Założone w 1985 roku Towarzystwo Miłośników Międzybrodzia już niedługo skończy 35 lat. – Założycielem był nieżyjący Mieczysław Czulak, społecznik i pasjonat Międzybrodzia Bialskiego. Ocalić od zapomnienia historię naszych przodków – to było jego motto – mówi Danuta Sikor, członkini zarządu TMM.
Towarzystwo ma pod swoją pieczą Izbę Regionalną znajdującą się w Centrum Kultury w Międzybrodziu Bialskim. Izba powstała w 2008 roku, również z inicjatywy Mieczysława Czulaka – i przy współudziale Urzędu Gminy w Czernichowie. Towarzystwo ma tam ekspozycję stałą, złożoną z dawnych narzędzi i sprzętów gospodarstwa domowego. Są też wystawy czasowe – obecnie kolekcja znanego w gminie Czernichów miłośnika militariów z Międzybrodzia Bialskiego, zmarłego w ubiegłym roku Ryszarda Pawłowskiego.
– Naszym celem jest przyciągnięcie do Izby mieszkańców – mówi Małgorzata Waluś, prezes TMM. Aby go osiągnąć, Towarzystwo zorganizowało – 29 lipca ubiegłego roku – dni otwarte (i planuje kolejne). Miałoby temu służyć również pokazanie w Izbie wszystkich ciekawych materiałów, które Towarzystwo posiada: dawnych strojów, kopii starych austriackich map czy kopii aktu założenia Międzybrodzia Bialskiego z 1549 roku. – Chcemy też organizować w Izbie spotkania. Mamy kilku starszych mieszkańców. Chcielibyśmy zachować i utrwalić ich wiedzę na temat starych zwyczajów czy pieśni – dodaje.
Otwarciu na mieszkańców służą też cykliczne imprezy organizowane od kilku lat w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Międzybrodziu Bialskim. – Są to wieczory – patriotyczny w listopadzie i kolęd w styczniu (ostatni odbył się sobotę, 19 stycznia tego roku – przyp. red.). Wydarzenia te są wielopokoleniowe, bo przychodzą dzieci z rodzicami, dziadkami, a nawet pradziadkami – mówi Małgorzata Waluś.
Towarzystwo słynie z konkursów, które choć adresowane do dzieci i młodzieży szkolnej, mają pobudzić do wspólnych poszukiwań całe rodziny, sąsiadów i przyjaciół. Tak było na przykład z konkursem fotograficzno-literackim na najciekawszą historię rodzinną pod tytułem „Stare domy opowiadają swoje historie”. Jego pokłosie, w postaci wystawy zdjęć starych domostw, można wciąż oglądać w Izbie Regionalnej. – Niedawno dyrektor przedszkola z Międzybrodzia Bialskiego poprosiła, abyśmy objęli patronatem konkurs wierszy o Międzybrodziu. Zostałyśmy zaproszone do przedszkola, dzieci pięknie odśpiewały nam hymn Towarzystwa, a potem odwiedziły Izbę. Zobaczyły, co w niej mamy i stwierdziły, że zapisują się do naszej organizacji – uśmiecha się Małgorzata Waluś.
TMM realizuje swoje cele poprzez wydawanie pozycji książkowych związanych z Międzybrodziem. Na uwagę zasługują m.in. wspomnienia międzybrodzianina Bolesława Żątka, który jako nastolatek trafił na roboty przymusowe do Saksonii. Niezapomnianą pamiątką z wizyty w Międzybrodziu może być papeteria z widokami gór i jeziora opracowana przez Danutę Sikor. Wszystkie te pozycje oraz wiele innych można kupić przy okazji wizyty w Izbie Regionalnej.
Promując swoją małą ojczyznę, Towarzystwo nawiązuje kontakty z innymi pokrewnymi organizacjami nie tylko w Beskidach, ale i w całej Polsce. Aby ocalić od zapomnienia ważne fakty z historii swojej miejscowości, funduje i dba o miejsca pamięci – na przykład o stojący obok ośrodka zdrowia obelisk postawiony w 60. rocznicę wizyty generała Józefa Hallera. – Generał odwiedził Międzybrodzie w 1932 roku. Moja babcia wspominała, że zawitał do nas, gdyż żyło tutaj wielu żołnierzy – hallerczyków – mówi Danuta Sikor. Na pamiątkę tych odwiedzin w Międzybrodziu organizowane jest co roku Święto Morza, w którym TMM uczestniczy. 11 września ubiegłego roku przypadła 85. rocznica wizyty generała. Stąd w Izbie Regionalnej przygotowano wyjątkową – ze względu na charakter zbiorów – wystawę „Błękitny generał”, autorstwa członka TMM Grzegorza Maślanko. Złożyły się na nią liczne fotografie, plakaty, gazety, dokumenty historyczne i obraz przedstawiający symboliczne zaślubiny Polski z morzem. Odwiedziło ją ponad 300 osób. Przykładem realizacji hasła „Ocalić od zapomnienia” jeż też wspomniana Izba Regionalna.
Towarzystwo liczy około 40 członków. W Internecie można je znaleźć na Facebooku: Towarzystwo Miłośników Międzybrodzia.
No i co z tą tradycją….Dni morza …będą czy już były ?
Organizatorem Dni Morza w Międzybrodziu Bialskim jest gmina
kandydatka na sołtysa się promuje? bo z tym prężnym działaniem to lekka przesada
Odpowiedź dla Abc !
Hejtowanie cechuje ludzi małostkowych, frustratów !
Z niewielkich składek członkowskich a głównie dzięki wytrwałej, społecznej pracy zarządu, Towarzystwo więcej zdziałało w życiu kulturalnym wsi, niż niejeden podmiot dofinsnsowany przez instytucje.