W województwie śląskim rozpoczęła się dziś kwalifikacja wojskowa. Pobór – jak niegdyś nazwano to wydarzenie w życiu młodych mężczyzn – potrwa do 30 kwietnia. W tym czasie przed komisjami w całym województwie stanie 23 tysiące młodych osób, które otrzymały wezwania.
Chodzi głównie o mężczyzn z rocznika 2006, a także kobiety urodzone w latach 1998-2006 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej (chodzi głównie o absolwentki uczelni medycznych w takich specjalnościach jak lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny, psycholog itp.)
Sam udział w kwalifikacji nie oznacza powołania do wojska. Potencjalni poborowi stają przed komisją jedynie w celach ewidencyjnych (ich dane wprowadzane są do wojskowej ewidencji). Członkowie komisji określają też fizyczną i psychiczną zdolność kandydatów do służby wojskowej. W tym celu przechodzą badania lekarskie i psychologiczne. Na tej podstawie chętni do służby mogą ubiegać się o przyjęcie do wojska. Jak wiadomo zasadnicza (obowiązkowa) służba wojskowa został zawieszona w Polsce w roku 2010 (ostatni pobór miał miejsce w roku 2008). Od tego czasu osoby, które przeszły kwalifikację wojskową są automatycznie przenoszone do rezerwy.