Wydarzenia Żywiec

Lekarze mówią pas

Powiało grozą, bo paraliż grozi Powiatowemu Zespołowi do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Żywcu! Wszystko dlatego, że z pracy zrezygnować chcą lekarze specjaliści.

Wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk mówi, że średnio w ciągu roku do powiatowego zespołu zgłasza się około 2,3 tysiąca mieszkańców powiatu.

– Zapada tam decyzja o przyznaniu konkretnego stopnia niepełnosprawności. Tym osobom takie orzeczenie potrzebne są do wielu rzeczy, jak chociażby do pracy. Dzięki temu pracują godzinę krócej w ciągu dnia, mają więcej urlopu wypoczynkowego, a niektórzy otrzymują dodatkowe zasiłki. To oczywiście tylko część przysługujących im uprawnień. Teraz jednak pojawiły się spore problemy. Z pracy w powiatowym zespole zrezygnował jeden lekarz. Drugi rozważa taką możliwość, podobnie zresztą jak psychiatra – mówi wicestarosta.

Nie ukrywa, że wynika to z dwóch powodów.

– Pierwszy ma związek z projektem ustawy o jawności życia publicznego, co oznacza, że lekarze z powiatowych zespołów będą musieli składać oświadczenia majątkowe. Z tego co wiemy, taki problem z rezygnacją z pracy w zespole pojawia się nie tylko u nas, ale w wielu innych powiatach. Drugi problem sygnalizowany jest już od wielu lat, a dotyczy bardzo niskiej stawki za wydanie jednego orzeczenia. Aby ratować sytuację, zdecydowaliśmy się na podniesienie stawki do poziomu, jaki obowiązuje w powiatach bielskim i cieszyńskim. Jeśli w naszym powiatowym zespole nie będzie lekarzy, to oczywiście nie będzie można wydać orzeczeń dla osób niepełnosprawnych i pojawią się dla nich olbrzymie problemy – tłumaczy Stanisław Kucharczyk.

Władze powiatu wystosowały pismo do wojewody w sprawie widma paraliżu pracy powiatowego zespołu. Ale odpowiedź Mariusza Trepki, drugiego wicewojewody śląskiego, nie napawa optymizmem, bo brak konkretów, jak pomóc zespołowi w Żywcu.

Pragnę podkreślić, że prace legislacyjne nad ustawą o jawności życia publicznego nadal trwają, a jej ostateczny kształt nie jest znany, a tym bardziej obowiązujący. (…) Zagrożenie ciągłości pracy składów orzekających zespołów powiatowych w województwie śląskim zgłosiło 14 spośród 24. (…) Wojewódzki Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności zakończył szkolenie dla nowych członków powiatowych zespołów w celu uzyskania zaświadczenia uprawniającego do orzekania o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, w którym uczestniczył lekarz zgłoszony także przez powiatowy zespół z Żywca. W związku z powyższym będzie mógł uczestniczyć w realizacji zadań zespołu. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie sytuacja ulegnie poprawie i wzrośnie liczba lekarzy w zespole w Żywcu, dzięki czemu będzie on funkcjonował prawidłowo, a sprawy tam prowadzone będą realizowane w terminach – stwierdził między innymi w odpowiedzi Mariusz Trepka.

google_news