicjatorów nabożeństw odbywających się w Leśnym Kościele, na polanie, na zboczach Wysokiego, które stanowią atrakcję na szlaku turystycznym, prowadzącym na Błatnią. Laureat czynnie angażuje się w prace Towarzystwa Miłośników Jaworza. Działa społecznie na rzecz kulturalnego rozwoju Gminy Jaworze, za co został odznaczany medalem “Zasłużony dla Rozwoju Jaworza”.
Skoczów
Jadwiga Kozok – była sołtys Bładnic, inicjatorka powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Bładnicach, którego przewodniczącą jest do tej pory. Dzięki jej staraniom upiększano, wyposażano salę, a także udało się zakupić stroje regionalne i stroje robocze dla członków Koła, w których mogą prezentować się w czasie imprez gminnych. Laureatka dzięki swojemu zaangażowaniu w rozwój lokalnej społeczności, organizowaniu licznych akcji kulinarnych wypromowała i ubogaciła sołectwo oraz miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.
Strumień
Stanisław Pietrzyk – urodzony 1 grudnia 1958 roku w Chybiu. Poeta, prozaik, autor scen teatralnych, organizator i konferansjer “Dnia Tradycji Stroju i Pieśniczki Regionalnej”, znawca historii i kultury ludowej, numizmatyk, działacz Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Przewodniczący Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. w 2019 roku został odznaczony “Zasłużony dla Strumienia”, zdobył Złotą Odznakę Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.
Ustroń
Karolina Kidoń – urodzona 10 listopada 1983 roku w Katowicach. Wokalistka bluesowo-soulowo-jazzowa. Wizerunek swój oraz naszego regionu promowała w programie “Bitwa na głosy”, występowała m.in. u boku Patryka Kumora, Haliny Mlynkovej i Małgorzaty Ostrowskiej. Trafiła na czołowe miejsce magazynu “Twój Blues”. Karolina prowadziła swoją inicjatywę muzyczną Sing It Out, która promowała swoich uczniów publicznie, a ich występy mogliśmy podziwiać w wielu znanych programach telewizyjnych. Swoją działalnością wspiera liczne akcje charytatywne.
Wisła
Ewa Lazar – urodzona 1964 roku w Wiśle. Maluje na szkle, zdobi porcelanę i szkło użytkowe. Jest członkiem Stowarzyszenia “Grupa Twórców Wiślanie”, posiada certyfikat “Beskidzki produkt na 5”. Laureatka jest instruktorem warsztatów, jej prace znajdowały uznanie w oczach jury wielu organizatorów konkursów plastycznych i nie tylko. Była również laureatką konkursów na “Najpiękniejsze Wieńce Dożynkowe”. Za swoją działalność otrzymała Dyplom Uznania od Muzeum Beskidzkiego im. A. Podżorskiego w Wiśle. Jej prace można podziwiać na wielu wystawach w kraju, docierają one również do Czech. w 2017 roku Ewie Lazar przyznano Nagrodę Miasta Wisły w Dziedzinie Kultury i Sztuki “Trzy Smreki”.
Zebrzydowice
Józef Mielniczyn – prezes Koła Pszczelarzy w Kaczycach, niezwykle zaangażowany w edukację pszczelarską dzieci i młodzieży jak i edukację pszczelarzy. Za czasów jego prezesury zmodernizowano pasiekę należącą do Koła. Obecnie na jej terenie trwa rozbudowa przestrzeni edukacyjnej dla mieszkańców, dzięki czemu każdy będzie mógł zgłębić wiedzę dotyczącą pszczelarstwa, ochrony przyrody i ekologii. Józef Mielniczyn został odznaczony złotą, srebrną oraz brązową odznaką Śląskiego Związku pszczelarzy w Katowicach. W roku 2019 z ramienia Śląskiego Związku Pszczelarskiego otrzymał Złoty Medal oraz został Honorowym Prezesem Koła Pszczelarzy w Kaczycach.
Powiat Cieszyński
Władysław Kristen – pochodzący z Karwiny Solca, mieszkaniec Czeskiego Cieszyna jest aktywnym członkiem Polskiego Związku Kulturalno- Oświatowego w Republice Czeskiej, był prezesem Miejscowego Koła PZKO w Czeskim Cieszynie-Mostach. Działa w Kole Macierzy Ziemi Cieszyńskiej oraz Kręgu Seniora Harcerstwa Polskiego w Czechach. Laureat pielęgnuje historię Polaków żyjących na terenie Śląska Cieszyńskiego. Za swoją działalność został odznaczony wieloma medalami i odznakami, m.in. w 1997 roku Zarząd Główny Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego odznaczył go Złotą Odznaką za Zasługi, w 2005 roku Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział Zagraniczny w Czeskim Cieszynie przyznał mu złotą odznakę Honorową, w 2021 roku otrzymał Medal “Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”, który został przyznany przez Ministra Kultury, w 2023 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polski.
Honorową, Złotą Cieszyniankę otrzymała Krystyna Stefańska-Gnida. Laureatka tego zaszczytnego wyróżnienia jest inicjatorką różnorodnych przedsięwzięć sportowych i kulturalno-oświatowych dla dzieci i osób niepełnosprawnych. W latach 1968 do 1982 była prezesem Terenowego Koła Polskiego Związku Niewidomych w Cieszynie. Była inicjatorem powstania Stowarzyszenia Rehabilitacji, Kultury Fizycznej, Turystyki i Integracji osób Niepełnosprawnych w Cieszynie, w którym była również prezesem Zarządu. Stowarzyszenie przez wszystkie lata było organizatorem wielu dziesiątków przedsięwzięć dla osób niepełnosprawnych, a także zgromadziło sporą ilość sprzętu rehabilitacyjnego, z którego te osoby mogą korzystać. Za swoją dotychczasową działalność i wybitne osiągnięcia Krystyna Stefańska-Gnida została uhonorowana wieloma medalami i odznaczeniami, w tym m.in. brązowym Krzyżem Zasługi w roku 1971, srebrnym w 1979 roku oraz złotym w 2012 roku.
Czytaj także: Mieszkania deweloperskie w Poznaniu – na co zwrócić uwagę przy wyborze?