Dla nowych firm leasing może być atrakcyjną formą pozyskania samochodu lub innego środka trwałego niezbędnego w prowadzeniu działalności. Jednak leasingodawcy stosują tutaj pewne ograniczenia, ponieważ „świeżo upieczony” przedsiębiorca jest mniej wiarygodnym partnerem niż firma z wieloletnim stażem. Jakie są dostępne formy leasingu dla nowych firm?
Leasing dla nowej firmy – wymagania leasingodawców
Na ogół leasingodawcy udzielają leasingu pod warunkiem, że firma istnieje na rynku od co najmniej 6 lub 12 miesięcy (dłuższy staż jest wymagany szczególnie w przypadku droższych środków trwałych, takich jak samochody ciężarowe, maszyny czy nieruchomości). Niektórzy leasingodawcy udzielają finansowania już od pierwszego dnia prowadzenia działalności, jednak nie jest to częsta praktyka. Leasing dla nowej firmy może również wymagać wysokiej wpłaty własnej i/lub dodatkowych formalności.
Procedury stosowane przez leasingodawców wobec nowych firm:
- wymagane dostarczenie dokumentów finansowych;
- wymagane oświadczenia o dochodach, braku zaległości wobec ZUS i US, zaciągniętych pożyczkach i kredytach;
- sprawdzenie firmy w rejestrach REGON, KRS, VAT, GUS;
- sprawdzenie historii kredytowej w bazach BIK i KRD;
- dodatkowe zabezpieczenie umowy (np. weksel, poręczenie, blokada na rachunku bankowym).
Dostępne formy leasingu dla nowych przedsiębiorców
Leasing dla nowej firmy może przyjmować różne formy, jednak nie każda będzie równie korzystna dla „świeżo upieczonego” przedsiębiorcy. Czym różnią się poszczególne rodzaje leasingu?
Leasing operacyjny
Leasing operacyjny traktowany jest jako usługa, dlatego transakcja objęta jest stałą stawką VAT w wysokości 23%. Co ważne dla nowych przedsiębiorców, podatku VAT nie trzeba płacić od razu, ponieważ dolicza się go do każdej raty leasingu. Ponadto przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu opłatę wstępną, raty leasingowe (część kapitałową i odsetkową) oraz koszty eksploatacji przedmiotu.
Leasing finansowy
Nie jest to zbyt korzystny leasing dla nowej firmy, ponieważ w tym przypadku podatek VAT naliczany jest w całości i płatny z góry (leasing finansowy traktowany jest jako dostawa towaru). Taka forma finansowania może opłacać się w przypadku środków trwałych, które są objęte niższą stawką podatku VAT (np. wyroby medyczne). Przedsiębiorca może ująć w kosztach odpisy amortyzacyjne, odsetki od rat leasingowych oraz koszty eksploatacji przedmiotu.
Leasing zwrotny
Leasing zwrotny składa się z dwóch etapów. W pierwszym przedsiębiorca sprzedaje leasingodawcy składnik własnego majątku (np. samochód dostawczy). Następnie przedsiębiorca bierze w leasing sprzedany wcześniej przedmiot. Taki leasing dla nowej firmy może być opłacalny, ponieważ pozwala na pozyskanie dodatkowych środków finansowych w wyniku sprzedaży, a jednocześnie umożliwia dalsze korzystanie z przedmiotu umowy.
Leasing odnawialny
Istnieją również inne dostępne formy leasingu, które mogą być korzystne dla początkującego przedsiębiorcy. W przypadku leasingu odnawialnego firma wielokrotnie bierze w leasing ten sam przedmiot, przy czym umowy zawierane są na krótki okres (np. 2 lata). Taka forma finansowania jest bardziej elastyczna dla przedsiębiorcy i pozwala uniknąć strat finansowych związanych z wcześniejszym zakończeniem umowy leasingu.
Leasing dla nowej firmy – o czym warto wiedzieć?
Początkujący przedsiębiorcy, którzy chcą wziąć w leasing samochód osobowy, powinni mieć na uwadze ograniczenie kosztów podatkowych. W przypadku samochodów spalinowych i hybrydowych o wartości do 150 000 złotych można ująć w kosztach uzyskania przychodu wszystkie przysługujące wydatki (patrz dostępne formy leasingu) bez limitu kosztowego. Natomiast przy leasingu droższych samochodów przy wyliczaniu kosztów obowiązuje limit 150 000 zł w stosunku do wartości pojazdu. Warto również wiedzieć, że leasing samochodu osobowego pozwala odliczyć 50% podatku VAT (samochód używany w celach mieszanych) lub 100% VAT (pojazd używany jedynie w celach firmowych).
Artykuł powstał na podstawie informacji z: „Rodzaje leasingu w Polsce” oraz „Jaki samochód do 150 tys. wziąć w leasing” opublikowanych na blogu funduszu leasingowego Internetowy Fundusz Leasingowy S.A.