Bronisław Chrobak z Pisarzowic odebrał od starosty bielskiego Andrzeja Płonki medal z wizerunkiem wybitnego patrioty oraz działacza narodowego ks. Józefa Londzina.
Medal przyznawany jest przez Starostwo Bielskie od 1999 roku, zawsze w listopadzie, w związku z obchodami Święta Niepodległości. Uroczysta, już XXI gala, miała miejsce w Bielskim Centrum Kultury.
Oprócz laureata do nagrody za zasługi społeczne i kulturowe nominowani przez samorządy byli jeszcze: Ks. Cezary Dulka z gminy Bestwina, Maria Dobija z gminy Buczkowice, Barbara Bielaczyc z gminy Czechowice–Dziedzice, Maria Szubert z gminy Jasienica, Stanisław Hoczek z gminy Jaworze, Adam Hałat z gminy Kozy, Zespół Regionalny “Porąbczanie” z gminy Porąbka, Jacek Żaba z gminy Szczyrk, Bożena Tobiasz z gminy Wilkowice.
Wśród przybyłych gości nie zabrakło biskupa diecezji bielsko-żywieckiej Romana Pindla, posłów na Sejm, wójtów i burmistrzów oraz dyrektorów instytucji kultury i jednostek organizacyjnych powiatu.
Uroczystość programem artystycznym wzbogacili: Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej pod dyrekcją Jana Borowskiego oraz zespół Golec „Orkiestra”.
xxx
Mieszkający w Pisarzowicach laureat Bronisław Chrobak pracę społeczną rozpoczął w 1980 r., w bielskiej spółdzielni Pracy “Bielsbud”. Był członkiem grupy, która zainicjowała utworzenie Zakładowej Komisji NSZZ Solidarność, od 1981 r. do ogłoszenia stanu wojennego pełniąc funkcję jej przewodniczącego. Po delegalizacji Solidarności kontynuował działalność społeczną poprzez udzielanie konkretnej pomocy rodzinom osób internowanych. Równocześnie zajmował się kolportowaniem w zakładach pracy ulotek i wydawnictw, które były znakiem sprzeciwu wobec działań ówczesnej władzy komunistycznej. Z tego powodu wielokrotnie zatrzymywany, prześladowany i przesłuchiwany w areszcie, internowany i przetrzymywany w obozie dla internowanych w Zabrzu. Nigdy nie zgodził się na współprace ze służbą bezpieczeństwa PRL ani też nie ujawnił żadnych informacji z działalności konspiracyjnej. Na mocy decyzji szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 26 stycznia 2018 r. Bronisław Chrobak uzyskał status osoby represjonowanej z powodów politycznych oraz odznakę honorową wraz z legitymacją potwierdzającą jej nadanie. Po zmianach ustrojowych w Polsce po 1989 r. aktywnie uczestniczył w kampanii wyborczej do Sejmu prowadzonej przez Komitet Obywatelski na terenie gminy Wilamowice. W wyborach samorządowych w 1990 r. został wybrany radnym Rady Miejskiej w Wilamowicach, przez trzy kadencje pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej. Od 1996 r. należy do Akcji Katolickiej w diecezji bielsko–żywieckiej. Zainicjował i przez wiele lat współorganizował cykliczne edycje Konkursu Pieśni Patriotycznej. Był także inicjatorem i współorganizatorem konkursu “Najpiękniejszy Ogród w Gminie Wilamowice”, co przyczyniło się w znacznym stopniu do poprawy wizerunku gospodarstw w sołectwach. Swoją postawą zawsze przekazywał wartości społeczne i patriotyczne. Cechuje go otwartość, życzliwość i szacunek dla innych, a przy tym skromny, nie dążący do bycia w centrum, gotowy do niesienia pomocy i mający czas dla drugiego człowieka. Zawsze zainteresowany sprawami publicznymi, skuteczny mediator, umiejący udzielić fachowej porady, zwłaszcza w zakresie prowadzonych w gminie inwestycji. Cieszy się szacunkiem i poważaniem wśród mieszkańców, dla wielu jego niezłomna postawa jest przykładem wzorowego społecznego i patriotycznego zachowania. Osobiście zaangażowany w przyznanie w 2018 r. przez gminę Wilamowice tytułu Honorowego Obywatela dla śp. Pułkownika WP Mariana Pilarskiego oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku jego pamięci w Pisarzowicach podczas Gminnych Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Autorem zdjęć jest Mirosław Galczak.
Oj głuptasy, głuptasy….
Impreza o pisiarskiej proweniencji,więc się nie może bez niego odbyć.
A co tam robił marny karierowicz szwe–k to nie impreza z pis