W ramach tego projektu nawet osoby pozbawione zdolności plastycznych mogły zostać artystami, których obrazy prezentowane są na wystawach. I to bynajmniej nie abstrakcjonistami operującymi bezładnymi liniami i plamami koloru. Uczestnicy namalowali autoportrety, na których każdy autor jest w pełni rozpoznawalny! Jak to możliwe?
– Zauważyliśmy, że mało ludzi przychodzi na wernisaże wystaw. Postanowiliśmy ich zatem do tego zachęcić. A ponieważ najchętniej w takich wydarzeniach uczestniczą osoby bezpośrednio zainteresowane, doszliśmy do wniosku, że trzeba dać ludziom możliwość namalowania prac, które znajdą się na wystawie. Najpierw wymyśliliśmy Projekt Stacja, w ramach którego mieszkańcy gminy Brzeźnica zmierzyli się ze sztuką współczesną. A teraz zrodził się pomysł, by każdy namalował siebie – opowiada Bartosz Ślizewski z Bęczyna.
W ramach dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu „Malarskie Selfie – Autoportret Doliny Karpia” wszyscy chętni najpierw uczestniczyli w spotkaniach informacyjnych w Zatorze, Brzeźnicy i Bęczynie, w czasie których każdy z nich został sfotografowany. Następnie spotkali się ponownie, by namalować autoportrety na bazie wykonanych wcześniej zdjęć. Dostali podobrazia z naniesionymi konturami, które wypełnili kolorami. Powstało w ten sposób 60 wizerunków wiernie oddających rysy twarzy autorów prac. – Nazwaliśmy to malarskim selfie, aby podkreślić łatwość ich tworzenia – wyjaśnia Anna Kowal z Pracowni Twórczej BĘ202 w Bęczynie, opiekun artystyczny projektu.
Namalowane podczas warsztatów obrazy zostaną pokazane na dwóch wystawach. Wernisaż pierwszej odbędzie się 18 sierpnia o 18.00 w Izbie Regionalnej Doliny Karpia w Brzeźnicy. Prace będą tam prezentowane do końca miesiąca. Później trafią do Galerii Rynek 2 w Zatorze, gdzie można je będzie oglądać od 21 września do 5 października.