Moda męska różni się znacząco od mody damskiej, ale na szczęście do obu typów można wykorzystać te same materiały. Najważniejsze są aspekty takie jak wykończenie, kolor czy wzornictwo. Na co zwrócić uwagę, projektując męskie ubrania? Lepsza będzie dzianina czy tkanina?
Jaki materiał wybrać do męskich ubrań?
Rodzaj materiału wykorzystywanego do ubrań męskich powinien być dopasowany do typu ubrania. Zupełnie inne rzeczy należy rozważać, projektując modę codzienną, inne do szycia ubrań eleganckich np. garnituru. Rodzaj ubrania jest więc punktem wyjścia.
Następną rzeczą, którą trzeba rozważyć, jest rodzaj materiału tj. dzianina czy tkanina. Czym charakteryzują się te materiały i do jakich ubrań męskich się je wykorzystuje?
Dzianina – właściwości, wykorzystanie
Dzianina to materiał dziany, które powstaje z jednej lub wielu nitek ułożonych w rzędy lub kolumienki połączone w oczka. Ubrania z dzianiny mają strukturę podobną do wyrobów na szydełku tzn. również mają charakterystyczne oczka. Warto jednak podkreślić, że oczka te mogą mieć bardzo różny rozmiar i fakturę. Dzianiny są rozciągliwe. Wśród najpopularniejszych należy wymienić interlock, lycrę, tiul miękki, dresową pętelkową lub z meszkiem, dżersej.
Dzianiny męskie mają swoje zastosowanie zwłaszcza w kolekcjach ubrań codziennych i domowych. Szyje się z nich m.in. piżamy, T-shirty, dresy, spodnie, bluzy, sportowe narzuty. Czasami powstają z nich też marynarki w stylu smart casual.
Tkanina – właściwości, wykorzystanie
Tkanina to materiał tkany, który powstaje z osnowy i wątku, czyli dwóch nitek splecionych ze sobą. Istnieje wiele rodzajów tkanin i technik tkania, ale najpopularniejsze z nich to m.in. jedwab, flanela, aksamit, jeans, satyna, żorżeta, welur. Z tkanin powstają głównie eleganckie męskie ubrania – koszule, marynarki, spodnie, garnitury, chociaż istnieją od tego wyjątki np. popularne jeansy. Są to ubrania mało ciągliwe, raczej sztywne, często z wizytowym wykończeniem.
Materiał naturalny czy syntetyczny?
Męska moda upodobała sobie głównie materiały z surowców naturalnych – bawełnę, len, bambus. Ubrania ze sztucznych włókien mają swoje zastosowanie głównie w kolekcjach wizytowych, zresztą podobnie do mody damskiej. Osoba stawiająca pierwsze kroki w projektowaniu powinna zwrócić jednak uwagę nie tylko na typowe zastosowanie, ale również na właściwości materiału. Jak zachowuje się na maszynie? Czy dobrze przepuszcza powietrze? Co z prasowaniem? Wszystko to rzutuje na finalny wygląd i funkcjonalność ubrań, a co warto podkreślić, mężczyźni są mniej skorzy do kompromisów między komfortem a wyglądem.
Pamiętaj także, że na wygląd i jakość ubrania wpływa także jakość materiału. Źródło jego pozyskania jest zatem ważne, dlatego rekomendujemy współpracę z polskimi hurtowaniami dzianin męskich typu Kastella. Sprowadzanie wyrobów z niesprawdzonych źródeł może być dużym błędem. Dobre kolekcje powstają tylko z dobrych materiałów.