Czy depresja to naprawdę choroba XXI wieku? Obecnie mierzy się z nią rekordowa liczba osób, ale występowała ona już wcześniej. W poprzednich dekadach jednak nie mówiono o niej tak otwarcie, a przy tym spora część chorych nie została nigdy zdiagnozowana. Obecnie u pacjentów coraz częściej zauważa się także zaburzenia lękowe, a w dodatku stwierdza się je w coraz młodszym wieku. Czy istnieją jakieś różnice pokoleniowe, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne? Przeczytaj poniższy tekst i poznaj podstawowe fakty na temat pokoleń X, Y i Z oraz dowiedz się, które z nich najczęściej korzysta ze wsparcia psychiatry online lub uczęszcza na psychoterapię.
Wizytę z psychiatrą online możesz umówić np. na: https://www.centrumdobrejterapii.pl/oferta/psychiatra/
Czy pokolenie X i millenialsi dbają o swoje zdrowie psychiczne?
Słowem przypomnienie pokolenie X to osoby urodzone w latach 60. i 70. XX wieku – na gruncie polskim można traktować je jako pokolenie PRL-u, natomiast pokoleniem Y (millenialsami) nazywa się ludzi urodzonych w przedziale od lat 80. do późnych lat 90. Choć te dwie grupy różni wiele, zarówno w podejściu do życia prywatnego czy zawodowego, to jednak jeśli chodzi o dbałość o swój dobrostan psychiczny, mają wiele wspólnego.
Pokolenia X i Y były wychowywane w czasach, gdy gorsze samopoczucie było bagatelizowane, a wszelkie zaburzenia czy lęki odbierano za dziwactwa. Niestety wielu z nich wciąż do tej pory odbiera choroby psychiczne za słabość, a psychiatra online nie jest ich częstym wyborem. W sytuacjach kryzysowych pacjenci po 40 roku życia zdecydowanie częściej decydują się na spotkanie z lekarzem w formie stacjonarnej – czują się wtedy bezpieczniej.
Jak psychiatra online może pomóc pokoleniu Z?
Kolejne pokolenie, a więc pokolenie Z (lub gen Z) znacznie świadomiej dba o swoje zdrowie psychiczne. Prawdopodobnie każdy z tej grupy wiekowej zna kogoś, kto uczęszcza na psychoterapię, a mówienie o swoich problemach nie jest dla tych osób niczym wstydliwym. Jednocześnie coraz więcej młodych osób cierpi na depresję i zmaga się z zaburzeniami lękowymi oraz niskim poczuciem własnej wartości. Często (choć nie zawsze!) przyczyną bywają media społecznościowe, które wzbudzają w młodych presję. Jednocześnie regularny dostęp do internetu bywa pomocny, np. chcąc skorzystać z pomocy lekarza. Psychiatra online może połączyć się z pacjentem, nawet jeśli dzielą ich setki kilometrów. To bardzo wygodne dla obu stron. W dodatku, pokolenie gen Z ceni sobie szybkość – nie lubi czekać czy stać w kolejce. Rezerwacja wizyty i połączenie się na nią w formie online rozwiązuje ten problem.
Oczywiście nie każdy przedstawiciel pokolenia gen Z będzie szukał pomocy w internecie. Wielu młodych preferuje spotkania z lekarzem w formie stacjonarnej. Gdzie wtedy szukać pomocy? Centrum Dobrej Terapii to krakowski ośrodek, który gwarantuje specjalistyczną pomoc. Oprócz klasycznych spotkań w gabinecie, pacjenci mogą również korzystać z usług psychiatry online lub w wyjątkowych sytuacjach – z wizyty domowej. Podczas konsultacji lekarz jest w stanie zdiagnozować m.in. depresję, schizofrenię, zaburzenia nerwicowe oraz zaburzenia osobowości.
Placówka ta pomaga pacjentom bez względu na ich wiek, a sposób leczenia dopasowywany jest do indywidualnych potrzeb i trudności.