Kultura i rozrywka

Muzyczne wojaże Bielskiego Towarzystwa Muzycznego

Od ponad dwudziestu lat BTM podejmuje działania, których celem jest prezentowanie muzyki klasycznej dzieciom i dorosłym oraz edukowanie i uwrażliwianie na piękno poprzez muzykę. Przez lata swoje muzyczne i edukacyjne talenty zaprezentowali znani muzycy, doświadczeni pedagodzy. Bielskie Towarzystwo Muzyczne realizuje szereg projektów o zakresie zarówno lokalnym, jak i zagranicznym. W tym miejscu dziękujemy WSZYTKIM Naszym Mecenasom i Sponsorom.

Obecnie BTM realizuje dwa projekty dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwszy w ramach programów zagranicznych, ma charakter patriotyczny, prezentowany jest w Wielkiej Brytanii i na Słowacji. Muzycy kilkakrotnie wyjeżdżali z kraju, dając w sumie 18 koncertów pt. Świętujemy Polską Niepodległość”, przyjmowanych zawsze bardzo gorąco i z wielkimi owacjami. Drugi projekt, o zasięgu krajowym, to cykl koncertów edukacyjno-muzycznych pt. „Muzyka dla wszystkich – koncerty w szkołach wiejskich i dla wybranych środowisk na wsi i w mieście”. Przygotowany i realizowany został przez Sabinę Muras w ramach programu Kultura Dostępna.

Bielscy muzycy powędrowali do odległych miejscowości powiatu: bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego, grali i opowiadali o muzyce również w Bielsku-Białej, gdzie wykonywali program dla szkół średnich. Wzruszające były spotkania z uczniami szkół w miejscowościach takich jak: Sól, Laliki, Zwardoń, Kamesznica, Janowice, Zagórnik czy Roczyny. Młodzież dobrze przyjmowała zarówno utwory wykonywane na instrumentach dętych przez Tomasza Gmyrka i Łukasza Iskrzyckiego, jak też arie operowe śpiewane przez Beatę Raszkiewicz przy akompaniamencie Agaty Adamczyk. Koncerty odbywały się także w kościołach, gdzie dla osób dorosłych i starszej młodzieży organizowane były koncerty słowno-muzyczne, jeden w okresie przed świętami Wielkiej Nocy z tekstami Romana Brandstaettera, drugi z wierszami patriotycznymi Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jana Kasprowicza, Tadeusza Różewicza, Cypriana Kamila Norwida, Wisławy Szymborskiej, ukazującymi historię Polaków. Koncerty te prezentowane były w Bielsku-Białej, także w Roczynach, Janowicach, Ustroniu i Kamesznicy.

Nie zapomniano o osobach specjalnej troski, chorych, niepełnosprawnych, muzycy z radością spotkali się z tymi grupami społecznymi w Bestwinie, Pszczynie czy Bielsku-Białej, gdzie zarówno wykonywali piękne utwory, jak i ciekawie opowiadali o muzyce, otrzymując w zamian szczery uśmiech i gorące owacje.

Koncerty pt. „Poznajmy nasze korzenie” inspirowane folklorem Podbeskidzia, wykonywane przez Józefa Brodę, Urszulę Mizia i Wojciecha Golca w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie, promowały nasze miasto i nasz region, były okazją do wspomnienia o powstaniach śląskich, w związku ich setną rocznicą.

Ogółem w ramach programu Kultura Dostępna BTM zorganizowało 60 koncertów, w których uczestniczyło prawie 5 tysięcy osób. Koncerty uzyskały wsparcie finansowe od Ministra Kultury i Dziedzictwa pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz od Marszałka Województwa Śląskiego, a także lokalnych firm sponsorujących, wśród których wymienić należy dwie bielskie firmy: IGUM oraz Klingspor.

Równocześnie BTM realizuje projekt edukacyjno-muzyczny autorstwa dr hab. Urszuli Mizi pt. „Wychowanie przez muzykę, w ramach którego dzieci i młodzież ze szkół Bielska-Białej uczestniczą w koncertach muzyki klasycznej. Koncertów tych jest rocznie około 50, w ramach 10 tytułów. Odbywają się głównie w gościnnej kawiarni BCK-u lub w szkołach posiadających aulę. Koncerty te są dofinansowane przez Gminę Bielsko-Biała.

google_news