Oprócz kredytów i pożyczek oferowanych przez banki i różnego typu instytucje finansowe, na rynku znaleźć możemy również szczególny produkt, jaki stanowi pożyczka prywatna. Jest to finansowanie, którego udziela osoba nieprowadząca działalności gospodarczej w branży finansowej. Oczywiście, nie robi tego bezinteresownie, gdyż uzyskuje z tego tytułu dochód. Dla osób zadłużonych pożyczki prywatne są natomiast często jedyną i ostatnią deską ratunku. Czy rzeczywiście opłaca się z nich korzystać? Gdzie ich szukać? Jak zabezpieczyć swoje formalności? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, korzystając z ofert pożyczek prywatnych.
1. Czym jest i jak działa pożyczka prywatna?
2. Pożyczki prywatne – formalności
3. Gdzie szukać pożyczki prywatnej?
4. Czy prywatne pożyczki są bezpieczne?
Mimo że pożyczka prywatna nie cieszy się jeszcze tak dużą popularnością jak tradycyjny kredyt bankowy czy też pozabankowa pożyczka, prywatna inicjatywa zaczyna umacniać swoją pozycję. Oznacza to, że oferty pożyczek prywatnych można znaleźć również online.
Czym jest i jak działa pożyczka prywatna?
Na początku wyjaśnijmy jednak, czym charakteryzują się pożyczki prywatne. Mówiąc najprościej, są to środki pożyczane osobie prywatnej przez inną osobę prywatną, a więc nie prowadzącą działalności gospodarczej sprofilowanej w tym kierunku. Z takiego sposobu uzyskiwania dodatkowych środków najczęściej korzystają osoby, które nie mają zdolności kredytowej w banku pozwalającej im uzyskać określoną kwotę lub z innych powodów nie są w stanie otrzymać kredytu lub pożyczki w instytucji finansowej. Zdarza się także, że jest to pożyczka od inwestora, która ma wesprzeć nową inicjatywę czy też start up.
Jak działa takie finansowanie w praktyce? Na poziomie praktycznym nie różni się niczym od tradycyjnych form kredytowania. Z punktu widzenia formalnego nie obowiązują natomiast zasady, którymi kierują się banki i firmy pożyczkowe. Wiążące nie są również wyznaczone przez instytucje finansowe limity kwot. Aspekty takie jak kwota czy oprocentowanie pożyczki prywatnej są ustalane indywidualnie między stronami.
Pożyczki prywatne – formalności
Ze względu na swoją specyfikę pożyczki prywatne przeważnie oznaczają minimum formalności. Pożyczkodawca może, ale nie musi oczekiwać zaświadczenia o dochodach czy też innej dokumentacji, która uwiarygadnia pożyczającego. W interesie obu stron pozostaje natomiast umowa pożyczki prywatnej, w której uwzględnia się wszystkie warunki finansowania oraz spłaty i która stanowi podstawę ewentualnych roszczeń.
Pożyczki od osób prywatnych mogą być oferowane również osobom z niekorzystną historią kredytową, a nawet z zajęciami komorniczymi. Warto natomiast zastanowić się, zaciągając pożyczkę prywatną, nad realnymi możliwościami jej terminowej spłaty. Niektóre oferty prywatnych pożyczek wymagają dodatkowego zabezpieczenia, na przykład pod zastaw nieruchomości czy samochodu. Tu także trzeba zachować czujność, gdyż niewywiązanie się z zapisów umowy oznacza utratę wartościowych przedmiotów.
Gdzie szukać pożyczki prywatnej?
Gdzie osoby, które potrzebują dodatkowej gotówki, mogą poszukiwać pożyczek pozabankowych od osoby prywatnej? Takich źródeł jest kilka, a jedną z wygodniejszych form stanowi pożyczka internetowa. Istnieją nawet specjalne serwisy oraz grupy poświęcone tzw. pożyczkom społecznościowym, czyli właśnie pożyczkom prywatnym. Można także przeszukiwać sieć, wpisując popularne hasła, na przykład dam pożyczkę od ręki, pożyczka prywatna od zaraz itd.
Osoby zaciągające prywatną pożyczkę przez internet z reguły przestrzegają podobnych zasad jak przy pożyczce online od firmy pożyczkowej. Warto zachować czujność i dokładnie weryfikować warunki, aby nie okazało się, że odsetki są nieproporcjonalnie wysokie względem wartości, jaką stanowi kwota pożyczki.
Czy prywatne pożyczki są bezpieczne?
Prywatna pożyczka to produkt finansowy, który w swą naturę ma wpisany szereg zalet i wad. Z pewnością jest to rozwiązanie dla osób, które nie są w stanie otrzymać dodatkowych środków w tradycyjny sposób, składając wniosek w banku czy firmie pożyczkowej. Sprawdzi się również wtedy, gdy pożyczającemu zależy na czasie, gdyż – ze względu na brak weryfikacji i towarzyszących jej procedur – pieniądze przekazywane są od ręki, a kwoty mogą być dużo wyższe niż w przypadku sum oferowanych przez instytucje finansowe.
Trzeba jednak pamiętać, że pożyczki prywatne nie zawsze są bezpieczne. Nie obowiązują w ich przypadku odgórne regulacje prawne chroniące klientów. Oznacza to zatem, że pożyczkodawca może zawrzeć w umowie wiele dowolnych zapisów, również tych niekorzystnych dla klienta. Zanim więc dokument zostanie podpisany, warto go dokładnie przeczytać, a nawet skonsultować z prawnikiem. Czujność powinny wzbudzić wszelkie niezrozumiałe, niekoniecznie korzystne dla pożyczającego zapisy.
Nieuczciwe praktyki mogą wynikać również z faktu, że pożyczający nie zawsze jest w stanie dokładnie zweryfikować prywatnych inwestorów i sprawdzić ich prawdziwe intencje. Lepiej więc zadać sobie trochę trudu i poszukać prywatnego inwestora godnego zaufania, na przykład sprawdzonego przez serwis pośredniczący lub przez znajomych. Szczególnej uwagi wymagają możliwe konsekwencje niespłacenia pożyczki w terminie. Powinny być w pełni zrozumiałe i akceptowalne.