Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec

Nadchodzi uchwała antysmogowa

W piątek, 7 kwietnia, Sejmik Województwa Śląskiego na swojej nadzwyczajnej sesji ma głosować nad projektem uchwały antysmogowej.

Jak informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego projekt uchwały zaakceptował już Zarząd Województwa Śląskiego.

– To wynik kompromisu po przeprowadzonych konsultacjach społecznych, w trakcie których wpłynęło prawie sześć i pół tysiąca uwag i po konsultacjach z gminami i powiatami z regionu, z których aż 90 procent opowiedziało się za wprowadzeniem uchwały. 83 jednostki oczekiwały wprowadzenia zmian w uchwale – podkreśla biuro prasowe.

– Finalizujemy żmudny proces związany z uchwałą antysmogową. Wszyscy jesteśmy zgodni, że zmiany w tej dziedzinie należy wprowadzić, by rozpocząć realne działania w walce o czyste powietrze. Sukcesem była już sama debata nad tym projektem – istniały różnice zdań co do szczegółów proponowanych rozwiązań, ale udało nam się wypracować wspólne stanowisko, które przedstawimy na najbliższej sesji radnym – mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Biuro prasowe zaznacza, że ograniczenia lub zakazy, które wynikają z założeń do projektu uchwały antysmogowej, obejmują całe województwo śląskie i cały rok kalendarzowy.

– Uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna. Wprowadza zakazy lub ograniczenia, które mają spowodować „cywilizowane spalanie”, co oznacza stosowanie odpowiednich jakościowo paliw stałych w odpowiednich urządzeniach grzewczych – podkreśla biuro prasowe.

google_news