Bielsko-Biała Sport Żywiec

Mistrzostwa Polski w Mölkky. To będą emocjonujące pojedynki

W dniach od 7 do 8 września w Zajeździe Dębina w Żywcu odbędą się VI Otwarte Mistrzostwa Polski w Mölkky 2024, znane również jako Polish Open 2024.

– To niezwykłe wydarzenie sportowe, skierowane zarówno do profesjonalnych graczy, jak i amatorów tej fińskiej gry, przyciągnie uczestników z całej Polski oraz z zagranicy – zapowiadają organizatorzy.

Pierwszego dnia odbędą się Indywidualne Mistrzostwa Polski w Mölkky, które są prawdziwym świętem dla fanów mölkky, bowiem mogą liczyć na emocjonujące pojedynki oraz niespodziewane zwroty akcji.

Drugiego dnia rozegrane zostaną Drużynowe Mistrzostwa Polski, które będą okazją do rywalizacji w zespołach dwuosobowych. Zawodnicy zmierzą się w atmosferze zdrowej rywalizacji, łącząc precyzję, strategię oraz dobrą zabawę.

Wydarzenie odbędzie się na nawierzchni żwirkowej, która zapewni uczestnikom doskonałe warunki do gry oraz możliwość spędzenia czasu w towarzystwie innych pasjonatów.

Organizatorem jest Polska Federacja Mölkky, wraz z lokalnymi organizatorami: fundacją Zakątek Fantastyki oraz klubem sportowym ŚKKF Zbijaki.

Mölkky to fińska gra w rzucanie wymyślona przez firmę Lahden Paikka (wcześniej znaną jako Tuoterengas) w 1996 roku. Przypomina kyykkä, wielowiekową grę w rzucanie o karelskich korzeniach. Mölkky nie wymaga jednak tak dużej siły fizycznej jak kyykkä i jest bardziej odpowiednie dla każdego, niezależnie od wieku i kondycji. Sukces w mölkky opiera się na połączeniu przypadku i umiejętności.

Oryginalny zestaw do gry składa się z drewnianych elementów wykonanych z brzozy. Obejmuje 12 ponumerowanych kręgli, z których każdy ma wysokość 15 cm. Zbijak, używany do przewracania kręgli, ma długość 22,5 cm i średnicę identyczną jak kręgle, czyli 5,9 cm. Przed rozpoczęciem gry kręgle ustawia się w odległości 3,50 m od graczy w specjalnym, początkowym układzie. Przewrócone kręgle ustawia się ponownie na miejscu, w którym się zatrzymały, bez podnoszenia ich z podłoża, z numerem skierowanym w stronę strefy rzutu. Dzięki temu, w miarę postępu gry, kręgle rozprzestrzeniają się po całym polu gry.

google_news