Na sygnale Sucha Beskidzka

Małoletni wandale ujęci

Suscy policjanci nieustannie prowadzą działania przeciwko osobom dopuszczającym się aktów wandalizmu. Niestety, okazuje się, iż wandalizm jest coraz częściej domeną nieletnich, a średnia wieku chuliganów drastycznie się obniża.

– Nastolatki niszczą dla zabawy, z nudów, wyładowując swoje frustracje i złość na wszystkim, co znajduje się pod ręką lub napotkają w drodze do szkoły. Kiedyś kopało się leżący na drodze kamień, dziś podpala się śmietniki i rozbija latarnie – zauważa Anna Gąsiorek-Rezler, rzecznik prasowy suskiej Komendy Powiatowej Policji. Wspomina, że w ostatnim okresie policjanci z Wydziału Kryminalnego tej jednostki zatrzymali dwóch nieletnich. Jeden z nich to 16-latek. Niedawno uszkodził infokiosk znajdujący się w Stryszawie, natomiast drugi nieletni odpowie za rozbicie lustra drogowego w tej miejscowości. Czynu dopuścił się pod koniec 2015 r., a miał wówczas 15 lat.

– Jak się okazuje, nawet pomimo upływu czasu poniesie konsekwencje swojego czynu. Obie sprawy trafiły już do Sądu Rodzinnego, który zastosuje wobec nich przepisy zgodnie z Ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich. Celem ustawy jest między innymi zapobieganie i zwalczanie przestępczości nieletnich, ale także umacnianie funkcji opiekuńczo-wychowawczej i poczucia odpowiedzialności rodzin za wychowanie nieletnich – mówi rzeczniczka suskiej policji. Podkreśla, że nieletni nie mogą czuć się bezkarni, ale i nadzór rodziców nie jest bez znaczenia. Ważne jest też, że to rodzice ponoszą odpowiedzialność materialną za szkody spowodowane przez swoje pociechy.

KB_groby
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments