Przestrzenie do różnych zajęć artystycznych, pracownie tematyczne, duża sala widowiskowa, zaangażowana kadra instruktorska, funkcjonalny i estetyczny budynek. Wszystko to czeka na bielszczan w Domu Kultury w Straconce. Otwarcie nowej filii MDK odbyło się w sobotę, 29 marca.
Obiekt jest pierwszym w Bielsku-Białej domem kultury wybudowanym całkowicie od podstaw. Został zaprojektowany bardzo funkcjonalnie, a elementy architektury nawiązują do stylu góralskiego. Znajduje się przy ul. Górskiej 125, w sąsiedztwie kościoła Matki Bożej Pocieszenia. Kierowniczką placówki została doświadczona menadżerka i animatorka kultury Magdalena Świergolik. W budynku mieści się także obszerna siedziba Rady Osiedla Straconka.
Uroczystość otwarcia poprowadzili dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej Małgorzata Motyka-Madej oraz wicedyrektor Andrzej Lichosyt. – Po zaledwie dwóch latach prac budowlanych otwieramy dla państwa ten imponujący budynek – pierwszy taki w mieście, wybudowany specjalnie na potrzeby Miejskiego Domu Kultury, całkowicie do nas dostosowany – podkreślała Małgorzata Motyka-Madej. – Mamy nadzieję, że stanie się miejscem integracji, rozwijania pasji, a warunki lokalowe do tego są naprawdę wyśmienite. Posiadamy salę baletową, pracownie muzyczne, pracownię plastyczną, ceramiczną z piecem do wypalania, językową oraz dużą salę widowiskową.
Podczas koncertu otwarcia obecni byli parlamentarzyści, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Ślaskiego, Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, a także ludzie kultury. – Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego miejsca – mówił prezydent miasta Jarosław Klimaszewski. – Pamiętajmy jednak o jednym: to nie mury robią robotę – choćby były najpiękniejsze – lecz ludzie, którzy będą tę placówkę prowadzić i którzy będą tu się rozwijać. Myślę tu o naszych najmłodszych i młodzieży, ale także o seniorach. Mam nadzieję, że ten budynek będzie żył i że będzie to dobre miejsce dla dobrych ludzi, a co więcej – będziemy stawać się tu lepsi.
Radości nie kryła kierowniczka Domu Kultury w Straconce Magdalena Świergolik. – Oficjalnie dołączamy do niezwykłej rodziny instytucji kultury, które funkcjonują pod szyldem Miejskiego Domu Kultury. Nasi koledzy i koleżanki z innych placówek MDK zawiesili wysoko poprzeczkę, więc nie pozostaje nam nic innego, jak realizować ofertę kulturalną na podobnym poziomie – zaznaczała. – Odczytuję to jako ogromne wyróżnienie, że mam możliwość kierować tą placówką, położoną w sercu Straconki. Bardzo dziękuję za tę szansę. Dziś uroczystość otwarcia, wielkie święto, a już w przyszłym tygodniu będziemy informować za pomocą mediów społecznościowych oraz stronie internetowej Miejskiego Domu Kultury o naszej ofercie. Mam nadzieję, że będzie ona szyta na miarę potrzeb i oczekiwań. Będziemy też dopytywać, czego ludzie oczekują, w jaki sposób chcą rozwijać swoje zainteresowania i spędzać czas. W ofercie będą zajęcia plastyczne, muzyczne, taneczne, będzie można podszlifować swój angielski. Myślę, że każdy znajdzie tu dla siebie coś atrakcyjnego. Chcemy być domem kultury, a więc domem – miejscem, do którego zawsze chcemy wracać, w którym czujemy się u siebie, miejscem, które jest ważne.
Dom Kultury w Straconce dysponuje dużą salą widowiskową. Jest ona dobrze wyposażona i nadaje się do organizowania koncertów o dużej randze. Oprócz uczestników zajęć placówek MDK, będą tu zatem gościć uznani wykonawcy ogólnopolskiej sceny muzycznej. Atutem sali jest też mobilna scena, dająca się poszerzać, a nawet inaczej ustawić (z wybiegiem jak na pokazach mody). Jest tu także możliwość oddzielenia mobilną ścianą sali koncertowej od reprezentacyjnego holu albo poszerzenia przestrzeni widowni poprzez czasowe usunięcie tej ścianki. Dzięki takiemu zabiegowi widownia może pomieścić około 160 lub ponad 200 miejsc siedzących. Sala widowiskowa Domu Kultury w Straconce jest jedną z czterech tego typu, jakie znajdują się w placówkach Miejskiego Domu Kultury w Bielsku-Białej. Pozostałe duże sale zlokalizowane są w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz, Domu Kultury Włókniarzy oraz Domu Kultury w Hałcnowie.
Podczas koncertu otwarcia 29 marca dla gości wystąpiły Kapela Straconka – artystyczna wizytówka dzielnicy, Zespół Pieśni i Tańca „Beskid” (działający przy Domu Kultury Włókniarzy) oraz gwiazda wieczoru – zespół folkowy Megitza. Ta ostatnia grupa gra pogodną muzykę, w której słychać wyraźne wpływy world music oraz klimatów góralskich, romskich i bałkańskich.
Dom Kultury w Straconce to trzykondygnacyjny budynek o powierzchni 1,5 tys. m², z czego prawie 900 m² stanowi powierzchnia użytkowa. Koszt budowy wyniósł 15,7 mln zł, z czego 5 mln zł pochodziło z rządowej dotacji. Przed obiektem znajduje się parking, który będzie służył także jako przestrzeń dla imprez plenerowych.
Po otwarciu Domu Kultury w Straconce, w skład Miejskiego Domu Kultury wchodzi obecnie 11 domów kultury, jedna świetlica (w Bielsku-Białej – Północ), Galeria Fotografii B&B oraz uruchomiona w lutym tego roku przestrzeń działań twórczych Preisnerówka.