Melatonina jest produkowana przez szyszynkę, czyli niewielki gruczoł znajdujący się w mózgu. Niewielkie ilości tego hormonu można znaleźć również w mięsie, owocach i warzywach. Melatonina w formie leku występuje na rynku od ponad 20 lat i stała się bardzo popularna szczególnie wśród osób po 55 roku życia, ponieważ wtedy jej poziom zaczyna stopniowo spadać.
Dlaczego warto regularnie stosować melatoninę?
Regularne stosowanie melatoniny leczy zaburzenia snu i ułatwia proces zasypiania. Produkt jest rekomendowany dla osób, które mają problemy z prawidłowym wypoczynkiem. Warto również wspomnieć, iż melatonina wzmacnia odporność, działa przeciwzapalnie, a co najważniejsze – reguluje ciśnienie i poziom kortyzolu (hormon stresu) w organizmie. Co sugerują badania naukowe na temat melatoniny?
- chroni serce;
- działa korzystnie na osoby z demencją (spowalnia rozwój zaburzeń poznawczych);
- ogranicza negatywne skutki udaru mózgu[1].
Melatonina jest polecana dla pracowników zmianowych, osób często przebywających w różnych strefach czasowych oraz dzieci z zaburzeniami rozwojowymi.
Melatonina – dawkowanie
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, jak dawkować melatoninę. Otóż zależy to od wieku oraz predyspozycji organizmu. Osoby starsze powinny przyjmować ten hormon w granicach 0,1 do 5 mg, a młodsze od 0,3 do 10 mg na dobę. Warto jednak poznać sposób dawkowania melatoniny m.in.:
- jednorazowa zmiana pory snu – 30 minut przed zaśnięciem
- naprawa rytmu dobowego – 2 godziny przed snem
Melatonina to lek sprzedawany w tabletkach (dawki 5-3-1 mg). Jest produkowany według standardów GMP (Good Manufacturing Production), wpływa pozytywnie na proces zasypiania i poprawia regulację faz snu oraz jego długość. Hormon należy stosować regularnie, by zaobserwować pożądane efekty działania. Warto jednak pamiętać, że na nasz nocny wypoczynek wpływa wiele czynników. Dbajmy o siebie każdego dnia, a szybko zauważymy poprawę samopoczucia!
[1] https://rcin.org.pl/Content/33433/WA488_24043_P939_T49-z1-PB.pdf#page=13