Wydarzenia Czechowice-Dziedzice

Na miejscu specjalny zespół KGP i psy do tropienia zwłok. Poszukiwania skoncentrują się na korytach rzek

Od wczesnego poranka w Czechowicach-Dziedzicach ma miejsce duża koncentracja służb, w tym z Komendy Wojewódzkiej Policji z Katowic i Wrocławia. Prowadzone są zakrojone na szeroką skalę poszukiwania 24-latki, w które zaangażowanych jest ok. 150 osób i psy do tropienia zwłok. W działaniach bierze udział Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych – to specjalna komórka pionu kryminalnego Komendy Głównej Policji w Warszawie. Jak ustaliliśmy, wznowienie działań nie ma związku z powołaniem biegłej, która bada buty podejrzanego. Opinia będzie za dwa tygodnie.

O powołaniu biegłej informowaliśmy już na łamach portalu. Teraz udało nam się ustalić kolejne szczegóły na temat wydawanej opinii. Ekspertyzę opracowuje dr hab. Joanna Żelazna-Wieczorek, która jest prof. nadzwyczajnym Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie kieruje katedrą algologii i mykologii.

Opinia będzie początkiem marca

Jej wieloletnia działalność naukowa związana jest głównie z taksonomią i ekologią okrzemek, a swoją wiedzę wykorzystuje w diatomologii kryminalistycznej. Była autorką publikacji, która ukazywała się w wydawnictwach Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Szkoliła także funkcjonariuszy.

Czym są okrzemki? To glony powszechnie występują w środowisku wodnym bądź wilgotnym. Poza powszechnością występowania na uwagę zasługuje ich różnorodność gatunkowa, która definiuje konkretne miejsce występowania i pozwala na odróżnienie go od innego środowiska wodnego.

Ślady okrzemkowe dają prokuraturze możliwość powiązania osoby z danym miejscem. Biegła w publikacji dotyczącej diatomologii kryminalistycznej wyjaśniała, że aby powiązać podejrzanego z wytypowanym środowiskiem, konieczne jest zabezpieczenie próbki gleby z miejsca zdarzenia. – To daje nam możliwość porównania próbek gleby z zabezpieczonym na późniejszym etapie materiałem dowodowym w postaci ubłoconych przedmiotów. Analiza może potwierdzić lub wykluczyć obecność sprawcy w danym miejscu.

Jedna z próbek pochodzi z rzeki Białej

Biegła otrzymała z prokuratury łącznie trzy pary butów podejrzanego Patryka B., w tym ubrudzone obuwie, na które uwagę zwracały różne osoby, w tym zespół detektywów pracujących przy sprawie. Naukowiec na podstawie pobranego materiału porównawczego z kilku miejsc na terenie Czechowic-Dziedzic ustalić ma, czy na odzieży podejrzanego występuje ślad okrzemkowy i z którego środowiska pochodzi.

Jak ustaliliśmy, prokuratura do analizy przekazała trzy próbki: ze stawu Błaskowiec, stawu Kopalniok oraz rzeki Białej. Dziś od rana duża koncentracja służb ma miejsce m.in. w rejonie rzeki Białej. Biegła otrzymała czas na wydanie ekspertyzy do 1 marca. Działania prowadzone są bez związku – mówią policjanci.

W terenie są funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji z Katowic, którzy prowadzą śledztwo pod nadzorem prokuratury, wspomagani przez policję z Bielska-Białej. Obecna jest grupa PCK, liczne zastępy OSP i GOPR. Dojechał samochód z łodzią należący do Komendy Wojewódzkiej Policji z Wrocławia.

Poszukują również w rejonie Wisły
Na miejscu działać ma ok. 150 osób, w tym cztery psy szkolone specjalnie do tropienia ludzkich zwłok. Wykorzystywane w poszukiwaniach będą drony. Dotarła także specjalna grupa ratownictwa wodno-nurkowego z KM PSP w Bytomiu. – Przygotowujemy się do podziału na sektory, w których będziemy prowadzić działania. Skupiamy się na rzekach – Białej i Wiśle. Dzień mroźny, trochę śniegu spadło, ale działamy – mówi podkom. Sławomir Kocur, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej.

Część ratowników, w tym GOPR-owcy z psem, sprawdzają rozległy i niezabudowany teren znajdujący się w pobliżu lotniska w Kaniowie. W jego pobliżu przepływa rzeka Biała, która kilkaset metrów dalej wpada do Wisły. To rejon, w którym kilka tygodni temu trop zaginionej straciły dwa specjalne psy rasy bloodhound. Działania na prośbę rodziny i zespołu detektywów prowadziła wtedy grupa poszukiwawcza OSP Mosina.

Grupa policjantów najpewniej z KWP we Wrocławiu penetruje koryto Białej i jej ujście do Wisły. W trakcie przeszukiwania przepustu drogowego natrafiano tylko na plecak. W działaniach bierze udział również Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych – to specjalna komórka działająca w pionie kryminalnym Komendy Głównej Policji w Warszawie. Poszukiwania mają potrwać do godzin późno popołudniowych.

bak, aj

Zdjęcia: Artur Jarczok

google_news