Ergonomia pracy w biurze jest niezwykle ważna. Dbałość o prawidłową postawę ciała w czasie pracy ogranicza ryzyko wystąpienia schorzeń kręgosłupa i innych podobnych dolegliwości w przyszłości. Istotną kwestią są zwłaszcza meble biurowe, które zapewniają podparcie całej sylwetce. Bez odpowiedniego biurka i krzesła niemożliwe jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała i zmniejszenie problemów związanych z układem kostnym. Sprawdź, jak wybrać krzesło i biurko do pracy przy komputerze.
1. Jak dobrać biurko do pracy?
2. Jaki powinien być fotel do pracy przy komputerze?
Ergonomiczne meble biurowe powinny znaleźć się na każdym stanowisku pracy przy komputerze. Dzięki nim ogranicza się problemy z kręgosłupem i utrzymuje się prawidłową postawę ciała nawet podczas wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej. Jakie biurko i fotel są odpowiednie do pracy? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.
Jak dobrać biurko do pracy?
Biurko do pracy powinno mieć wysokość dopasowaną do wzrostu użytkownika. Zbyt niski blat wymusza utrzymywanie pochylonej sylwetki i garbienie się, przez co dochodzi do zwyrodnień kręgosłupa w odcinku szyjnym. Za wysoki blat z kolei utrudnia pisanie na klawiaturze i wymusza podnoszenie głowy do góry, co powoduje ból karku. Prawidłowa wysokość biurka sprawia, że po zakończeniu pracy użytkownik rzadziej zmaga się z dolegliwościami bólowymi i ma więcej energii do wykonywania innych czynności. Ponadto biurko o prawidłowej wysokości blatu poprawia komfort pracy i pomaga skupić się na wykonywanych zadaniach zamiast na poszukiwaniu wygodnej pozycji do siedzenia.
Jaki powinien być fotel do pracy przy komputerze?
Fotel dla programisty lub pracownika biurowego jest jeszcze ważniejszy niż biurko. Fotel podpiera całe ciało i zapobiega przyjmowaniu nieprawidłowej sylwetki w czasie siedzenia. Ranking foteli ergonomicznych ułatwia znalezienie mebla przystosowanego do potrzeb konkretnego pracownika. Najlepszym wyborem są modele z regulowaną wysokością siedziska i kąta nachylenia oparcia. Dodatkowo warto stawiać na fotele z zagłówkiem, który podpiera głowę i kark, odciążając kręgosłup szyjny. Ważnym elementem konstrukcji fotela ergonomicznego są podłokietniki, na których można wygodnie podeprzeć ramiona. Podłokietniki zmniejszają obciążenie rąk i chronią przed wystąpieniem zwyrodnień w obrębie łokcia i zespołu cieśni nadgarstka. W przypadku fotela do pracy można przyjrzeć się także obiciu. Modele ze skórzanym obiciem skutecznie odprowadzają wilgoć i ciepło ze skóry nawet w upalne dni.